Stovky mladých ľudí na Západe nosia tričká s portrétom Che Guevaru, často však ani netušia, kto to bol. Vedia, že to bol rebel, a to im stačí.
Včera a predvčerom sa k tínedžerom z celého sveta pridali tisícky ľudí v Latinskej Amerike, pre ktorých bol Ernesto Che Guevara skutočným hrdinom. Oslavovali 40. výročie jeho smrti.
„Che žije,“ vyhlásil bolívijský prezident Evo Morales, ktorý sa v pondelok osobne dostavil na miesto, kam Che Guevaru pochovali predtým, než jeho pozostatky previezli na Kubu. V bolívijskom mestečku Vallegrande, kde socialistického hrdinu zastrelili, sa Morales prihováral asi trom tisíckam ľavicových nadšencov. „Tento boj bude pokračovať dovtedy, dokedy tu bude kapitalizmus,“ vyhlásil podľa BBC.
K Moralesovi sa pridal aj venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý v televízii vyhlásil, že Che Guevara bol neskonalý revolucioniár. Na jeho počesť chce Chávez svoju nedeľnú televíznu šou Ahoj prezident odvysielať priamo z miesta, kde je Che pochovaný.
Najviac však výročie Che Guevarovej smrti oslavovala Kuba, ktorá s ceremóniami začala v deň, keď argentínskeho rodáka zatkli 8.októbra.
Kubánsky národný hrdina
Okolo desaťtisíc ľudí sa zhromaždilo pred jeho mauzóleom v meste Santa Clara, ktoré pred takmer päťdesiatimi rokmi dobyl a otvoril tak cestu Fidelovi Castrovi k jeho nesmrteľnosti.
Kuba Che Guevaru oslavuje ako národného hrdinu aj napriek tomu, že sa „comandante“ kubánskeho občianstva pri odchode z krajiny vzdal. Na veľkolepej slávnosti nechýbal ani hlas chorého Fidela, hoci osobne neprišiel.
Po svojom bratovi Raúlovi však odkázal: „Bol to kvet, ktorý predčasne odtrhli. Skláňam hlavu s rešpektom a vďačnosťou pred týmto výnimočným bojovníkom,“ napísal Fidel v liste, ktorým Raúl Castro otvoril slávnosť pod bronzovou megasochou Che Guevaru.
Medzi ľudí, ktorí veria, že Che bojoval aj za ich lepší život, prišla aj jeho vdova Aleida spolu s ich štyrmi deťmi. Najmladší syn Ernesto dorazil na oslavy podľa vzoru svojho otca na červenej motorke, s 37 členmi kubánskeho klubu Harley Davidson.
Bikiny a Che na predaj
„Neprekážajú mi až tak tričká a kľúčenky s portrétom môjho otca, často to však nemá nič spoločné s jeho revolučnými ideálmi,“ povedala pre New York Times dcéra Che, Aleida Guevara Marchová. „Ako napríklad nedávno. Jeden dizajnér použil jeho fotografiu na bikiny.“
Pre mnohých obchodníkov na celom svete totiž nie je Che Guevara ničím iným len dobre predajným artiklom.
„Predáva sa,“ hodnotí pre New York Times aj jeden obchodník na Kube, ktorý má plný obchod tričiek s jeho portrétom. Na Kube je však Che nielen na predaj, mnohí ľudia ho skutočne uctievajú.
Násilník a vrah
Naopak kritikom, ktorí ho považujú za vraha a symbol totalizmu, sa minulý rok údajne podarilo presvedčiť amerických predajcov, aby stiahli kufrík na CD nosiče, na ktorom bol Che vyobrazený.
Denník Investor's Business Daily sa vo svojom úvodníku o mýte Che Guevaru pýta: „Čo bude ďalej? Ruksaky s Hitlerom? Kuchynský riad s Pol Potom? Pančucháče s Pinochetom?“
Ani Kubáncom žijúcim v exile na Floride nie je prehnané uctievanie Che Guevaru práve po vôli. „Je symbolom antiamerikanizmu a násilia. Nemyslím si, že sa naňho dá spomínať pre niečo dobré,“ povedal pre AFP Felipe Salinas z Miami.
„Ešte dlhé roky budeme musieť čakať, kým história vynesie nad Che Guevarom definitívny súd. Až pokým na oboch stranách neopadnú všetky vášne,“ hovorí americká Kubánka z Floridskej univerzity Uva De Aragonová.
Autor: Jana Hoffstädterová-Hoschek