BRATISLAVA. Rada seniorov ČR sa vlani podieľala na tvorbe zákonov sociálnej a bytovej reformy. Zo šestnástich podaných návrhov sedem vyhodnotili ako prijaté parlamentom. Išlo o zvýšenie sociálnych dávok seniorom na bývanie a o ich progresívnejšiu ochranu v prípade, že majú nízku penziu. V Írsku je Národný parlament seniorov dôležitým partnerom pre vládu, pripomienkuje zákony, konzultuje prijaté smernice, upozorňuje na porušovanie zákonov. Jednou z oblastí, kde sa úspešne angažoval, boli zľavy na cestovnom.
Na Slovensku skupina mužov nad šesťdesiat a žien nad 55 rokov vlani tvorila približne pätinu populácie. Napriek tomu v súčasnosti neexistuje orgán, ktorý by vo výkonnej moci nejako zastupoval seniorské práva. A ktorý, ako uviedla hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Škorecová, by „koordinoval tvorbu politiky vlády v oblasti starších ľudí“.
Rodí sa parlament
Október je mesiacom úcty k starším. Aj preto sa rozhodli predstavitelia občianskeho združenia Fórum pre pomoc starším v otvorenom liste vyzvať predstaviteľov výkonnej aj zákonodarnej moci na väčšiu pozornosť vo veci riešenia problémov a potrieb staršej generácie.
Organizácia, ktorá na Slovensku poskytuje seniorom poradenské služby, vlani iniciovala prípravné stretnutie pre vytvorenie Slovenského parlamentu seniorov. „Zúčastnila sa ho päťdesiatka seniorov z celého Slovenska,“ hovorí prezidentka fóra Ľubica Gálisová.
V tomto, najneskoršie začiatkom budúceho roka by chceli spustiť činnosť parlamentu naplno.
Dávať podnety i riešenia
Parlament by mal mať osemdesiat členov – po desať z každého regiónu. Ambíciou je dávať podnety a navrhovať riešenia každodenných problémov prostredníctvom odborných skupín. V súčasnosti pripravujú napríklad na východnom Slovensku celý rad aktivít, ktoré podporujú okrem iného aj vzdelávanie seniorov.
Ministerstvo chce radu
Rezort sociálnych vecí o tejto aktivite vie a podľa slov Škorecovej ju aj víta. Pre problematiku seniorov ťažiskové ministerstvo by však radšej videlo spoluprácu so staršími občanmi formou partnerstva s Radou vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím a seniorov.
Predpokladaný termín zriadenia takejto rady je naplánovaný na december tohto roka. Mala by byť na úrovni podpredsedu vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny.
Do rady navrhujú zaradiť predstaviteľov organizácií, ktoré v SR zastupujú seniorov. Podieľať by sa mali na činnostiach Národného programu ochrany starších ľudí. Činnosť rady by mala okrem iného smerovať k ochrane a zvyšovaniu kvality života starších ľudí a jej predstavitelia by mali pripomienkovať aj výstupy ministerstiev a ostatných orgánov štátnej správy na všetkých stupňoch riadenia pri riešení problematiky ochrany starších ľudí.