BRATISLAVA. „Kladiem si otázku, prečo sa napríklad tieto licencie nepustili do nejakej súťaže,“ povedal premiér Fico pred týždňom v Slovenskom rozhlase. Zároveň navodil atmosféru, že okolo vydávania licencií dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) mohlo dôjsť ku korupcii. Národná banka to odmieta.
Správcovské spoločnosti však nepodnikajú na základe licencie, ale na základe povolenia udeleného Národnou bankou Slovenska. Predtým to bol Úrad pre finančný trh.
Povolenie dostal, kto splnil zákonné podmienky
Spoločnosť, ktorá chcela získať povolenie na činnosť DSS, musela splniť podmienky stanovené zákonom. Pred podaním žiadosti musela mať napríklad splatené základné imanie vo výške 300 miliónov korún na účte vedenom v banke, ktorá spĺňala podmienky na činnosť depozitára.
„Zákon nedáva priestor na subjektívne rozhodovanie povoľovacej autority a každý, kto splní podmienky na udelenie povolenia, takéto povolenie aj dostane,“ povedal člen Bankovej rady NBS Slavomír Šťastný. Predtým pracoval v Rade Úradu pre finančný trh. Takto nastavené pravidlá znamenajú, že ak by o povolenie žiadalo hoci dvadsať spoločností a každá z nich by splnila zákonom stanovené podmienky, povolenie by získali všetky.
„Štát nemá nijaký legitímny dôvod, aby obmedzoval počet DSS na trhu. Povolenie na správu penzijných fondov svojím charakterom nie je nejaká licencia z vopred danej množiny, o ktorú by bolo potrebné súťažiť. Počet spoločností obmedzuje v čisto hospodárskej súťaži samotný trh,“ povedal Šťastný.
Problémom nebol ani čas
Ďalšou z podmienok na získanie povolenia na činnosť DSS bola odborná spôsobilosť a bezúhonnosť ľudí navrhnutých do riadiacich orgánov DSS či vedúcich zamestnancov. „Zo strany žiadateľa by bolo nelogické, keby chcel pomocou korupcie napríklad presadiť do funkcie osobu, ktorá by tieto podmienky nespĺňala. Vždy totiž existuje legálny spôsob, ako ju nahradiť.“
Jediný dôvod, pre ktorý by teoreticky mohlo dochádzať ku korupčnému správaniu, bol časový. Všetky DSS totiž potrebovali mať povolenie na činnosť k 1. novembru 2004. „Takéto riziko sa úrad snažil vylúčiť tým, že dopredu vyhlásil, že nevyužije ani u jedného žiadateľa maximálnu zákonnú lehotu na udelenie povolenia a všetci žiadatelia dostali povolenie vo výrazne skrátenom konaní,“ povedal Šťastný.
Navyše, povoľovacie konanie je dvojstupňové, čo znamená, že sa žiadatelia o povolenie môžu odvolať. Ak by im odvolací orgán nevyhovel, stále majú možnosť obrátiť sa na Najvyšší súd, orgán dohľadu preto nemusí byť konečnou inštanciou pri neudelení povolenia.
Člen Bankovej rady NBS Šťastný upozornil aj na to, že väčšina záujemcov o správu dôchodkových úspor v druhom pilieri boli renomované medzinárodné korporácie a nemali problém splniť personálne či ekonomické podmienky, ktoré im kládol zákon.
Povolenie na vykonávanie činnosti získalo pôvodne osem dôchodkových spoločností. Prvú dôchodkovú spoločnosť neskôr kúpila Allianz DSS a Sympatia – Pohoda sa začlenila pod ING DSS.
Podmienky
Niektoré podmienky na udelenie povolenia DSS:
splatené základné imanie pred podaním žiadosti najmenej 300 miliónov korún na účte depozitárnej banky;
prehľadný, dôveryhodný a zákonný pôvod základného imania;
vhodnosť osôb s kvalifikovanou účasťou na DSS, prehľadnosť podielov na imaní a hlasovacích právach;
odborná spôsobilosť a dôveryhodnosť osôb, ktoré sú navrhované za členov predstavenstva, dozornej rady, prokuristov či vedúcich zamestnancov.
Zdroj: zákon o starobnom dôchodkovom sporení, krátené