BRUSEL. Európska socialistická strana (PES) má 4. októbra rozhodnúť, či Smeru znovu otvorí náruč, alebo ďalej ponechá jeho členstvo zmrazené.
K pozastaveniu plného členstva došlo minulý rok ako reakcia na účasť SNS vo vláde. Zatiaľ čo sa veci doteraz vyvíjali v prospech Ficovej rehabilitácie, napätie cez slovensko-maďarskú hranicu to môže zhatiť.
Maďarov vrátane európskych socialistov rozhnevala deklarácia slovenského parlamentu o „nedotknuteľnosti“ Benešových dekrétov a popudili ich aj hanlivé komentáre Jána Slotu na adresu šéfa slovenských Maďarov Pála Csákyho. Slota ho označil za „zvratok“. Oboje považujú za neprijateľné a jednou z odpovedí má byť predĺženie status quo pre Smer v rámci strany. Vyplýva to z názorov vo vedení eurosocialistov.
„Ferenc Gyurcsány (maďarský premiér) nechce, aby Fico dostal za týchto okolností zelenú,“ povedal zdroj zo sekretariátu európskych socialistov, ktorý si neželal byť menovaný.
Hovorca strany bol zdržanlivejší v komentároch, do akej miery nový konflikt medzi Slovákmi a Maďarmi ovplyvní rozhodnutie o Smere. Podľa neho ide o „veľmi rozporuplnú debatu“, v ktorej je ťažké „udržať si absolútnu objektivitu“.
Šéf eurosocialistov Poul Nyrup Rasmussen sa však o vec „zaujíma“ a mal už pre dekréty kontaktovať aj Fica. „Pokiaľ niektoré z členských strán budú chcieť tému deklarácie nastoliť pred hlasovaním, nikto im v tom nezabráni,“ povedal Julian Scola na otázku, či sa bude vedenie deklaráciou zaoberať.
Europoslankyňa za Smer Monika Beňová priznáva, že kauza dekrétov komplikuje pozíciu strany v rámci PES.
„Podľa mojich informácií sme mali dostať status pozorovateľa, čo by znamenalo, že sa Robert Fico zasa bude môcť zúčastňovať schôdzok PES. To sa môže teraz skomplikovať,“ povedala.
Maďarskí europoslanci navyše nastolili „situáciu maďarskej menšiny na Slovensku“ na program rokovania sledovaného ľudskoprávneho výboru Európskeho parlamentu a k debate by malo dôjsť krátko pred hlasovaním o Smere.
Autor: Brusel