KOŠICE. V Košiciach je 13 nepovolených osád so 106 chatrčami, ktoré obýva 505 osôb. Žije tam 107 školopovinných detí. Situáciu nedávno zmapovala mestská polícia na žiadosť poslancov. Mesto hľadá riešenie.
Bez vody a elektriny
V osadách nie je vodovod ani elektrina. Ak sú osadníci pripojení, tak na čierno a životu nebezpečným spôsobom. Inak si svietia sviečkami a pijú vodu zo studne a potoka.
Vyše 80 percent osadníkov má trvalý pobyt na území mesta. Ostatní sú z okresu Košice okolie a ostatného východného Slovenska. O prenájom sociálnych bytov môžu uchádzať len občania s trvalým pobytom v Košiciach, ktorí nemajú vlastné bývanie a tento stav si nezavinili sami, čo individuálne posudzuje komisia.
„Ako dôvod odchodu z predchádzajúceho bydliska väčšinou uviedli, že byt predali alebo ich vysťahovali ako neplatičov,“ informuje v správe náčelník mestskej polície Milan Dvorožňák.
Navrhujú riešenia
Oddelenie sociálnych vecí na radnici navrhuje vyrovnať sa s ľuďmi bez trvalého pobytu v meste, koordinovať hromadné vysťahovávanie, kategorizovať bývanie a stavať byty najnižšej kategórie.
„Mesto uvažuje aj o pôsobení terénnych sociálnych pracovníkov. V zime bude v prevádzke zariadenie núdzového ubytovania a pre ohrozené deti má mesto zriadené krízové stredisko,“ povedala hovorkyňa magistrátu Jana Geročová.
Úrad ich navštevuje
Podľa hovorcu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Igora Jakeša sociálny úrad rieši konkrétne rodiny s deťmi do 14 rokov. Pracovníci úradu ich navštevujú aspoň raz štvrťročne.
„Poskytujeme im poradenstvo a zisťujeme ich pomery. Rodičia majú svoje deti radi, nechcú ich dať do ústavu, snažia sa svoje príbytky zveľaďovať, ako vedia,“ povedal hovorca.
Polícia môže len pokutovať
Väčšina obydlí sa nachádza na súkromných alebo pozemkoch neznámych vlastníkov.
„ Ak stojí chatrč na pozemku mesta, môže to byť kvalifikované ako neoprávnené zabratie verejného priestranstva s pokutou do tritisíc korún. Posudzovať tieto obydlia ako stavby nie je možné, nemožno nariadiť ich odstránenie,“ povedal náčelník mestskej polície.
Správu mestskej polície prerokujú koncom mesiaca poslanci mestského zastupiteľstva.