Október je posledným mesiacom intenzívnej činnosti v záhradke. Pestovateľ zberá výsledky svojej celoročnej práce, ukladá na zimu úrodu produktov, prípadne ich zužitkováva a začína pripravovať záhradku na prezimovanie. Zdravé a nepoškodené plody môže uskladniť, červivé, chrastavitosťou napadnuté a mechanicky poškodené spracuje mrazením, sušením alebo sterilizáciou.
Ešte pred príchodom mrazov pozberáme chúlostivé druhy zeleniny. Tie, ktoré nie sú na menšie mrazy citlivé, môžeme nechať na hriadkach ešte aj v novembri. Druhy odolné proti silnejším mrazom môžu zostať na záhone i v zime. Plodiny vhodné na dlhodobé uchovávanie vytriedime a zdravé, nepoškodené kusy uskladníme do vhodných priestorov, ktoré sme predtým vydezinfikovali.
V tomto období vysadíme namorené strúčiky cesnaku. Opadané lístie pod stromami zhrabeme a všetky mäkké odpady zo záhradky pozbierame, pričom zdravé môžeme kompostovať. Kompost podľa potreby ošetríme prehodením, pridaním vápna a pri suchom počasí ho zalejeme vodou, močovkou alebo výluhom z pŕhľavy a iných bylín.
Do konca októbra majú byť plochy, ktoré sa uvoľnili po zbere, pohnojené a prekyprené, prípadne plytko zorané.
Obstaráme si aj zdravé ovocné stromčeky, vhodné na určené stanovište. Uprednostňujeme pri tom odrody, ktoré sú odolné (rezistentné) alebo aspoň tolerantné k nebezpečným chorobám (chrastavitosť, múčnatka, šarka, botrytída, kučeravosť listov a ďalšie).
Od polovice mesiaca začneme s výsadbou ovocných drevín, ale broskyne, marhule, černice a orechy je lepšie sadiť až na jar. Záhradkári by nemali zabúdať ani na výsadbu vzácnych, menej pestovaných druhov ovocnín. Pred výsadbou stromčekov a kríkov zamiešame do pripravenej jamy alebo rigolu 4 až 6 kilogramov dobre vyzretého kompostu na kubický meter a tiež potrebnú zásobnú dávku odporučených fosforečných a draselných hnojív.
Aj v októbri využívame odporúčané spôsoby ochrany rastlín, najmä biologické a mechanické zásahy proti chorobám a škodlivým činiteľom.