BRATISLAVA. Znevažujúce výroky na pôde Národnej rady, či zneužívanie poslaneckého preukazu pri porušení dopravných predpisov by sa mali podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku stať minulosťou. Poslaneckú imunitu chce stále zrušiť, hoci na to nemá podporu koalície a ani odborníkov.
Hovorí, že sám nebude predkladať zmeny, na „sólo jazdu“ sa chce vydať aspoň v argumentácii proti imunite. Paškovi v tomto zámere nepomohla ani včerajšia medzinárodná konferencia, ktorú zorganizoval.
Okrem hŕstky poslancov právnikov na ňu prizval teoretikov ústavného práva, ale aj zástupcov rakúskeho, talianskeho a českého parlamentu. Väčšina sa zhodla na tom, že imunitu treba zachovať. I keď niektorí pripúšťajú jej obmedzenie, aspoň v prípade priestupkov.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar je nekompromisný. Poslanci nie sú bežní občania, a preto si zaslúžia iné zaobchádzanie. Ide o ich ochranu, napríklad za výroky v parlamente. Bez takejto ochrany by sa vraj mohli báť hovoriť.
Ústavný právnik a bývalý poslanec Ján Drgonec si myslí, že imunita je v poriadku. Chybou podľa neho je, že sa berie ako privilégium. Ústava pritom hovorí jasne, že sa týka len výkonu v parlamente. „Že sa to v praxi nedeje, to je o inom. Ale zmenou ústavy nedosiahneme, že sa to samočinne začne diať.“
Naopak, ústavný právnik Ivan Trimaj hovorí, že imunita „je príliš široká“. Úplné zrušenie považuje za krajné riešenie. Chybou podľa neho je, ako parlament pristupuje k vydávaniu poslancov na trestné stíhanie. Nehlasujú podľa toho, či dotyčný by mal, alebo nemal ísť pred súd, ale podľa toho, či je koaličný, alebo opozičný.“