Putovanie do vysnenej krajiny Džabal

Konečne u nás vyšiel román Putovanie Ibn Fattúmu od Nadžíba Mahfúza.

Meno tohto egyptského prozaika, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, sa skôr mihlo než zakotvilo aj u nás, keď ho ako heslo zaradili do slovenskej encyklopédie spisovateľov sveta (1978) a jeho hlavné diela do encyklopédie literárnych diel (1989). Nadžíb Mahfúz, ide totiž o neho, sa teraz dočkal aj slovenského prekladu, ktorý pripravil Marek Brieška: v prešovskom vydavateľstve BAUM vyšiel jeho román Putovanie Ibn Fattúmu.

Román má formu zápiskov a vznikol na karavánových cestách­ mladého Araba, ktorý sa rozhodol navštíviť rad arabských krajín, aby ich preskúmal a dokázal sa pozrieť na svoju domovinu „s odstupom, vidieť ju v kontraste s inými krajinami a priniesť jej niečo užitočné“. Konečný cieľ mal byť Džabal, vysnívaný raj na Zemi, „zázrak čias“, krajina, o ktorej sa všade hovorí, ale doteraz ju nikto nenavštívil ani nevidel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tak sa začína putovanie hlavnej postavy Kindíla po islamských i neislamských krajinách, prerušené dvakrát ženbou hrdinu, raz s krásnou Arúsou, potom s rovnako krásnou Sámiou, pričom z týchto manželstiev sa narodí niekoľko detí. Čas v týchto rozprávaniach nehrá nijakú úlohu a manželské zväzky sa nerozpadávajú vinou Kindíla, lebo on k tým ženám naozaj pociťuje silnú lásku, zavše pripomínajúcu idylku. No miestne zvyky a vojny zasiahnu aj do rodinných vzťahov: z krajiny Mašrik ho vypovedia, lebo vychovával syna „podľa princípov islamu“, v inej si zasa posedí vo väzení 20 rokov. Všetko je tu iné ako v západných kraji­nách.

A práve tieto rozdielnosti sa stali predmetom Kindílovho záujmu i výskumu, ktorý Mahfúz niekedy podáva monotónne: Kindíl sa vždy po príchode karavany povypytuje na politický systém v danej krajine, na spôsob vlády, rozdelenia moci, bohatstva, hospodárstva, a jeho výskum zavše pripomína rutinnú politologicko-etnografickú anketu. Autor svoju postavu síce situuje do daného prostredia, no nevytvára pre ňu dosť dramatických situácií, aby vzniklo pravé románové napätie, ktoré potom určuje priebeh deja a tvaruje charakteristiky postáv. Možno si to vysvetľovať aj ako autorský zámer. Mahfúzov román obsahuje totiž silné spoločensko-kritické prvky, v ktorých je skrytá aj kritika islamu, kapitalizmu a socializmu, ktorý tu nepomenovane zastupuje krajina Amán, kde nášmu cestovateľovi pridelia stáleho sprievodcu (rozumej strážcu), a ten sa nasťahuje i do jeho hotelovej izby.

SkryťVypnúť reklamu

Ak trochu od textu abstrahujeme, dá sa Mahfúzov román označiť za akúsi veľkú metaforu dejín ľudstva, v ktorej nechýba ani odveká túžba človeka po pravde, práve, slobode a sociálnej spravodlivosti, tu zastúpená túžbou po krajine Džabal, kam sa nakoniec nedostane ani hlavná postava, Kindíl skončí pri starcovi-mudrcovi, obkolesenom utečencami z rozličných krajín, ktorý ich učí spievať a vlastne symbolizuje Džabal, čo pre človeka znamená „vyťažiť sily skryté v hĺbke duše“, teda nijakú konkrétnu krajinu, skôr meditáciu a pomoc druhým.

Prekladateľ v doslove interpretuje Mahfúzov román tiež ako históriu spoločensko-politických zriadení, počnúc predindustriálnou spoločnosťou až po súčasný svet. Škoda však, že aspoň niekoľkými vetami nepredstavil celé spisovateľovo dielo, tým viac, že bolo ocenené Nobelovou cenou

SkryťVypnúť reklamu

.

Autor: Jozef Bžoch Autor je literárny kritik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 852
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 653
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 411
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu