Iracká vláda chce, aby americká bezpečnostná firma Blackwater opustila do pol roka krajinu.
Od firmy tiež požaduje odškodné vo výške 136 miliónov dolárov za životy 17 Iračanov. Zamestnanci Blackwateru ich zastrelili v Bagdade v polovici septembra.
Iracká vláda tvrdí, že na nich strieľali bezdôvodne, ľudia z Blackwateru udalosť opisujú inak. Vyhlasujú, že len odpovedali na streľbu a incident nevyprovokovali. Prípad vyšetruje iracká vláda, FBI aj americké ministerstvo zahraničia.
Zamestnancom bezpečnostnej firmy navyše hrozí, že ich postavia pred iracký súd. Tak by to chcela iracká vláda, ktorá od Američanov požaduje vydanie údajných páchateľov. Americké bezpečnostné služby v Iraku sú podľa zákona prijatého za postsaddámovského „správcu“ krajiny Paula Bremera prakticky nestíhateľné.
Trest smrti v Iraku
Právna analýza irackej vlády podľa AP tvrdí, že zmluva Blackwateru vypršala v júni tohto roka, čo znamená, že odvtedy nemá imunitu. Ak by tento právny výklad Američania prijali a svojich ľudí vydali, súdili by zamestnancov Blackwateru podľa irackého trestného zákona z roku 1969. Ak by ich uznali vinných z vraždy, hrozil by im trest smrti. Americká ambasáda v Bagdade odmietla špekulácie komentovať.
Iracká vláda tiež vo svojej vyšetrovacej správe uviedla, že od pádu Saddáma Husajna zabili zamestnanci Blackwateru v Iraku pri iných incidentoch najmenej 21 civilistov.
Blackwater sa bráni tým, že dodržiava zákony a vždy len odpovedá na streľbu. Firma je najväčšou bezpečnostnou agentúrou, ktorá pracuje v Iraku pre americkú vládu. Chráni diplomatov a sprevádza ich konvoje. Američania tvrdia, že bez tisícky zamestnancov Blackwateru si svoju prácu v Iraku nevedia predstaviť.
Americké bezpečnostné služby v Iraku sú prakticky nestíhateľné.
Autor: mik