BRATISLAVA. Najväčším nepriateľom informácií za rok 2007 sú Štátne lesy TANAPu. Najpriateľskejšou inštitúciou je zas mesto Šaľa. Rozhodli o tom hodnotitelia 5. ročníka súťaže INFOčin, ktorá každoročne posudzuje priateľské a nepriateľské činy v oblasti poskytovania informácií podľa infozákona.
Štátne lesy TANAPu získali nelichotivé prvenstvo za špekulatívny výklad zákona pri sprístupňovaní zmlúv o ťažbe dreva v Tichej a Kôprovej doline.
Riaditeľ lesov Peter Líška v odpovedi vysvetľoval definíciu pojmu informácia a žiadosť zamietol, pretože „komplex obchodnoprávnych vzťahov nemožno považovať za informáciu“. Infozákon takéto špekulácie neumožňuje. Podľa právnika Tomáša Kamenca existuje aj „množstvo súdnych rozhodnutí, že takéto informácie sa sprístupňujú“.
„Ďakujeme za ocenenie, i keď prirodzená skromnosť ma núti konštatovať, že si ho nezaslúžime,“ reagoval pre SME Líška.
Druhé miesto v kategórii nepriateľský čin získalo ministerstvo pôdohospodárstva za „absurdné“ zamietnutie žiadosti o informácie. Ministerstvo dôvodilo, že údaje by muselo „vyhľadávať, zhromažďovať a skompletizovať“, a tým by vlastne vznikla „nová informácia“.
Tretím nepriateľským činom bolo zamietnutie žiadosti ministrom školstva Jánom Mikolajom pre neschopnosť ministerstva „vybaviť informáciu v zákonnej lehote“. Zákon však v takýchto prípadoch umožňuje predĺženie lehoty.
Za najpriateľskejší prístup bolo tento rok ocenené mesto Šaľa. Na svojej internetovej stránke totiž začalo zverejňovať všetky informácie o hospodárení mesta vrátane faktúr, zmlúv alebo účtov za telefóny. „Informácie sa snažíme zverejňovať, nie iba ak nás o ne niekto požiada, ale automaticky,“ povedal viceprimátor Šale Jozef Mečiar.
Ďalšie ocenenia získali Žilinský samosprávny kraj za poskytovanie informácií v Braillovom písme a Kancelária ombudsmana za detailné informovanie žiadateľa o všetkých možnostiach, kde môže získať ďalšie informácie.