Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
FIRMA, KTORÁ OD FICOVEJ VLÁDY DOSTÁVA JEDNU ZÁKAZKU ZA DRUHOU, S VEREJNOSŤOU NEKOMUNIKUJE

Pre Ikores nastali s novou vládou zlaté časy

Ak sú štátne zákazky cestou, ako preukázať dôveru súkromnej firme, tak si Ficova administratíva našla nového partnera – Ikores Slovakia, s.r.o.

Len čo Ikores dokončil hraničný prechod vo Vyšnom Nemeckom, štát mu zveril aj modernizáciu prechodu v Ubli.Len čo Ikores dokončil hraničný prechod vo Vyšnom Nemeckom, štát mu zveril aj modernizáciu prechodu v Ubli.(Zdroj: ČTK)

Keď ministerstvo obrany hľadalo spoločnosť, ktorá by postavila nový armádny archív za miliardu korún, vybralo si firmu Ikores. Priamo, bez verejnej súťaže.

Keď Colné riaditeľstvo nechala v kaši firma, ktorá sľúbila zmodernizovať hranicu v Ubli za 50 miliónov, opäť prichádza záchranca Ikores, a to priamo zo 150-­miliónovej zákazky na hranici vo Vyšnom Nemeckom.

Bol to Ikores, kto urobil rekonštrukciu bratislavského letiska za 70 miliónov korún, a bol to opäť Ikores, kto sa podľa denníka Plus jeden deň postaral o bývanie pre premiérovu matku v bytovke.

Pre firmu, ktorá mala v roku 2005 obrat 362 miliónov korún, museli nastať zlaté časy. Všetky spomenuté zákazky sa datujú odvtedy, čo pred rokom nastúpila Ficova vláda a len miliardová zákazka na archív je trojnásobkom jej priemerného ročného obratu z rokov 2003 – 2005.

Jediný vlastník Ikoresu, Jozef Kopecký, však s médiami nehovorí. Nereagoval ani na niekoľko žiadostí o rozhovor pre tento článok. Hlavné otázky – Kto je Jozef Kopecký? Ako si vysvetliť značný úspech Ikoresu v získavaní štátnych zákaziek? – ponechal nezodpovedané.

Za každej vlády

Ministerstvo obrany, ktoré v lete odkleplo Ikoresu zatiaľ jeho najväčšiu zákazku za novej vlády, tvrdí že Ikores dostal štátne objednávky aj za bývalej vlády. „Aj v minulosti táto firma realizovala stavby za stovky miliónov korún,“ povedal minister František Kašický, a pripomenul, že Ikores Slovakia pôsobí v rezorte už od roku 1998.

Bývalý minister obrany Juraj Liška tvrdí, že Ikores získaval zákazky aj preto, že za ich vlády „bolo relatívne málo firiem s bezpečnostným certifikátom“.

Počas druhej Dzurindovej vlády ministerstvo obrany Ikoresu podľa oficiálnych dokumentov a odhadov expertov zadalo lukratívne zákazky spolu za najmenej 730 milión korún.

Väčšinu z nich firma získala ako víťaz verejnej súťaže a boli ocenené Správou nehnuteľného majetku a výstavby Bratislava, ktorá dozoruje majetok v správe ministerstva obrany.

Išlo napríklad o rekonštrukciu centrálnej budovy Vojenského obranného spravodajstva za odhadovanú sumu 260 miliónov korún, alebo práce na ďalších najmenej štyroch budovách v areáli kasární na Kutuzovovej ulici v Bratislave.

Správa a Ikores

„Áno, robia pre nás,“ povedal Richard Tomík, zástupca riaditeľa Správy nehnuteľného majetku a výstavby Bratislava a riaditeľ odboru investičnej výstavby. Zo svojej pozície priamo rokuje s dodávateľskými firmami a predkladá výsledky riaditeľovi správy.

Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela povedal, že „súťažné podmienky sú tvorené v zmysle zákona o verejnom obstarávaní, teda odbornou komisiou“.

Zdroj z ministerstva obrany povedal, že komisii pri výbere Ikoresu pre miliardový archív v Trnave predsedal podplukovník Vladimír Vasko z Úradu správy nehnuteľností a majetku a tvorili ju len zamestnanci Správy nehnuteľného majetku a výstavby, z toho traja priami Tomíkovi podriadení. Na júnovom rokovaní s výberovou komisiou zastupoval Ikores bývalý vojak Maroš Hrádela.

Hrádela slúžil od roku 1971 do roku 2004 v armáde a dosiahol hodnosť plukovníka. V auguste 2004, po odchode z armády, si založil živnosť, ktorej hlavným predmetom sú služby v oblasti stavebníctva. Dnes pracuje pre Ikores na externú zmluvu.

Hrádela, ktorý nám cez manželku odkázal, že nemá záujem o rozhovor, býva na tej istej bratislavskej adrese ako obchodník so zbraňami František Kobza a Vojtech Lampert, bývalý šéf Združenia obranného priemyslu.

Únik?

I keď má Ikores nadštandardné vzťahy s armádou, existuje dôvodné podozrenie, že v prípade zákaziek, ktoré podliehajú zákonu o ochrane utajovaných skutočností, tieto v jeho prípade z rezortu unikajú.

Ako zmluvný partner ministerstva obrany má Ikores certifikát Národného bezpečnostného úradu, ktorý mu umožňuje prístup k utajovaným skutočnostiam. Kopecký osobne však bezpečnostnú previerku nemá. Ako majiteľ firmy ju podľa zákona ani nepotrebuje.

Je však paradoxné, že ako osoba bez bezpečnostnej previerky má vďaka certifikátu priemyselnej bezpečnosti cez svoju firmu prístup k utajovaným skutočnostiam.

Vladimír Kavický, ktorý sa v roku 1992 stal Kopeckého zodpovedným zástupcom v Ikorese a ktorý sa dodnes s Kopeckým kamaráti a spolupracuje, potvrdil, že majiteľ Ikoresu má rozhodujúce slovo vo vedení firmy.

„Čo on povedal, to platilo,“ spomína Kavický na svojho bývalého šéfa. „Aj teraz má hlavné slovo, samozrejme. Konateľ Stanislav Petrovský riadi organizačnú stránku, ale pán Kopecký ako majiteľ firmy rozhoduje o všetkom, čo sa robí. Naňho sa obracajú vo všetkom.“

Znamená „vo všetkom“ aj utajované skutočnosti z najväčšej zákazky, akú firma kedy dostala? Ak áno, potom je to podľa hovorcu NBÚ Stanislava Goldschmidta problém.

„Štatutárny zástupca musí mať previerku, majiteľ nie,“ povedal Goldschmidt. „Po právnej stránke ak­cionár alebo majiteľ len mení štatutárny orgán, nemal by mať vplyv na firmu alebo ju nejakým spôsobom riadiť. Nemôže vidieť utajované skutočnosti, ak certifikát nemá. Ak úrad má, alebo dostane takú informáciu, že sa s utajovanou skutočnosťou oboznámil niekto, kto nemá certifikát, preveruje to.“

Nové obchody

V roku, keď nastúpila Ficova vláda, vyskočil podľa auditovaných výsledkov uložených v zbierke listín zisk Ikoresu Slovakia štvornásobne, zo 7,7 mi­lióna na 36,4 milióna korún, a obrat o 57 percent, z 362 miliónov v roku 2005 až na 570 miliónov v roku 2006.

Liška hovorí, že je neobvyklé dať takú veľkú zákazku, akou je vojenský archív, firme s pomerne malým obratom. „Zdá sa mi to čudné. Na trhu sú rôzne svetové firmy, ktoré majú obrat desiatky miliárd eur ročne, ktoré takéto zákazky aj realizovali, a ktoré chodia robiť prezentácie pre generálny štáb a rôzne komisie na ministerstve. To sú firmy, ktoré podľa mňa môžu úspešne súťažiť, a ešte nebolo dostatočne vysvetlené, prečo práve firma Ikores bola vybratá v priamom zadaní.“

Ekonomické výsledky Ikoresu poukazujú nielen na to, aké veľmi dôležité pre „zdravie“ firmy sú štátne zákazky, ale aj to, nakoľko sa „zdraviu“ Ikoresu darí práve za Ficovej vlády.

Kopecký bol medzi 18 podnikateľmi, ktorí sprevádzali Roberta Fica na jeho oficiálnej návšteve Moskvy v máji tohto roku.

Na bratislavskom letisku, kde Ikores už dostal zmluvu bez konkurzu, podľa Trendu investície narastú na pol miliardy korún. A podľa informácií, ktoré získal denník SME, Ikores už stihol podpísať niekoľko zmlúv na opravu železničných staníc.

„Netreba to hľadať v politike,“ opakoval Vladimír Kavický. „Spočíva to v kultivovanom konaní.“

Čo robí Ikores Slovakia

Zákazky od ministerstva obrany


 • 2004-06: Rekonštrukcia Budova 2 a KJB v Topoľčanoch
 • 2004-07: Budova VOS - stavebná časť
 • 2005-06: Budova LI, Kutuzovove kasárne
 • 2005-07: Budova XIX a Budova XVIII, Kutuzovove kasárne (Bezpečnostný úrad MO SR)
 • 2005-06: Ubytovňa Prešov
 • 2006-07: Budova VII Kutuzovove kasárne

Dopravné projekty

 • 1996-98: Vzletová dráha a vybavovacia plocha Letisko M.R. Štefánika, BA
 • 1997: Rekonštrukcia Hangár 1 Kuchyňa
 • 1998: Vládny salónik na hlavnej železničnej stanici, BA
 • 2000: Heliport na budove NBS
 • 2002: Most Apollo, BA Práca na železničných staniciach v Šali (1997-2000), Galante (2000-03), Bratislava-Východ (2001-03), Podhájska (2001-03), Levice (2001-03), Palárikovo (2001- 03), Šaštín Stráže (2002-03) a Lamač (2006 doteraz)
 • 2007: Letisko Bratislava
 • 2007: Hraničné priechody v Ubli a Vyšné Nemecké


Ďalšie štátne zákazky

 • 1996: Rekonštrukcia klubu ministerstva obrany, BA
 • 1997-1998: Rekonštrukcia budovy SSDZ na Podjavorinskej, BA
 • 2001-2002: Oprava Budovy X, Duklianske kasárne, BA
 • 2001-2003: Nadstavba a prístavba budovy ŽSR na Bazovej, BA
 • 2003-2004: Rekonštrukcia ubytovne v Krškanoch, Nitra
 • 2006-2007: Rekonštrukcia Budovy 38 v Martine
 • 2007: Vojenský archív v Trnave


FOTO – SITA a SME – PAVOL FUNTÁL

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 2. Nestarnú, ale dozrievajú
 3. Policajti bili študentov, chceli sme ich podporiť
 4. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 6. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 7. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 8. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 9. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 1. Changes to the Public Procurement Law – Take Two
 2. Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia
 3. Vlastný biznis? S kvalitným účtom sa živnosť rozbieha ľahšie
 4. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 5. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí...
 6. Róbert Boženík je nový patrón školského turnaja McDonald's Cup
 7. Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov
 8. O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť
 9. Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku?
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 11 106
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 10 458
 3. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 10 012
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 9 040
 5. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 7 936
 6. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček 7 655
 7. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 5 062
 8. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 4 823
 9. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 4 058
 10. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou 3 859