BRATISLAVA. HZDS so Smerom nachádza v otázke druhého piliera postupne zhodu.
Premiér Robert Fico minulý týždeň povedal, že vláda v súčasnosti uvažuje už len o zdobrovoľnení druhého piliera a o vyšších garanciách pre sporiteľov zo strany dôchodkových správcovských spoločností. Ostatné má zostať v nezmenenej podobe.
Nejasné teda zostáva, ako sa vyrieši posledná z Mečiarových požiadaviek týkajúcich sa druhého piliera – garancie v systéme a pre koho a dokedy sa druhý pilier otvorí.
Podľa podpredsedu HZDS Milana Urbániho je otázka garancií zložitejší problém, a preto je možné, že táto otázka sa presunie z októbrovej schôdze parlamentu na neskôr, kým sa neschváli veľká novela zákona o sociálnom poistení, „ktorá zabezpečí lepšiu penzijnú reformu, ako je táto“.
Smer: Urbáni nemôže vŕšiť požiadavky
Urbáni zároveň prichádza s nápadom, aby z dôchodkového sporenia mohli vystúpiť len občania starší ako 50 rokov s príjmom nižším ako 11-tisíc korún, lebo systém je pre nich nevýhodný. Týkalo by sa to niekoľko tisíc občanov. „V našich požiadavkách sme síce súhlasili s otvorením druhého piliera, no umožniť výstup len tejto skupine sporiteľov by bolo najlepšie riešenie,“ povedal včera Urbáni. Podpredseda HZDS pripustil, že na túto tému bude strana ešte diskutovať s koaličnými partnermi. „Ak nás presvedčia, že je výhodné otvoriť systém pre všetkých, nebudeme sa tomu brániť,“ dodal. Rokovania by mali prebehnúť do začiatku parlamentnej schôdze.
Urbáni si tiež myslí, že by vstup do druhého piliera mal byť v budúcnosti úplne dobrovoľný.
Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová včera potvrdila, že podmienky, ktoré prečítal v parlamente Mečiar, sú už tézami celej vládnej koalície a pracuje sa na ich zapracovaní do zákona. „Podmienka, o ktorej hovorí poslanec Urbáni, nebola dohodnutá na koaličnej rade. Pán Urbáni nemôže svojvoľne meniť požiadavky, na ktorých sa dohodla koaličná rada a ktoré prezentoval pán Mečiar v parlamente.“
Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký o Urbániho iniciatíve povedal, že nejde o stanovisko hnutia. „Naďalej platí, že podporujeme otvorenie druhého piliera pre všetkých občanov.“ Podľa neho Urbáni hovoril len o tom, pre ktorú kategóriu sporiteľov je druhý pilier najmenej výhodný.
Ministerstvo vyčkáva
Členka sociálneho výboru za SNS Milada Belásová otvorenie druhého piliera len pre určitú kategóriu sporiteľov nepovažuje za zlé riešenie, no podľa nej by sa tým vyčlenila len jedna kategória sporiteľov, pre ktorých je systém nevýhodný. „Aj pre 40-ročných občanov s minimálnou mzdou, ktorí nemajú perspektívne vzdelanie, je druhý pilier nevýhodný,“ povedala. Prikláňa sa skôr k otvoreniu systému pre všetkých. „Dajme ľuďom seriózne informácie, aby sa mohli na základe toho rozhodnúť. Teraz majú z toho zmätok, lebo z každej strany počúvajú niečo iné.“ Podľa exministerky práce Ivety Radičovej (SDKÚ) by sa druhý pilier nemusel vôbec otvárať, ak by sa zo zákona vypustila podmienka minimálneho obdobia sporenia na vznik nároku na dôchodok. Otázka výhodnosti by sa potom nemusela riešiť.
Rezort práce podľa hovorkyne Oľgy Škorecovej nevidí dôvod vyjadrovať sa v tejto fáze k čiastkovým zmenám, lebo novela zákona je naďalej predmetom politických i odborných rokovaní.