BRATISLAVA. Doping je supervýnosný obchod. Žasli aj policajti deviatich krajín troch kontinentov, ktorí v druhej polovici minulého týždňa urobili záťah na dílerov dopingových látok.
Medzinárodne koordinovanú akciu s krycím názvom Raw Deal iniciovali americkí protidrogoví špecialisti. Predchádzala jej poldruharočná príprava. Získavanie informácií cez agentov, ale najmä snorenie na internete, cez ktorý prebieha veľká časť ilegálneho biznisu s dopingom.
V Spojených štátoch, kde sa polícii bežne darí zachytiť ani nie celé percento distribuovaných dopingových látok, zatkli za dva dni 124 priekupníkov. V Nemecku, ako informuje tamojšia tlač, dvadsiatich. Hrozí im viacročné väzenie.
V letných domoch, garážach či v kúpeľniach zväčša na predmestiach veľkomiest objavila americká polícia 56 laboratórií, v ktorých spracúvali suroviny na tabletky či injekcie s obsahom najmä najrôznejších anabolických steroidov, ale aj rastového hormónu.
Ich pôvod? V zámorí takmer bez výnimky Made in China.
„Rozhodujúca pre úspech akcie bola spolupráca s čínskymi úradmi,“ priznal v New York Daily News zástupca šéfa národného protidrogového úradu Scott Burns. „Číňania chcú, aby olympiáda v Pekingu bola čistá a bez dopingu.“ Vďaka kooperácii s Pekingom identifikovali Američania 37 čínskych výrobní zakázaných látok.
Ročne sa na svete spotrebuje údajne až 700 ton anabolík, 70 ton testosterónu a 34 miliónov ampuliek erytropetínu a rastového hormónu. Aktívni športovci však nie sú ich väčšinovými konzumentmi. Taliansky dopingový špecialista Alessandro Donati odhaduje, že z 15 miliónov odoberateľov na celom svete tvoria športovci len 35 – 37 percent. Prevahu majú schwarzenegrovia, po svalnatej postave túžiaci návštevníci fitcentier, grupujúci sa z kulturistov, ale najmä z radov ochrankárov, policajtov, vojakov či hasičov alebo pánskych či dámskych epigónov filmových hviezd.
Podľa generálneho sekretára Antidopingového výboru SR Miroslava Motyčíka je podobný pomer aj na Slovensku. „Žiaľ, naša legislatíva, na rozdiel od niektorých iných krajín, zatiaľ umožňuje postihovať iba podávanie zakázaných látok mladistvým alebo ich podávanie v organizovanej športovej činnosti za iným ako liečebným účelom,“ pripomenul.
Podľa zahraničných médií, minulotýždňová policajná razia okrem USA a Nemecka prebehla v Kanade, Mexiku, Austrálii, Švédsku, Poľsku, Španielsku a Izraeli, čiže najmä v krajinách s prísnejšími antidopingovými zákonmi. A za spolupráce so Svetovou antidopingovou agentúrou. Napriek tomu, že nesmerovala na vrcholových športovcov.
Čo o. i. zhabali
USA
242 kg prášku na výrobu anabolických steroidov
11,4 milióna dávok steroidov
6,5 milióna dolárov v hotovosti
zatkli 124 ľudí
Nemecko
50 litrov suroviny na výrobu anabolických steroidov
desaťtisícky tabletiek anabolík najrôznejšieho druhu
z obchodovania s dopingovými látkami obvinili 20 ľudí