BRATISLAVA. Hoci sa tento rok ešte neskončil, už je isté, že dve percentá daní z príjmov, ktoré jednotlivci a firmy môžu dať niektorej z neziskových organizácií, opäť vynesú viac ako v predchádzajúcom roku. O rekordnú sumu pôjde napriek tomu, že mnohí ľudia už prispieť nemohli.
Od tohto roka jednotlivec môže istú časť svojej dane venovať na verejnoprospešný účel vtedy, ak nejde o menej ako 100 korún. Vlani bolo dolnou hranicou príspevku 20 korún.
Venovať dve percentá na verejnoprospešné účely je asi jedinou možnosťou obyvateľa Slovenska rozhodnúť o použití nejakej dane, hoci jej veľmi malej časti. Výnos dane z firemných príjmov totiž patrí štátu. Takmer 94 percent výnosu dane z príjmov jednotlivcov patrí obciam a takzvaným župám, zvyšok štátu.
Len do konca augusta dve percentá vyniesli o 63 miliónov korún viac ako za celý minulý rok. Keď sa daňové priznania skompletizujú, rozdiel môže byť väčší.
Daňové riaditeľstvo si to podľa jeho hovorkyne Ivety Adamíkovej vysvetľuje tým, že možnosť využilo „doteraz o 3839 právnických osôb viac ako v predchádzajúcom roku“. Fyzických osôb, ktoré niekomu prispeli, je naopak dosiaľ o 38 903 menej.
Z údajov, ktoré sú zatiaľ k dispozícii, vyplýva, že oproti minulému roku firmy i jednotlivci prispeli zhruba o 31,5 milióna korún viac. Keďže fyzických osôb, ktoré to urobili, ubudlo, nárast nimi poukázanej sumy môže mať jediné vysvetlenie – každý darca v priemere venoval viac peňazí.
Ak by dve percentá poukázali len starí darcovia, tak je zrejmé, že sa im museli zvýšiť príjmy, následkom toho dane a napokon aj to, čo z nich mohli niekomu poukázať, mieni Boris Strečanský z Centra pre filantropiu. Podľa neho je však pravdepodobné, že sa do darcovstva zapojili nové osoby s vyššími príjmami.
Ivan Leitman zo žilinského občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze si myslí, že „je to aj odraz celkovej úrovne ekonomiky, jej postupného rastu“. V prípade združenia to je podľa Leitmana významný faktor, lebo každý rok jeho príjem z firemných dvoch percent predstavuje viac než to, čo dostane od fyzických osôb.
Ešte tento rok mohli byť príjemcami občianske združenia, nadácie či neziskové organizácie, ktoré už niekedy takúto možnosť využili, ak sa dali zaregistrovať. Od budúceho roku ju nebudú mať environmentálne organizácie, ani také, ktoré sa zaoberajú ochranou ľudských práv.