Tony Ryan, zakladateľ najväčšej európskej nízkonákladovej (no zároveň niekedy aj najnenávidenejšej) leteckej spoločnosti Ryanair, zomrel v stredu po dlhej chorobe vo veku 71 rokov.
Ryan, podľa nedeľníka Sunday Times siedmy najbohatší Ír, bol „self-made man“.
Vyrastal v rodine rušňovodiča a dvadsať rokov pracoval ako úradník pre írske štátne aerolinky. Tie aerolinky, ktoré Ryanair neskôr takmer zruinoval a dnes v nich vlastní asi tretinový podiel.
Začal domácimi letmi
Ryan (na snímke ČTK) sa chytil svojej šance v roku 1985, keď skopíroval model americkej nízkonákladovej spoločnosti Southwest Airlines, ktorá je dnes v počte prepravených cestujúcich druhou najväčšou aerolinkou sveta.
S lietaním začínala jeho firma iba pätnásťmiestnym lietadlom na krátkej linke medzi Waterfordom a Londýnom. Dnes je londýnske letisko Stansted primárnou základňou Ryanairu, ktorého tržby v rokoch 1998 až 2003 vzrástli trojnásobne na 843 miliónov eur. Na takej úrovni sa pohybuje aj Ryanov osobný majetok.
V súčasnosti letecká spoločnosť prevádzkuje 557 trás, mnohé z nich z bratislavského letiska, z 26 krajín, a tento rok prepraví asi 50 miliónov pasažierov. Tento mesiac pridala spoločnosť ďalších sedemdesiat trás a vedenie zamýšľa do dvoch rokov spustiť transatlantické spojenia.
Zamestnáva päťtisíc ľudí a vlastní 137 lietadiel.
Dosť aj odporcov
Napriek svojej popularite je vďaka veľmi nízkym cenám Ryanair zároveň jednou z najkontroverznejších spoločností starého kontinentu. Skryté poplatky, poplatky za batožinu, obmedzené služby pre zákazníkov a podobne vždy cestujúcich prekvapia.
Pred rokom dali návštevníci stránky TripAdvisor Ryanair titul najnenávidenejšej leteckej spoločnosti. Sú to tiež aerolinky zaznamenávajúce najviac sťažností od zákazníkov v rámci celej únie. Tiež terčom kritiky, že vo svojich reklamách zavádza.
„Bolo privilégiom s ním pracovať a učiť sa od neho. Ryanair bude niesť jeho meno s hrdosťou a v úcte,“ povedal o ňom šéf Ryanairu, Ryanov protežant Michael O'Leary.
Poctu zložil Ryanovi aj írsky premiér Bertie Ahern. „To, ako sa Ryanair stal vedúcou leteckou spoločnosťou v Európe, je jedným z najväčších írskych hospodárskych úspechov,“ povedal premiér o zakladateľovi v súčasnosti tretích najväčších európskych aeroliniek. Írskej hrdosti tento príbeh dáva zabudnúť aj na fakt, že hoci Ryan zomrel v Celbridge neďaleko Dublinu, pre dane bol dlhé roky predtým emigrantom v Monte Carle.