Počiatočné príznaky sa objavujú na hornej strane listov vo forme žltých škvŕn s neostrým okrajom, pričom na spodnej strane sa postupne vytvára typický olivovo-hnedý porast huby. Choroba pomerne rýchlo postihuje celé rastliny. V konečnom štádiu listy zasychajú a opadávajú. Ochorenie sa vyskytuje predovšetkým na rýchlených porastoch vo fóliovníkoch alebo v skleníkoch. Čím skôr sa objaví, tým vyššie sú úrodové straty v dôsledku zníženia asimilačnej plochy listov. Pri skorom napadnutí môžu dosiahnuť až 40 percent. Výskyty pri pestovaní na voľnej pôde nemajú hospodársky význam.
Konídie huby prežívajú v pôde 9 až 12 mesiacov, buď na napadnutých rastlinných zvyškoch, alebo aj na konštrukcii rýchliarní. Vzduchom sa prenášajú na listy, kde za priaznivých podmienok klíčia, čím vzniká infekcia. Najskôr o 12 dní sa objavujú prvé príznaky a dochádza k ďalšiemu šíreniu huby. Sila infekcie závisí od vonkajších podmienok. Pri 20oC postačuje na infekciu 75-percentná relatívna vlhkosť vzduchu, pri 15 oC je nevyhnutná až 90-percentná vlhkosť vzduchu. Teploty nad 25 oC brzdia klíčenie spór. K rýchlemu šíreniu choroby prispievajú hlavne kvapky na listoch. V celej populácii huby sa vyskytuje niekoľko patotypov, ktoré napádajú aj čiastočne rezistentné odrody rajčín.
Pri ochrane sú najdôležitejšie preventívne opatrenia. Je správne pestovať rezistentné odrody, vhodným vykurovaním a vetraním treba udržiavať nižšiu, približne 65- až 75-percentnú relatívnu vlhkosť vzduchu a používať závlahu, pri ktorej sa nevlhčia listy (napríklad kvapkovú), čím sa zabráni oroseniu listov. Z porastov treba odstraňovať napadnuté rastliny, podobne aj po zbere musíme zlikvidovať všetky rastlinné zvyšky. Pri chemickej ochrane sa používajú fungicídy účinkujúce proti plesni zemiakov, septorióze rajčiakov a zároveň proti černi rajčiakov. Medzi takéto prípravky patria Cuprocaffaro, Dithane DG Neo-Tec, Dithane M 45, Funguran, Champion 50 WP, Kuprikol 50 a Novozir MN 80. Ošetruje sa preventívne. Intervaly medzi ošetreniami sú v závislosti od infekčného tlaku 7 až 14 dní. Pretože oveľa vážnejšou chorobou rajčiakov je pleseň zemiakov, proti ktorej sa ošetrujú mnohé porasty, zväčša nie je potrebné osobitné ošetrovanie proti černi rajčiakov. Stanislav Barok