RANGÚN. „Demokraciu“ a „Chceme dialóg“ skandoval stotisícový dav na čele s budhistickými mníchmi prechádzajúci včera centrom najväčšieho mjanmarského mesta Rangún.
Aj včera sa už po druhý deň k mníchom pochodujúcim proti vojenskému režimu pridali desaťtisíce ľudí. Najväčšie protesty proti diktatúre za posledných 20 rokov nezastavili ani výzvy v štátnej televízii, ktorá prvýkrát vyzvala ľudí, aby demonštrácie ukončili a držali sa mimo politiky.
Napriek varovaniam sa včera pri pagode Šwedago v Rangúne, podobne ako posledných osem dní, zhromaždilo asi 4–tisíc mníchov i predstavitelia opozičnej Národnej ligy za demokraciu väznenej disidentky a nositeľky Nobelovej ceny mieru Su Ťij.
„Národné zmierenie je pre nás veľmi dôležité. Mnísi tu zastávajú ľudí,“ povedal davu mjanmarský básnik Aung Way.
V okolí radnice sa rozmiestnili vojaci a poriadková polícia. Do centra vláda vyslala 11 nákladných vozidiel, pričom v každom z nich bolo okolo 20 vojakov. Bezpečnostné sily však nezasiahli.
Večer však už vláda zakázala demonštrácie a vydala zákaz nočného vychádzania. Zakázali aj akékoľvek zhromaždenia viac ako piatich ľudí.
Nové americké sankcie
Situáciou v bývalej Barme sa včera zaoberali i na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Generálny tajomník Pan Ki-mun vyzval mjanmarskú vládu na dialóg s protestujúcimi. Americký prezident George Bush zašiel ďalej a oznámil ďalšie americké sankcie proti čelným predstaviteľom junty a tým, ktorí jej poskytnú finančnú pomoc.
Protesty v Rangúne včera po prvý raz od začiatku protestov oficiálne komentovala i Čína, ktorá je dlhodobým spojencom Mjanmarska.
Peking vyjadril nádej, že sa situácia v Barme stabilizuje. Zároveň sa odmietol miešať do vnútorných záležitostí tejto krajiny.
Autor: lum