Od 10. do 14. októbra je Frankfurt dejiskom najdôležitejšieho veľtrhu kníh, multimédií a komunikácie.
Frankfurt je v týchto dňoch svetovým centrom nielen autorov, vydavateľov, obchodníkov s knihami, ilustrátorov, antikvárov, zástupcov nových médií, novinárov či literárnych agentov, ale aj trhoviskom na obchod s licenciami vo vydavateľskom sektore. V ňom hrá vo svete prvé husle, zatláčajúc do úzadia konkurenciu knižného veľtrhu v Londýne.
Aj tohtoročný 59. knižný veľtrh vo Frankfurte je mohutným kultúrnym festivalom a najdôležitejším trhom tejto brandže vo svete. V šiestich veľtrhových halách ponúka návštevníkom 400-tisíc kníh, e-kníh, komiksov, cédečiek, časopisov či vzácnych diel starého antikvariátu.
Na veľtrhu sa zúčastňuje okolo sedemtisíc vystavovateľov zo 110 krajín a vyše tisíc autorov z celého sveta, robiac reklamu sebe a vydavateľstvám na 2500 podujatiach, medzi nimi také esá, ako Umberto Eco, Richard Ford, Zeruya Shalev či Günther Grass.
Vypredaný veľtrh, ktorý je dcérskym podnikom Burzového spolku nemeckého obchodu s knihami, očakáva tristotisíc návštevníkov. Tri dni je prístupný odbornému publiku, cez víkend otvorí brány všetkým záujemcom o knihy.
Budúcnosť - vzdelanie
Podľa slov riaditeľa výstavy Jürgena Boosa pre časopis Die Zeit má veľtrh vstrebať všetko to, čo s médiom knihy súvisí: od čarovnej paličky Harry Pottera až po DVD s literárnou predlohou.
Kniha vo Frankfurte vskutku nehrá výlučnú rolu: z 880-tisíc vystavených produktov je tretina digitalizovaná. Budúcnosť sveta online kníh, vedeckých či beletristických, je jedným z ťažísk veľtrhu hľadajúceho odpoveď na výzvu zo strany Googlu, ktorý mieni úryvky z kníh poskytnúť zadarmo užívateľom internetu.
Vlani iniciovaný projekt Budúcnosť - vzdelanie ide do druhého kola prezentáciou medzinárodných študijných domácich pomôcok. Iniciatíva boja proti analfabetizmu patrí medzi ciele Jürgena Boosa spraviť z veľtrhu spoločenskopolitické fórum.
Hosťom je Katalánsko
Hosťom veľtrhu nie je ako zvyčajne štát, ale región: Katalánsko, prezentujúce sa mottom Singular i universal. Táto sebavedomá autonómna oblasť v severovýchodnej časti Španielska s centrom Barcelona má stáročné dejiny, bohatú kultúru (Dalí, Miró či Gaudí) a vlastný jazyk, počas štyridsaťročného Frankovho režimu zakázaný.
Dilemou vo Frankfurte je pritom rozhodnutie Inštitútu Ramona Llula vyslať na veľtrh iba po katalánsky píšucich autorov, akými sú nepochybne slávni spisovatelia ako Jaume Cabré či Maria Barbal.
Katalánski autori svetovej špičky Carlos Ruiz Zanón (Tieň vetra) či Eduardo Mendoza, ktorí píšu svoje romány po španielsky, účasť na veľtrhu v reakcii na toto rozhodnutie odriekli. Voľba Katalánska padla nielen pre bohatú literárnu tradíciu, ale aj pre silnú vydavateľskú brandžu, ktorá dosahuje viac ako polovicu celkového obratu v celom Španielsku.
Takmer sedem stoviek katalánskych umelcov sa predstaví publiku na 160 kultúrnych podujatiach.
Tradičnú cenu mieru, udeľovanú Burzovým spolkom nemeckého obchodu s knihami, odovzdajú v nedeľu izraelskému historikovi Saulovi Friedländerovi, ktorý sa ako Pavel Friedländer narodil roku 1932 v Prahe.
Slovenská expozícia
Slovenský stánok je umiestnený opäť v susedstve stredoeurópskych vystavovateľov v hale 5.0 a má číslo B940. Svoju produkciu v ňom vystavuje vyše tridsať slovenských vydavateľov. Literárne informačné centrum pripravilo v rámci veľtrhu nasledujúce sprievodné akcie:
V deň otvorenia predstavil Anton Hykisch nemecké vydanie svojho románu Čas majstrov.
Zajtra bude prezentácia Literárnej antológie krajín V4, ktorá bude v tom istom čase prezentovaná na stretnutí ministrov kultúry krajín V4 v Bratislave
V nedeľu bude čítať zo svojej tvorby autorka pre deti Gabriela Futová, súčasťou bude výtvarný workshop.
(lic)
Autor: Jana Salgovic Mníchov