V Mjanmarsku včera pokračovali protesty a znovu došlo k potýčkam medzi armádou a demonštrantmi. Vojaci sa stále snažia zabrániť ďalším protestom, a tak zatarasili päť hlavných kláštorov v krajine.
Medzi nimi aj pagody Šwedagon a Sule v Rangúne, pri ktorých sa tento týždeň stretávalo najviac demonštrantov. Niektoré miesta vojaci údajne uzatvorili ostnatým drôtom a zatarasili aj všetky prístupové cesty do Rangúnu - najväčšieho mjanmarského mesta. Podľa oficiálnych zdrojov zabila armáda za posledné dva dni desať ľudí, podľa austrálskeho veľvyslanca Boba Davisa však bolo obetí na životoch oveľa viac.
Odvážni vojaci
Včera vyšlo do ulíc najmenej desaťtisíc demonštrantov, ktorí sa zhromaždili na troch rôznych miestach. Vojakov a policajtov je teraz v Rangúne údajne najviac za celý týždeň.
Protestujúcich rozháňali výstražnými výstrelmi a obuškami. Podľa západného diplomatického zdroja, ktorý nechcel byť menovaný, boli včera pri zásahu mŕtvi aj zranení. Našli sa však údajne aj vojaci, ktorí odmietli poslušnosť.
Rakúsky denník Die Presse napísal, že podľa nepotvrdených informácií humanitárnej organizácie Pomoc bez hraníc obrátili niektorí vojaci v rangúnskej štvrti Okkalappa zbrane proti ostatným vojakom. Okrem toho informovalo exilové rádio Voice of Burma v Osle, že vojaci 33. divízie v meste Mandalay odmietli strieľať do mníchov a demonštrantov.
Odpojený internet
Včera prestalo v krajine fungovať hlavné spojenie s internetom.
Podľa predstaviteľov miestnej štátnej telekomunikačnej spoločnosti Myanmar Post and Telecoms výpadok spôsobil „problém s poškodeným podmorským káblom“.
Nemenovaný západný zdroj v Rangúne citovaný agentúrou AFP však povedal, že je čiastočne zablokovaný prístup k internetu a elektronickej pošte na príkaz junty, ktorá sa snaží zabrániť ďalšiemu šíreniu informácií a fotografií do sveta. Podobne sa v Bangkoku vyjadril aj predstaviteľ thajskej telekomunikačnej firmy, ktorá poskytuje Mjanmarsku satelitné služby.
Západ (ne)zasahuje
Zosilneli aj zahraničné protesty proti postupom junty. Rada OSN pred ľudské práva zvolala na budúci týždeň mimoriadne zasadnutie k situácii v krajine.
Európska komisia vyzvala Čínu, Indiu a ďalšie krajiny v okolí Mjanmarska, aby prispeli k zastaveniu násilných represií. Václav Havel ostro kritizoval medzinárodné spoločenstvo, že „nechalo Mjanmarsko v kaši“ a vyzval na okamžitú všestrannú podporu mníchov. Japonsko vyhlásilo, že humanitárnu pomoc krajine nezastaví napriek tomu, že v potýčkach s armádou zahynul japonský novinár.
V Mjanmarsku mal už včera začať rokovať zvláštny vyslanec OSN Ibrahim Gambari, ale údajne zatiaľ nedostal mjanmarské vízum.
Autor: jah, čtk