Juhokórejský prezident Ro Mu-hjon včera premiérovo pešo prekročil najstráženejšiu hranicu sveta. Pokojný vstup do Severnej Kórey a následné podanie rúk s Kim Čong–ilom pred veľkolepou kulisou z ružových umelých kvetov na námestí v Pchjongjangu však pozorovatelia označili za bezzubé gesto.
Program stretnutia ukazuje, akoby prezidentom záležalo iba na spolupráci v obchode a turizme. Južná Kórea nechce otvoriť tému jadrového programu Pchjongjangu. Prenecháva ju na šesťstranné rokovania za účasti veľmocí. Prezidenti asi nebudú hovoriť ani o ľudských právach na sever od 38. rovnobežky.
Farebné divadlo
Kim Čong-il k privítaniu povolal tisíce ľudí. „Zjednoťme domovinu,“ znelo námestím. Domáca tlačová agentúra KCNA velebila „oslavnú atmosféru“ v metropole, ktorá podľa nej prináša novú nádej na zjednotenie.
Kimovo prijatie však bolo neporovnateľne chladnejšie ako pred siedmimi rokmi. Uvítací ceremoniál včera absolvoval v navlas rovnakej khaki uniforme, avšak tentoraz so šedinami a bez náznaku úsmevu. Nadradenosť demonštroval nielen topánkami na vysokej podrážke, ale najmä miestom stretnutia.
„Opätovnou návštevou severu Soul pomáha budovať obraz Kim Čong-ila ako ozajstného cisára Kórey a Ro Mu-hjona ako poddaného,“ povedal pre Reuters Ralph Cossa z think-tanku Pacific Forum CSIS.
Ro Mu-hjon, ktorému prezidentský mandát vyprší o päť mesiacov, doma výrazne stráca popularitu. Kritici mu vyčítajú falošné oživovanie sna o znovuzjednotení v snahe vzkriesiť šance jeho liberálov v blížiacich sa voľbách. Favorizovaní konzervatívci však avizujú tvrdý prístup k diktátorskému režimu Pchjongjangu.
Vojenské tlaky ani trochu nepoľavia.
Kim Taj–wu, Kórejský inštitút pre obranné analýzy
Autor: jk