„Zavedieme prísnejšie vízové pravidla pre tých, ktorí sú zodpovední za najohavnejšie porušovanie ľudských práv,“ povedal včera americký prezident George Bush na všeobecnom 62. zasadaní Valného zhromaždenia OSN, ktorému dominovala situácia v Mjanmarsku.
Bush a Pan Ki Mun o slobode
Lídri z celého sveta reagovali na pokojné protesty budhistických míchov proti diktatúre v Mjanmarsku.
„Najdôležitejšie je oslobodiť ľudí od tyranie a násilia,“ povedal Bush, pričom spomenul aj krajiny ako Irán, Severnú Kóreu, Kubu, Sýriu či Zimbabwe. Keď americký prezident hovoril o blížiacom sa konci vlády „krutého diktátora na karibskom ostrove“, kubánska delegácia na protest odišla.
Bush tiež vyjadril svoje sklamanie nad Radou OSN pre ľudské práva, ktorá podľa neho ignoruje skutočné zneužívanie ľudských práv v iných krajinách „zatiaľ čo príliš kritizuje Izrael“.
Aj generálny tajomník OSN Pan Ki Mun veľkú časť svojho prejavu venoval Mjanmarsku. Západný svet sa obáva najmä tvrdého zákroku proti demonštrantom.
Bush i Pan Ki-mun sa zmienili o nutnosti urýchlene vytvoriť samostatný palestínsky štát. Podľa Busha sú na to teraz vhodné podmienky, pretože Palestínčanov i Izrael vedú umiernení predstavitelia.
Japonsko v BROSN?
Generálny tajomník OSN rozprával o zlej situácii v Iraku či v Afganistane a ďalších konfliktných oblastiach. Na to, aby sa s tým niečo dalo urobiť, je podľa neho potrebné zmeniť OSN.
„Premieňajúci sa svet si žiada silnejšie OSN,“ povedal Pan Ki Mun. Na reformu najmä v Bezpečnostnej rade OSN vyzval aj Bush. Podľa neho by napríklad medzi jej piatich stálych členov - USA, Britániu, Čínu, Francúzsko a Rusko – mohlo pribudnúť aj Japonsko.
Zastávame názor, že Japonsko je dobre pripravené na stále členstvo a že by sa malo zvážiť i členstvo niektorých ďalších štátov,“ povedal Bush, ktorý sa včera vyhol tradične konfrontačnému tónu proti Teheránu.
Ten Západ podozrieva, že sa usiluje o výrobu jadrových zbraní, čo Irán popiera. Podľa agentúry AP sa Biely dom snaží vyhnúť tomu, aby venoval väčšiu pozornosť iránskemu prezidentovi Ahmadínedžádovi, ktorý tiež pricestoval do New Yorku na zasadnutie VZ OSN.
V ten istý deň však americkí kongresmani prijali nové sankcie proti Iránu, keď označili iránske Revolučné gardy za teroristickú organizáciu a zakázali investície v Iráne.
Na rozdiel od Busha sa iránskej hrozbe venoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. „Pokiaľ dovolíme Iránu získať jadrové zbrane, podstúpime neprijateľne veľké riziko ohrozujúce stabilitu regiónu a celého sveta,“ povedal Sarkozy.
Klausa si nikto nevšimol
Veľká časť stretnutia svetových lídrov z vyše 150 krajín sveta je venovaná globálnemu otepľovaniu. O ňom by mali hovoriť najpriemyselnejšie krajiny sveta aj zajtra na summite vo Washingtone.
Na rozdiel od českého prezidenta Václava Klausa si väčšina lídrov myslí, že za zmeny klímy je zodpovedný človek. Klaus vo svojom predvčerajšom prejave hovoril o „mystifikácii“ zo strany ekológov. Jeho prejav sa však nijako neodrazil v záverečnom hodnotení diskusie generálnym tajomníkom OSN Pan Ki Munom.
V Severnej Kórei, Bielorusku, Sýrii a Iráne brutálne režimy bránia ľuďom
v základných právach, ktoré sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii OSN.
George Bush
Autor: rek