História sa pravdepodobne bude musieť prepisovať. Tajný vatikánsky archív 25. októbra predstaví knihu Procesy proti templárom (na snímke asv.vatican.va), ktorá objasňuje pozadie zániku legendárneho rytierskeho rádu.
Doteraz sa verilo, že v roku 1312 tento vplyvný rád zakázal pápež Klement V. pod nátlakom francúzskeho kráľa Filipa IV. Pekného. Ten mal zálusk na ich veľký majetok a nepáčil sa mu ani ich obrovský vplyv po celkom starom kontinente.
Templárov počas zinscenovaného procesu obvinili z popierania Krista, sodomie a obscénnosti. Podľa dokumentu, ktorý sa našiel vo vatikánskych archívoch, pápež obvinenie templárov z kacírstva neuznal.
V piatok, 13. októbra 1307, francúzska kráľovská polícia nečakane vstúpila do templárskych kláštorov a pozatýkala jej členov. Zatknutých odsúdili na dlhoročné tresty alebo upálili.
Talianska historička Barbara Fraleová pred šiestimi rokmi našla vo vatikánskom archíve faximile pergamenu s prepisom vypočúvania majstra rádu a jeho predstaviteľov pápežskými vyslancami v roku 1308.
Objavila ho náhodne, keďže bol založený v nesprávnom archíve pre 17. storočie. Vyplýva z neho, že templári neboli heretikmi, ako ich nepriatelia obviňovali.
Lídri rádu, ktorých vypočúvali na zámku Chinon v utajení pred francúzskym kráľom, priznali vstupné rituály, ktoré chápali ako skúšky odvahy a vernosti cirkvi. Tie zahŕňali pľuvanie na kríž či bozkávanie medzi sebou.
„V celom dokumente však nie je jediná zmienka o hlavnom obvinení francúzskeho kráľa, že boli heretikmi,“ povedala Fraleová pre taliansky denník Il Giornale.
„Vtedajší pápež ich prinútil, aby žiadali o odpustenie a následne ich oslobodil a začlenil do katolíckej cirkvi. Aj keď ich nedokázal zachrániť,“ dodala historička.
V historickej literatúre sa likvidácia templárov označuje za najväčší justičný zločin stredoveku. Kniha vyjde v limitovanej sérii 799 exemplárov.
Rád templárov
Rytiersky rád vznikol v roku 1118.
Jeho poslanie spočívalo v ochrane pútnických miest vo Svätej zemi a v boji proti neveriacim.
Počas krížových výprav sa v 12. a 13. storočí stal mocným a bohatým.
Bol nezávislý voči vláde a miestnym cirkevným autoritám, neplatil dane.
Študoval kabalu a hebrejské texty. Aj preto o ňom začali kolovať legendy, že objavili napríklad Svätý grál, z ktorého pil Kristus pri poslednej večeri.
Na čele rádu stáli veľmajstri, posledného Jacquesa de Molaya upálili.
Pôsobili aj na Slovensku.