Triumfa Rizu zastrelili na parkovisku 30. augusta. Zločin pripisujú organizovaným gangom, ktoré bujnejú v tejto srbskej provincii od roku 1999, keď bombardovanie NATO vyhnalo srbské jednotky a táto ostala pod správou OSN. Odvtedy je politický štatút Kosova stále nevyriešený a organizovaný zločin prenikol do všetkých štátnych štruktúr vrátane politickej špičky. Podľa správy nemeckej výzvednej služby je zločinnosť jediným možným povolaním pre mladých Kosovčanov. "Vražda policajta bola útokom skupín organizovnaého zločinu," povedal kosovský premiér Agim Ceku, ktorý sa tiež zúčastnil na proteste.
Demonštranti niesli podobizne Rizu, a keď prišli k budove Najvyššieho súdu, otočili sa k nej chrbtom, aby naznačili, že stratili dôveru v kosovský justičný systém. "Ľudí vraždia a nikoho neodsúdia," povedal Kadri Jetullahu pre agentúru AP. "Som hrozne nešťastný z práce našich inštitúcií."
Tunajšie médiá tvrdia, že stovky vrážd v Kosove ostávajú nevyriešené, zatiaľ čo podozrivých, ktorých polícia zatýka, súdy rutinne prepúšťajú, čím povzbudzujú mafiu a znechucujú verejnosť. "Táto vražda bola pre Kosovčanov príležitosťou rozhodnúť sa, či chcú, alebo nechcú, aby v tejto krajine vládol organizovaný zločin," povedal minister vnútra Blerim Kuci. Krenar Gaši, reportér Balkánskej investigatívnej reportážnej siete, napísal, že muž, ktorého polícia podozrieva z osnovania vraždy Envera Sekiraqu, miestneho obchodníka, ktorého niekoľko ráz zatkli pre trestné činy súvisiace so zbraňami, nikdy neobvinili.
Dňa 23. septembra však vybuchla bomba v nákupnom stredisku, kde Sekiraqa vlastnil niekoľko obchodov, pričom zomreli dvaja ľudia a jedenásť bolo zranených. On sám zraneniu unikol. O týždeň neskôr oznámila agentúra Reuters, že polícia OSN v Kosove vyšetruje možnú účasť kosovskej polície na výbuchu. Rozmach organizovaného zločinu sa pripisuje mocenskému vákuu, ktoré vyvolala neistota ohľadom budúcnosti provincie, ale bezpečnostní odborníci sa obávajú, že len čo sa vyrieši štatút Kosova a medzinárodné vojská sa stiahnu, provincia podľahne kriminalite.
Srbsko začiatkom tohto roku odmietlo plán OSN poskytnúť Kosovu kontrolovanú nezávislosť / nezávislosť s dozorom. Obe strany by sa mali znovu stretnúť v Bruseli 14. októbra, pričom medzinárodní emisári majú podať správu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-Munovi 10. decembra. USA podporujú nezávislosť Kosova, zatiaľ čo Rusko je proti. Pan
Ki-Mun varoval pred novou nestabilitou v tejto oblasti, ak sa štatút Kosova rýchlo nevyrieši.