etnutie zákona o sociálnom poistení porušil koaličnú dohodu a že nehovoril pravdu, keď tvrdil, že ho v tom mala podporiť aj jeho strana.
Čo hovoríte na pokus Vladimíra Mečiara zablokovať s pomocou opozície zákon o sociálnom poistení?
„Myslím, že to nebolo celkom v poriadku. V každom prípade to malo byť odkonzultované najskôr v trojici a až potom sa malo nejakým spôsobom k tomu vystúpiť v pléne.“
Niektorí ľudia zo Smeru hovoria, že porušil koaličnú dohodu.
„Súhlasím.“
Aký môže byť dôsledok pre HZDS z toho, že porušilo koaličnú dohodu?
„O tom tiež hovorí koaličná zmluva. Ja však nechcem cez médiá komunikovať o našej koaličnej zmluve. V každom prípade je to tam jasne napísané. Malo by sa to v trojke rozdiskutovať, mal by sa k tomu prijať nejaký záver a až potom by mal byť nejaký výstup.“
Podľa Mečiara SNS ešte dve minúty pred hlasovaním nemala Tomanovej zákon podporiť. Prečo ste zmenili svoje rozhodnutie?
„To nie je pravda. Ja som mal informáciu od pána predsedu Mečiara, že je dohodnutý s predsedom Smeru a ja som reagoval vtedy s tým, že, samozrejme, ich dohodu budem akceptovať. Takže toto SNS jednoznačne avizovala a je mi veľmi ľúto, že to niekto prezentuje inak. Chyba nebola v SNS. Tá sa držala toho, na čom sme sa dohodli.“
Vôbec nehrozilo, že by ste podporili stiahnutie novely?
„Nie bez toho, že by sme všetky tri koaličné strany súhlasili.“
Takže si to Mečiar vymyslel?
„To v žiadnom prípade nie je pravda.“
Ako to potom vyzeralo na koaličnej rade? Tam ste to určite riešili.
„Proste sme sa dohodli, že to prejde do druhého čítania.“
Nebolo tam žiadne napätie?
„Keď sú dva rôzne názory, tak je vždy napätie.“
SNS obhajuje podnikateľov, premiér Fico naopak s niektorými z nich bojuje a vedie otvorenú vojnu so súkromnými zdravotnými poisťovňami a DSS. Ako to vnímate?
„Každá národná strana je konzervatívna. A konzervatívna strana je podľa vašich kritérií pravicovou stranou. Smer je jednoznačne ľavicovou stranou a, samozrejme, sa na toto pozerá cez ľavicové okuliare. Z toho hľadiska je určite pohľad na riešenie SNS odlišný. Ale nie zásadne. Keďže hovoríme o koaličnej politike, tak by táto mala byť postavená na rozumnom kompromise. A ten SNS a Smer bez problémov zvládajú.“
Ste ochotní žiť v kompromise, pri ktorom premiér bude vo vojne s firmami, ktoré patria najväčším európskym bankám a poisťovniam?
„Takáto vojna tu v žiadnom prípade nie je. Slovenská legislatíva je prinajmenšom porovnateľná s legislatívou V4. Takže tam nevidím zásadný rozpor v prístupe k týmto podnikateľským kruhom.“
Nemal by premiér zmierniť rétoriku k niektorým spoločnostiam? Hovorí o nenažraných DSSkách.
„Keď si zoberieme, koľko miliárd by tam malo byť – o niekoľko rokov by to malo byť okolo bilióna korún. Myslím, že slovo nenažrané je na mieste. Za peniaze, ktoré tam budú naakumulované, by sme nepostavili diaľnicu do Košíc, ale do Madridu. Podivuhodné tiež je, že peniaze, ktoré sú tam, používajú DSS na podnikateľské účely aj v zahraničí, aj keď sú to národné DSS-ky. Keď sú to národne DSS-ky, prečo nepoužívajú ten kapitál na rozvoj hospodárstva tu na Slovensku?“
A nezneisťuje to zahraničných investorov?
„Zoberte si Nemecko, Rakúsko, Francúzsko. Tí majú aké ochranárske opatrenia. V Rakúsku ste videli zahraničnú firmu stavať diaľnice? Nemá absolútne nijakú šancu. Nepustia ju. A sme pritom v EÚ. To nie je diskriminačné?“
Parlament prijal deklaráciu o nemennosti Benešových dekrétov. Je to len deklarácia bez právnej sily. Nebolo zbytočné prijímať ju?
„Nie je zbytočné v 21. storočí šaškovať zo strany Jobbik, ktorá je vlastne odnožou a mládežníckou organizáciou Fideszu, so zriaďovaním polofašistických vojenských jednotiek Maďarskej gardy? Ja si myslím, že je to trestuhodné v rámci EÚ. Akcia vždy vyvolá protireakciu. Akciou boli spochybňovania povojnového stavu zo strany Maďarska, kde sa permanentne spochybňuje Trianon. Benešove dekréty nie sú až takým problémovým dokumentom ako Trianonské dohody, na základe ktorých vzniklo nové usporiadanie v strednej Európe. Keď niekto spochybňuje toto usporiadanie, tak títo chlapci sa hrajú s ohňom. Nie my, čo v podstate len deklarujeme, že takéto dekréty sú nemenné a nespochybniteľné.“
Vy veríte tomu, že v roku 2007, v čase, keď sme v únii, môže byť schopných pár maďarských politikov zariadiť zmenu hraníc?
„V jednej zo špeciálnych jednotiek maďarských výsadkových síl dôstojníci otvorene hovoria: Slota - mŕtvola, Slováci budú vždy našimi otrokmi! Toto sa hovorí medzi dôstojníkmi tejto špeciálnej vojenskej jednotky, medzi tými, čo sem chodia na dovolenky ako do svojej domoviny - do Felvidéku. Ja sa vás pýtam - vy tomu na základe týchto skutočností neveríte?“
Ja som sa pýtal vás.
„Áno, ja verím. Ja tomu stopercentne verím.“
Takže môže teraz, v roku 2007, niekto odtrhnúť južné Slovensko?
„Ja tomu verím a už o tom hovorím 15 rokov. Smiali sa zo mňa, keď som hovoril o autonómii. A teraz sa otvorene hovorí o politickej autonómii. Dokonca otvorene z úst maďarského prezidenta, že na to Maďari majú právo. A to nie je nejaký Fekete z ulice, ale hovoria o tom aj najvyšší predstavitelia maďarského parlamentu a vlády. A my stále snívame svoj sen popolušky, až kým nám niekto nevykrúti krk. Tak by sme mali odsnívať svoj holubičí sen a mali by sme si dávať pozor na svoje slovenské ja, na slovenskú zem a na to, aby sme mali Slovenskú republiku. Lebo by sme sa mohli zobudiť vo Veľkom Maďarsku a to by nebolo dobre.“
Parlament schválil zákon o zásluhách Andreja Hlinku. Deň na to premiér odhaľoval pamätnú tabuľu komunistovi Vladimírovi Clemetisovi. Čo hovoríte na Clementisa? Mali by sme mu odhaľovať tabule?
„Aj Dubček bol členom ÚV KSČ, je oslavovaný v zahraničí aj u nás a každý sa pred jeho pamiatkou pokloní. Myslím, že by sme sa na to mali pozerať tak – kto ako pomohol tomuto národu a štátu. Clementis nebol nejaká 'zrúda' alebo niekto, kto by chcel škodiť ľuďom. Áno, táto ideológia mi nikdy nebola blízka - socialistická a komunistická. Ale zatratiť všetkých, ktorí tu boli v minulých 50 rokoch pri moci, to by bolo nesprávne a neseriózne.“
Nie je to od vás len zmena rétoriky po tom, čo ste išli do vlády so Smerom? Veď vy ste komunizmus vždy odsudzovali.
„Vôbec nie. Ja som vždy hovoril, že vždy mi je sympatickejší komunista, ktorý neprezliekol kabát a drží svoju líniu, a nie raz komunista, raz taký a nakoniec z neho bude pomaly zástupca svätej cirkvi rímskej. Takí sa mi nepáčia. Ja mám rád čestných a priamych ľudí. A niektorí tí čestní boli aj komunisti a medzi nich podľa môjho názoru patril aj Clementis. Veď jeho komunisti asi preto odrovnali, že mal trošku cti a chrbtovej kosti. Keby bolo na mne, tak by som určite nejakému komunistovi nič neodhaľoval. Ale nemám nič proti tomu.“
Vy máte s premiérom dobré vzťahy, ale eurosocialisti viackrát otvorene povedali, že problém vidia v SNS. V posledných dňoch ste mali opäť pár ostrých výrokov. Nechcete v záujme dobrých vzťahov so Smerom zmieriť svoju rétoriku?
„Hromada politikov v západnej Európe tiež použila tvrdé výrazy, dokonca aj pán prezident Spojených štátov použil nespisovné výrazy, a to je už nejaký politik - politik najdemokratickejšieho a najsilnejšieho štátu na svete. A keď to prejde takému politikovi len pre veľkosť, neviem prečo si všímajú nejakého malého Slotu na malom Slovensku. Ja osobne si myslím, že Csáky je veľký gauner. Keď je niekto vrah a s úsmevom vraždí, je inteligentný a slušne pri tom rozpráva a podreže niekomu krk, tak zostane stále vrahom.“
Prirovanávate Csákyho k vrahovi?
„Nie. Ja hovorím príklad. To na margo tých intelektuálov, ktorí sú niekedy zhrození mojím slovníkom. To, čo som použil, bolo veľmi mierne. Mierne voči tomu, čo títo ľudia robia v neprospech Slovenska.“
Mal by politik používať vulgárne slová? Nedá sa to povedať aj inak?
„Prosím vás, pozrite sa. Každý je niečím svojský. Mne nikto nebude nič predpisovať, keď už hovoríme v jednom kuse o tej demokracii. Keď je demokratické, aby sa celé Slovensko - a aj maloleté deti - dívali na zhovadilosti v televízii, na Big Brother a VyVolených, ako si tam merajú dĺžku penisov a ukazujú to v Novom Čase. Minule som tak nad tým rozmýšľal v aute - veď každý človek ide ráno na svoju osobnú očistu a keď sa pozrie do tej toaletnej misy, tak možno aj ten pohľad je vulgárny. Myslím, že to je prirodzené a každý z nás to robí. Vulgárne sú zhovadilosti, ktoré vychádzajú v našich médiách.“
Nepoužívate tie vulgarizmy cielene, lebo vašim voličom sa to páči?
„Som už 16 rokov v politike a myslím, že ma majú všetci prečítaného. Aj voliči a moji sympatizanti. Aj napriek tomu, že médiá a dokonca europoslanci a možno celá Európa a galaxia je proti Slotovi, mám stále svojich prívržencov. A to je podstatné.“
VIDEO: Ján Slota o privatizácii elektrární
Privatizácia elektrární bol lup tisícročia, hovorí Slota.
VIDEO: Ján Slota o samospráve
Župani nie sú samospráva ale úradníci, tvrdí v rozhovore Ján Slota.
VIDEO: Eugen Korda