BRATISLAVA. Riziko infekcie, ktorá môže spôsobiť pooperačné komplikácie, hrozí pacientom aj v sterilných zdravotníckych zariadeniach.
Dnes zomrelo na komplikácie, ktoré spôsobila infekcia, jedno z oddelených siamských dvojčiat. V stredu české médiá informovali o prvom prípade, keď pacientka žaluje nemocnicu za to, že sa po bežnej operácii nakazila zlatým stafylokokom. Spôsobilo jej to polročnú práceneschopnosť.
Primár kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martinskej fakultnej nemocnice Dušan Krkoška hovorí, že riziko infekcie je tým vyššie, čím má človek oslabenejšiu imunitu. Pri zložitých operáciách môže infekcia pacienta aj usmrtiť. „Je to daň za to, že sa človeku pokúsime heroickým výkonom zachrániť život. Keby sme toho človeka neoperovali, zomrel by.“
Krkoška však hovorí, že vo väčšine prípadov sa nedá hovoriť o zavlečení infekcie zvonka. „Pri náročných operačných zákrokoch, napríklad brušnej dutiny, sa narušia fyziologické membrány, ktoré oddeľujú sterilné prostredie od nesterilného. Vlastnej flóre, ktorá kolonizuje určité oblasti v tele, sa otvorí brána a môže prejsť do operačnej rany.“ Podobne podľa neho vznikajú dve tretiny pooperačných infekcií.
Odolnejšie baktérie
Zvyšnú tretinu spôsobia baktérie typické pre zdravotnícke zariadenia. „V nemocničnom prostredí je najvyšší tlak mikroorganizmov a antiinfektív na štvorcový meter. Mikroorganizmy si tak zákonite vytvárajú mechanizmy odolnosti proti antibiotikám, takže musíme nasadzovať omnoho účinnejšie lieky,“ hovorí infektológ.
Výskyt infekcií nemocniciam prikazuje hlásiť aj zákon. Úradu verejného zdravotníctva tento rok ohlásili 4254 nakazených pacientov. Najčastejšie išlo o infekcie zhoršujúce hojenie rán.
Ďalšie spôsobovali sepsy, teda sa dostali do krvi, spôsobili horúčky a mohli ovplyvniť fungovanie orgánov.
Tretie najčastejšie komplikácie boli hnačky. Mária Avdičová z úradu však upozorňuje, že počet nakazených predstavuje len 0,4 percenta všetkých pacientov liečených v nemocniciach.
Infikované nemocnice
V prípade, že úrad dostane hlásenie o hromadnej infekcii v nemocnici, môže jej oddelenie na pár dní zatvoriť. Tento rok sa to stalo 33–krát, vždy išlo o infekcie z potravín, najmä salmonelu. Vlani museli načas zatvoriť novorodenecké oddelenie trnavskej nemocnice pre stafylokokovú infekciu.
V zime sa vyskytujú virózy, časté sú aj respiračné infekcie. Najnebezpečnejšia je však stafylokoková infekcia. Zlatého stafylokoka môže mať človek bežne, nemusí mu spôsobiť problémy. Spôsobí ich však chorému s oslabenou imunitou.
Aj Avdičová hovorí, že infekciám sa nedá v nemocniciach vždy vyhnúť, úrad sa však snaží robiť prevenciu. „Robíme plánované preventívne kontroly.“ Len všetky operačné sály na Slovensku za rok skontrolujú dva aj viackrát ročne.
Na Slovensku sa s nemocnicou zatiaľ súdi len exprezident Rudolf Schuster, ktorý po operácii otvoru na čreve takmer na infekciu zomrel. „Do brušnej dutiny prezidenta sa dostalo vyše 200 druhov škodlivých baktérií,“ povedal vtedy Walter Hasibeder, anesteziológ innsbruckej nemocnice, kam Schustera previezli.