Komunikovať s bankou alebo rôznymi internetovými obchodmi môžete bez toho, aby ste tieto inštitúcie navštívili. Internet stále viac preniká do našich domácností a dnes už aj niekoľkomiliónovú investíciu do cenných papierov na hociktorej burze sveta (napríklad v New Yorku) môžete zrealizovať v župane a v papučiach.
Odkazy na internetové stránky poskytovateľov elektronického on-line obchodovania sú na väčšine informačných serverov s finančným zameraním. Je len na vás, ktorého obchodníka si vyberiete. Okrem poplatkov rozhoduje napríklad aj to, na ktoré trhy vám sprostredkuje prístup.
Medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré poskytujú on-line obchodovanie, patria americké firmy Interactivebrokers, Fidelity, Waterhouse, Scottrade či Ameritrade. Na slovenskom a českom trhu je zatiaľ len niekoľko obchodníkov, ktorí ponúkajú prístup k zadávaniu pokynov cez internet. Najbežnejším typom komunikácie s obchodníkom tak stále zostáva telefónna linka.
Kto však hľadá internetový portál pre on-line obchodovanie s cennými papiermi v slovenčine, môže navštíviť internetové stránky dvoch firiem - Fio a RMS Market. Nákup a predaj akcií cez internet prebieha na podobných princípoch na akých je založený internetbanking alebo homebanking. Buď má teda klient e-brokera (internetového obchodníka) nainštalovaného na svojom počítači, alebo využíva web stránku obchodníka, na ktorú sa prihlasuje s podobnými zabezpečovacími prvkami, ako pri využívaní internetbankingu v banke.
Zmluva
Pred tým, ako investujete do nákupu prvých cenných papierov cez internet, podpíšete s obchodníkom s cennými papiermi komisionársku zmluvu. Môžete ju zaslať aj poštou, podpis však musí byť úradne overený. Ak ide o zahraničného obchodníka, zmluvu vyplníte na internete. Záleží na konkrétnom obchodníkovi, či mu takáto forma zmluvy stačí, alebo či bude požadovať jej zaslanie aj v tlačenej forme a s vaším podpisom. Niektorí môžu žiadať aj naskenovanie vášho pasu s dobrým rozlíšením.
Po uzavretí komisionárskej zmluvy získate užívateľské meno a heslo. Potom môžete začať zadávať pokyny. Pred samotnou investíciou musíte mať na účte u obchodníka vložené peňažné prostriedky, prípadne cenné papiere. V závislosti od obchodníka môžete vkladať eurá, doláre, ale aj slovenské a české koruny, či poľské zloté alebo maďarské forinty. Potom stačí len poslať pokyn na trh. Nemusí ísť iba o jednoduché pokyny, môžu byť aj ďalej špecifikované. Môže ísť napríklad o pokyn, že ak cena akcie klesne pod určitú úroveň, systém ju predá (takzvaný stop loss).
Poplatky
Rozdiel medzi e-brokerom a klasickým zadávaním pokynov osobne alebo cez telefón u obchodníka s cennými papiermi je najmä v cene. Používanie internetových aplikácií e-brokerov je bez poplatkov, neplatia sa ani žiadne vstupné náklady. Obchodovanie cez internet je lacnejšie napríklad aj preto, že klient neprichádza do styku priamo s obchodníkom. Firma tak ušetrí na nákladoch na zamestnancov. V prípade internetových obchodov klient zvyčajne platí len za vysporiadané obchody. Niektorí obchodníci, ktorí prijímajú pokyny osobne alebo telefonicky, si môžu účtovať poplatok aj za jednotlivé pokyny na predaj alebo nákup cenného papiera bez ohľadu na to, či sa obchod vysporiada.
Rozdiely v poplatkoch sú aj medzi klasickým obchodovaním a nákupom cenných papierov cez internet aj za zrealizovaný obchod. V prípade klasického obchodovania si obchodníci zvyčajne pýtajú poplatok, ktorý je vyjadrený ako percento z objemu obchodu (napríklad 1 až 1,5 percenta). E-brokeri si účtujú poplatky buď ako percento z objemu obchodu, prípadne podľa počtu zobchodovaných kusov, všetko závisí od trhu na ktorom sa transakcia uskutoční. Cena za jeden zrealizovaný obchod sa zvyčajne pohybuje od 7,95 dolára vyššie (v prípade amerických akcií) v závislosti od konkrétneho obchodníka. Ak budete obchodovať cez niektorého z amerických brokerov, zrejme nájdete aj lacnejšieho (napríklad poplatok za jeden zrealizovaný obchod môže byť aj päť dolárov), najmä ak je priamo členom niektorej z tamojších búrz.
Keďže klienti môžu nakupovať veľké objemy takzvaných centových akcií a poplatok by mohol obchod výrazne predražiť, obchodníci zvyknú mať v prípade takýchto cenných papierov maximálnu výšku poplatku bez ohľadu na zobchodovaný objem (tu je cenová politika on-line obchodníkov opäť výhodnejšia).
Treba si však overiť, či si nebude účtovať aj iné poplatky. Na stránkach obchodníkov sa objavujú aj investičné odporúčania. Niektorí obchodníci môžu mať podmienku, že ak klient nezadá mesačne určitý objem pokynov, obchodník mu naúčtuje poplatok aj za prístup k investičným odporúčaniam, ktoré sú na jeho stránke.
Pôžička na nákup akcií
E-brokeri zvyčajne umožňujú klientom nakupovať cenné papiere aj na pôžičku, ktorú im poskytne broker. Takémuto obchodovaniu sa hovorí aj úverové, maržové alebo pákové obchodovanie. Ak má napríklad klient 5 000 dolárov a požičia si ďalších 5 000 dolárov, páka pri tomto obchodovaní je 2 : 1. Tento pomer vyjadruje pomer zdrojov po pôžičke (10 000 dolárov) a pred pôžičkou (5 000 dolárov). Niekedy sa maržové obchodovanie udáva aj v percentách z celkovej sumy, ktorú klient použije na nákup akcií. Percentuálny podiel pri takomto vyjadrení udáva aký podiel z celkových zdrojov tvoria zdroje obchodníka. Pri páke 2 : 1 je percentuálny podiel obchodníka na zdrojoch 50 %. Medznou hranicou pre pôžičku je u väčšiny obchodníkov 75 až 80 % z celkového objemu zdrojov to znamená, že páka pri tomto obchodovaní je 4 : 1, alebo 5 : 1.
S rastúcou pôžičkou od obchodníka, rastie aj riziko rýchlejšieho klesania ručenia klienta. Napríklad ak klient nakúpi akcie za 10 000 USD, pričom 5 000 USD mu požičal obchodník, jeho ručenie predstavuje 100 %. Ak však cena akcií klesne na 7 500 USD, ručenie klienta klesá na 50 % (investovaná suma klesá z 5 000 USD na 2 500 USD) a je obchodníkom upozornený na vzniknutú situáciu. Akonáhle klesne ručenie na 35 %, teda cena akcií klesne z 10 000 na 6 500 dolárov, majú makléri právo akciu predať. Obchodníci majú nastavené tieto hodnoty individuálne. Niekedy stačí predať pár kusov akcií a klient sa dostane na vyššiu hodnotu ručenia. Ručenie sa prepočítava on-line (keďže ceny akcií sa môžu meniť neustále). Pred čerpaním pôžičky sa treba pýtať aj na to, ako sa účtujú úroky a dokedy treba pôžičku splatiť. Úroky sa zvyčajne účtujú za alikvótnu časť, kedy ste úver čerpali a splatnosť pôžičky nebýva spravidla obmedzená a záleží len na klientovi ako dlho chce v pozícii zotrvať.
Obchodovanie nakrátko
Pojem obchodovanie nakrátko (short sell) sa používa v prípade keď si investor akcie len požičia a potom ich vráti. Takýto typ obchodovania sa využíva v prípade, že investor očakáva pokles ceny akcií.
Keď má investor požičané akcie už na svojom účte, predá ich za aktuálnu cenu a po dosiahnutí ním očakávanej ceny akcie opäť kúpi a vráti. Ak mu špekulácia na pokles ceny akcií vyjde jeho ziskom je rozdiel oproti cene, za ktorú akcie predal a cene za ktorú ich neskôr, pri poklese ceny, predal. Ak mu špekulácia nevyjde - cena akcií stúpne, musí sa zmieriť so stratou.
Aj na takýto typ obchodovania e-brokeri sprostredkúvajú pôžičku. V tomto prípade sa však požičiavajú akcie. Pri predaji nakrátko si klient vypožičia akcie od zahraničného depozitára cenných papierov. Tie potom predá. Vrátenie akcií, alebo spätný nákup (buy to cover) obvykle nie je časovo obmedzený, predávajúci však musí zaplatiť úrok, vypočítaný z objemu predaných akcií a musí spĺňať stanovené podmienky ručenia (tzv. udržiavacie maržové požiadavky - maitenance margin rules). Pri obchodovaní nakrátko (short sell) platí podobne ako pri obchodovaní na margin podmienka ručenia, ale naopak. Ak cena akcie klesá, ručenie stúpa, v prípade rastu akcie ručenie klesá a klient musí buď časť pozície dokúpiť, prípadne vložiť finančné prostriedky.
Vladimír Bačišin