BRATISLAVA. Slovenský med, ktorý obsahoval aj nepovolené antibiotiká a ktorého tento mesiac stiahli z predajní v Česku až 2,6 tony, na našom trhu nie je.
Hovorca Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý však povedal, že podobné chyby medu sa vyskytujú bežne aj u nás.
Antibiotiká v mede oslabujú imunitu
Slovenský med obsahoval podľa českej Štátnej veterinárnej správy zvyšky sulfonamidov, ktoré sa do výrobku dostali zo včiel ošetrovaných antibiotikami.
Európska únia nepovoľuje používať antibiotiká vo včelárstve. Med od takýchto včiel totiž môže zvyšovať odolnosť baktérií na antibiotiká, zvyšuje sa aj riziko alergickej reakcie.
„Ak človek bude jesť takýto med aj týždeň, nemôže to ohroziť jeho zdravie. Napriek tomu je to porušenie legislatívy únie, a to nemôžeme tolerovať,“ hovorí Jana Horňáčková z českej veterinárnej správy. Išlo podľa nej o prvý prípad antibiotického medu zo Slovenska. Časť zásielky však stiahli aj pre zhoršenú kvalitu.
Okrem slovenského medu Česi nariadili stiahnuť aj med z Poľska, Španielska a Švajčiarska.
Súdna dohra
Spoločnosť Slovbees, ktorá med do Česka dodávala, sa mieni o dobré meno súdiť.
Česká veterinárna správa totiž podľa konateľa spoločnosti Milana Osleja odhalila stopy antibiotík iba v jednej šarži, čo bolo „72 pohárov a 69 kilogramov medu“.
„Obchodný reťazec, do ktorého predávame, sa vystrašil a stiahol celú dodávku. My teraz od nich pýtame príkaz veterinára, ktorý nariadil stiahnutie celých 2,6 tony, no nevedia nám ho predložiť,“ tvrdí Oslej.
Aký je slovenský med?
Predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál hovorí, že aféra poškodila meno slovenského medu v zahraničí. Med s antibiotikami pritom podľa neho ani nemusel pochádzať zo Slovenska a naši včelári by preto nemali byť automaticky hanení.
„Niektorí obchodníci to u nás žiaľ robia tak, že med, ktorý prejde cez ukrajinsko-slovenské hranice ako med moldavský, ukrajinský, alebo iný, sa obratom na faktúre zmení na med slovenský. Ten je kvalitnejší, a preto aj drahší.“
Oslej však tvrdí, že spoločnosť obchoduje iba s medom pochádzajúcim zo Slovenska a Česka. „Táto šarža pochádzala zo Slovenska, dokonca vieme od ktorej skupiny včelárov,“ tvrdí. Med od domácich včelárov chce preto spoločnosť dôslednejšie kontrolovať.
Chudý hovorí, že inšpektori vlani odobrali 321 vzoriek medu, pričom každá desiata nevyhovela normám. Prítomnosť veterinárnych liekov zistili v 22 vzorkách. O viac ako o percento sa oproti roku 2005 znížila aj kvalita medu.
Vyše 30 chybných vzoriek inšpektori odhalili aj tento rok, šesť z nich obsahovalo sulfonamidy.
Kontroly medu v roku 2006
odobratých vzoriek 321
nevyhovelo 34
zistené antibiotiká v 22
zhoršená kvalita
oproti roku 2005 o 1,09 percenta
Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa