Ak mal záhradkár dobrú úrodu, mletie a lisovanie mu dá zabrať. Práca pri mletí hrozna sa dá zmechanizovať pripojením mlynčeka na elektrický pohon vhodnou voľbou remeníc, čím sa znížia otáčky hriadeľa elektromotora v mlynčeku. Takýto pomocník nájde uplatnenie aj pri mletí jabĺk či hrušiek na kvas určený na neskoršie vypálenie v pálenici.
Obsluhovať lis na hrozno dá pri doťahovaní zabrať nielen staršiemu záhradkárovi. Autor jednoduchého uľahčenia práce a zlepšenia lisovania je bývalým vynálezcom a vinohradníkom. Na klasický lis inštaloval proti sebe dva bežné hydraulické zdviháky na osobný automobil, ktoré majú schopnosť zodvihnúť do dva a pol tony hmotnosti a dajú sa kúpiť spolu len za 500 až 800 korún. Dôležité je upevniť zdviháky na kovovú podložku tak, aby sa pri stláčaní nevychyľovali, pôsobili v tlaku rovnomerne a aby pri uvoľňovaní nevypadli z lôžka.
Pri dotiahnutí lisu na závitovej tyči ostáva ešte množstvo bobúľ hrozna plných šťavy a v poslednej fáze je doťahovanie točením málo účinné a najmä namáhavé. Práve vtedy pomôže postupné použitie zdvihákov. Dvíhanie ich piestu je ľahké a tlak na masu hrozna podstatne účinnejší. Po odtečení šťavy možno opakovať stláčanie až do výšky piestu, potom sa piesty uvedú do pôvodnej polohy, lis stačí stočiť nižšie a zdviháky môžu pracovať znova. Vyprešované bobule ostanú takmer suché.
Po oberačkách poslúžia zdviháky v prípade potreby svojmu pôvodnému účelu, ale aj na dvíhanie, predmetov, ich rozpínanie, ale aj pri prestavbách na dočasné upevnenie podpier a podobne.
(st)