V profesionálnom sumo zápasení má najvyššie postavenie Yokozuna (Veľký šampión). V súčasnosti sú držiteľmi tohto titulu dvaja zápasníci, obaja pôvodom z Mongolska. Spomedzi nich je muž menom Asashoryu jedným z piatich najsilnejších v japonskej sumo histórii. Ale v týchto dňoch sa dostal do problémov. Existuje navrhovacia komisia, ktorá odporúča povýšenie zápasníkov na Yokozunu, ak sa vyskytne vhodný kandidát. Tvorí ju 10 až 15 členov, ľudí z oblasti umenia a médií, ktorí však zápasníka Asashoryu nemajú v láske.
Keď zápasník na pozícii Ozeki, čo je jeden stupeň pod Yokozunom, vyhrá celý turnaj (turnaj trvá 15 dní a koná sa šesťkrát do roka) alebo dosiahol podobný výsledok na troch posledných turnajoch, komisia zvažuje, či sa stane Yokozunom, alebo ostane Ozekim. No na povýšenie je dôležité spĺňať ešte jeden predpoklad: mať dôstojnosť. A v tom tkvie problém zápasníka Asashoryu. Povýšili ho na Yokozunu pred štyrmi rokmi pre jeho silu, ale kritizujú ho pre nedostatok dôstojnosti. Komisia sa nazdáva, že sa k súperom správa arogantne, kritizujú ho, že nedodržuje čistý štýl sumo zápasenia - formu a tradície a nepáči sa im dokonca ani to, ako sa oblieka v civile. Od Yokozunu sa totiž očakáva, že bude na verejnosti vždy oblečený v kimone.
Toto leto sa mal Asashoryu spolu s ostatnými zápasníkmi zúčastniť na provinčnom turné (také sa organizujú medzi hlavnými turnajmi). On však oznámil, že sa pre bolesti chrbtice a lakťa nezúčastní. Všetci predpokladali, že sa v Japonsku podrobí liečbe, bol však pristihnutý pri tom, ako v Mongolsku hrá futbal. Informovala o tom japonská televízia. Sumo asociácia a komisia boli pobúrené a rozhodli sa trojnásobne ho potrestať. Je vylúčený z dvoch turnajov, 25 dní má obmedzené vychádzky - môže byť iba doma, na tréningu alebo u lekára. A počas štyroch mesiacov mu znížia výplatu o 30 percent. Okrem toho komisia poučila sumo majstra klubu, ktorého je Asashoryu členom, aby zápasníka vychovával, nie rozmaznával.
Asashoryu upadol do depresie, zatvoril sa vo svojej izbe a odmieta komunikovať, s výnimkou svojho majstra. V týchto dňoch mu konečne dovolili odísť do Mongolska a liečiť si okrem chrbtice a lakťa teraz už aj dušu. Niektorí členovia komisie mu odporúčajú odchod do dôchodku. Asashoryu má 27 rokov. Jeho situácia mi pripomína akýsi príbeh chlapca, malého zloducha, ktorý bol potrestaný v starej, tradičnej a veľmi prísnej súkromnej škole. Varovali aj rodičov, a nakoniec chlapca zo školy vykopli.
Zahraničné médiá sa v celej záležitosti postavili na stranu zápasníka. Ak totiž porovnáme sumo s inými medzinárodnými športmi, tento incident vyznieva úplne smiešne. Toľkí športovci sa svojím správaním previnia, a predsa sa stanú legendami, keď sú úspešní na športoviskách. Lenže sumo nie je čisto súťaživý šport. Sumo je záležitosť vychádzajúca z japonského náboženstva a ukazuje japonský štýl. Či už je to dobré, alebo nie, sumo odzrkadľuje všetky modely starej japonskej spoločnosti - pre dnešok nelogické spôsoby a zvyky, nepohodlnú hierarchiu a konzervatívne názory. Ak sa zápasník s pokorou vyšplhá na vrchol sumo hierarchie, ľudia ho budú uznávať, pretože vedia, aké je to ťažké. Myslím si, že sumo by si malo zachovať tento štýl, na druhej strane mi je ľúto zápasníka Asashoryu, ktorý toto nechápe. Japonsko teraz s napätím očakáva jeho stanovisko.