A tí najzarytejší odporcovia priznávajú, že trpí určitým druhom geniality. Že je dobrý rečník, vynikajúci manipulátor a takmer dokonalý moderný vládca.
Ruský prezident Vladimir Putin si dokázal vydupať rešpekt až strach od Západu a poslušnosť i oddanosť od vlastných občanov. Čo viac si ruský líder môže priať?
Medzi jeho najlepšie kúsky patrí ten posledný - šokoval i nadchol zároveň. Vzhľadom na Putinove charakterové vlastnosti - až chorobnú ctižiadosť a sklonom k vyhranenému egoizmu - azda nikto neveril, že by odišiel v päťdesiatpäťke, ktorú oslávi zajtra, do zaslúženého dôchodku.
Putin si zachová najväčšiu moc v krajine a zároveň neporuší ústavu, pretože nebude v budúcom volebnom období prezidentom.
Zo supersilného prezidenta sa premení na supersilného premiéra. O chode štátu bude tak ako teraz rozhodovať jedine on, ktorý pokladá občanov za poddaných a kolegov za sluhov.
Z priemerného agenta moderný cár
Keď Putin v roku 1999 povstal na čele Ruska, málokto o ňom vedel viac ako to, že to je priemerný bývalý agent KGB, ktorý vďaka svojej špionážnej praxi hovorí nemecky a vyzná sa v trabantoch. Jeho minulosť sa ukázala ako zásadná.
Úloha tajných služieb za Putina vzrástla, ľudia z FSB, armády i polície zasadli do kresiel, kde v normálnych štátoch sadajú civilisti a stali sa Putinovou najväčšou oporou.
Veľmi skoro Vladimir Vladimirovič pochopil, že len politické funkcie ho neurobia jedným z najmocnejších mužov na planéte, čo je bezpochyby jeho hlavný životný cieľ. A vrhol sa na ekonomiku. Kremľu pod vedením Putina sa podarilo „znárodniť“ najbohatšie ruské, v 90. rokoch privatizované podniky, a dosiahnuť absolútnu kontrolu nad nerastným bohatstvom, hlavne ropou a plynom.
Kremeľ, a. s.
Z Kremľa sa stalo nielen supersilné mocenské centrum, ale i akciová spoločnosť, ktorá neznesie konkurenciu. I to sa zhoduje s Putinovou mentalitou.
Je nepríčetný, keď s ním niekto súťaží, neznáša mužov o hlavu vyšších, čo je väčšina obyvateľov zemegule. Kremeľ Putin pretvoril na cársky palác, z ktorého riadi parlament, súdy, prokuratúru, tajné služby, ale i pošty a nemocnice.
Za takmer osem rokov vlády Putin dosiahol obrovský ekonomický rozmach Ruska. Zlikvidoval opozíciu a marginalizoval nezávislé médiá.
Napriek tomu jeho popularita medzi ruskými občanmi stále stúpa. V čom tkvie recept Putinovej obľúbenosti?
V metóde „cukru a biča“. Vie sa nahnevať, ale tiež sa zachovať ako všemocný dobrodej, keď napríklad kúpi svojej bývalej triednej učiteľke byt. Nenahraditeľný, skrátka, tak skoro nadčlovek. Je len otázkou času, kedy tomu i on sám celkom uverí.
The Economist