Junta cenzuruje výpadkami prúdu

Mjanmarská vláda si zo strachu postavila vlastné hlavné mesto.

Bilbord v Naypyitawe oslavuje mjanmarskú armádu.Bilbord v Naypyitawe oslavuje mjanmarskú armádu. (Zdroj: SITA/AP)

„Pozrite, Naypyitaw,“ upozorňuje na nové hlavné mesto Mjanmarska postarší muž cestujúci v nočnom vlaku z Rangúnu do Mandalay. V diaľke uprostred riedko obývanej džungle vidno vysvietené sídlo vlády a popri železnici sa začína nová štvorprúdová diaľnica.

Predtým tam žili iba dedinčania, ktorí chovali dobytok a pestovali ryžu. Vojenská junta potajomky investovala stovky mi­liónov dolárov na stavbu nového hlavného mesta a pred dvoma rokmi tam chvatne presťahovala všetky úrady a ministerstvá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odvtedy sú po celej krajine problémy s výpadkami elektriny. Cudzincom je mesto neprístupné, na návštevu treba špeciálne povolenie, ktoré však nie je nemožné získať.

SkryťVypnúť reklamu

Profesorka hovorí o strachu

„Presťahovali sa tam preto, lebo sa boja ľudí. V Rangúne sa už necítili bezpečne,“ hovorí v jednej z mandalayských čajovní bývalá profesorka miestnej univerzity. Pre obavy o bezpečnosť však prosí o anonymitu.

V roku 1988 sa spolu s manželom zúčastnila na mohutných demonštráciách za vypísanie slobodných volieb. Po ich krvavom potlačení z univerzity do­brovoľne odišla.

„Poslali ma na mesačné vymývanie mozgov, kde velebili generálov a útočili na Západ. Po návrate som dala výpoveď. Nemám nárok ani na penziu,“ hovorí dnes už 70-ročná pani a hrdo prízvukuje, že celá jej rodina nemá rada vládu.

Predošlý deň spoločne s deťmi pozerala vystúpenie špeciálneho vyslanca OSN Ibrahima Gambariho, ktorý pred Bezpečnostnou radou kritizoval juntu za násilnosti pri nedávnych demonštráciách a zatýkanie budhistických mníchov a disidentov. Krátko pred začiatkom priameho prenosu BBC akoby naschvál vypadol prúd a naskočil až o päť minút.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom Gambariho misie je ponuka generála Than Šwa na dialóg s líderkou opozície Su Ťij. Zástupcovia jej strany však odmietli túto ponuku, pretože Su Ťij by pristúpením na ich podmienky poprela svoj dlhoročný boj za demokraciu. Profesorkina rodina však vníma návrh s nádejou. Nie všetci generáli a vojaci sa hlásili k násilnému potlačeniu protestov a aj tlak medzinárodného spoločenstva núti juntu robiť ústupky.

„Aj mi napadne, keby tak svet poslal niekoľko rakiet na paláce generálov a bolo by po probléme. Ja už v tejto neslobode žijem štyridsať rokov,“ trpko dodáva. Medzi miestnymi sa povráva, že rodina generála Šwa utiekla do Dubaja pre obavy, že by ich protesty mohli ohroziť.

Kláštory sú bez mníchov

Hodinku jazdy od Mandalay leží bývalé kraľovské mestečko Sagaing. Stojí tam niekoľko desiatok budhistických kláštorov, do ktorých chodia oddychovať mnísi z celej krajiny. Tentoraz je ich však menej ako zvyčajne.

SkryťVypnúť reklamu

„Boli tu vojaci a mnoho mníchov poslali späť do ich dedín. Stále máme obavy. Chodím spať v noci na iné miesto,“ pošepky opisuje situáciu asi 30-ročný mních a ponúka nám vodu a keksy.

Spomína, že minulú sobotu v blízkom meste vojaci zabili jedného mnícha a trom polámali ruky. Armáda stále robí nočné razie a z ulíc nemiznú ozbrojení vojaci.

Štátna televízia a noviny medzitým vyšli s teóriou, že mníchov vycvičila CIA, aby rozvrátila úspechy krajiny. Ustavične tiež vyzývajú ľudí, aby nepočúvali „vykonštruované vysielania“ BBC a ostatných zahraničných médií.

Kým v sobotu sa začali celosvetové protesty proti násilnostiam junty v 30 veľkomestách, mjanmarské médiá včera informovali o ďalších 78 zatknutiach.

Autor: Mandalay

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu