
REUTERS/Handout GAC/CLH/
nte, ktorý Peking nasmeroval na nebezpečný chodník studenej vojny, to nebude vôbec jednoduché.
Čína sice prepustila posádku, ale lietadlo zostáva na čínskom území a podľa všetkého jeho „špionážne vnútornosti“ sa teraz pokúšajú čínski experti poriadne vykuchať. Vrátenie lietadla bude ďalšou etapou vyrovnávania vzťahov. Čína žiada Američanov zastaviť lety podobných lietadiel. Amerika to považuje za neodňateľné právo, pretože lety prebiehajú v medzinárodnom vzdušnom priestore a nad medzinárodnými vodami.
Condollezza Riceová, Bushova poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti, otvorene hovorí, že lety budú pokračovať, pretože patria do štruktúry strategickej koncepcie Ameriky. Takýto postoj bude pôsobiť na narušenú rovnováhu negatívne a môže vyvolávať latentnú hrozbu novej krízy.
Už o niekoľko dní môže nedôveru znásobiť pripravované rozhodnutie prezidenta Busha o predaji vyspelej vojenskej technológie Taiwanu. Čína už teraz naznačuje, že tento krok by mimoriadne narušil vzťahy s Amerikou, pretože tým by Washington vlastne opustil doterajšiu koncepciu existencie jednej Číny a podporil by nacionalistických politikov odrhnutého ostrova, ktorí hlásajú koncepciu dvoch Čín.
Na druhej strane Čína bude potrebovať Ameriku už pri tohtoročnom hlasovaní o svojom prijatí do prestížneho klubu - Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Hlas USA potrebuje aj pri rozhodovaní o mieste konania olympijských hier v roku 2008, o ktoré sa Peking vehementne zaujíma.
Čínska propaganda zatiaľ komentuje letecký incident a jeho zavŕšenie klasickým spôsobom: zvíťazil čínsky ľud a pilot vojenskej stíhačky, ktorý sa dostal do kolízie s americkým strojom, sa stal ospevovaným hrdinom. Pre Ameriku sú hrdinami zasa členovia posádky, ktorí prežili iba za cenu, že zvládli pristátie na čínskom území.
Prezident Bush sa v ďalšom pohľade na Čínu bude viacej opierať o Kongres - či pôjde o Taiwan, alebo dodržiavanie ľudských práv vrátane náboženskej slobody v Číne. Zákonodarcovia sa počas krízy zjednotili a spolu s celou Amerikou sa postavili za prezidenta bez ohľadu na to, či patria k republikánom, alebo demokratom. Bush zvládol prvú veľkú medzinárodnú krízu, čo upevnilo jeho vodcovské postavenie. Tak Peking, ako aj Washington však budú voči sebe určite voliť opatrnejší prístup. Lebo cena nového konfliktu by mohla byť privysoká.
MICHAL HAVRAN