Roky prehliadaný Tisovec sa chystá na veľkú udalosť – prvýkrát k nim dorazí vláda.
TISOVEC. „Táto chvíľa musí naplniť hrdosťou srdce ľavicového politika,“ povedal premiér Robert Fico minulý týždeň na ministerstve zahraničných vecí pri odhaľovaní plastiky komunistu Vladimíra Clementisa, ktorý sa stal obeťou tohto systému.
Dnes možno Ficovo srdce zabúši ešte silnejšie - vláda zasadá v rodnom Clementisovom meste, v Tisovci. V meste, ktoré bolo v 19. storočí istý čas najväčším producentom surového železa. Slávne dni však už pominuli.
Voliči v Tisovci Smer vlani vo voľbách obdarili 40percentnou podporou. Do parlamentu by sa v štvortisícovom mestečku dostali aj komunisti. Podporuje ich takmer 7 percent. KDH alebo SMK by sa do parlamentu nedostali.
Clementisovo
Na mestskom úrade na námestí Clementisa, kúsok od rodného Clementisovho domu, sa už od pondelka všetko chystá na vládnu návštevu. Objednaný portrét prezidenta do primátorovej kancelárie nedorazil, požičali si ho zo základnej školy.
VIDEO: Tisovec sa chystá na premiéra
VIDEO: Eugen Korda
Clementisa si tu takmer všetci vážia, hoci petíciu za jeho popravu podpisovali v roku 1952 aj Tisovčania. „Vedúci predstavitelia strany chodili medzi ľudí a nútili ich, aby podpísali. Tí, čo nepodpísali, boli perzekvovaní. Jediní, čo nepodpísali, boli robotníci z vysokej pece,“ hovorí primátor mesta Peter Mináč, člen Smeru. Na Clementisa je hrdý. Do roku 1989 bol Tisovec pre politikov práve kvôli Clementisovi tabu.
Clementis sa po prevzatí moci komunistami v roku 1948 aktívne podieľal na čistkách. Miestni myknú plecom: „O tom nič neviem. To som nepočul.“
VIDEO: Občania Tisovca hodnotia osobu Clementisa
Rodný dom Clementisa je upravený a udržiavaný a plný jeho fotografií. Na rozdiel od chátrajúceho židovského cintorína za mestom. „Bude na rovnakej úrovni ako rodný dom Clementisa,“ sľubuje primátor.
VIDEO: Chátrajúci živovský cintorín
V piatok a v sobotu sú v Tisovci dni Clementisa a záštitu prevzal premiér. Slávnostný príhovor napokon odriekol. Nahradí ho podpredseda vlády Dušan Čaplovič.
Prispelo aj ministerstvo kultúry pod vedením Mareka Maďariča zo Smeru – dalo 20tisíc korún. Celkovo dalo ministerstvo Tisovcu tento rok takmer pol milióna korún.
Nezrušiť aktivačky
Clementisovo námestie budú dnes už od šiestej zametať ľudia, ktorých úrad zamestnáva na aktivačné práce. Normálne zametajú od ôsmej.
Pri úrade natierajú zábradlie, obnovujú prechody pre chodcov. Keď sa ich opýtate, akú pomoc od Fica čakajú, odpovedajú: Aby nezrušil „aktivačky“. Vláda ich chce zdobrovoľniť, teraz sú povinné.
Róm Ivan Mošuka natiera zábradlie. „Veľmi sa v politike nevyznám, ale že to chcú zrušiť, nedáva zmysel. Doteraz vraj Rómovia nechceli robiť. Keď robíme a máme šancu, zas sa to zruší. Prečo? Aby sme ďalej mohli kradnúť?“
S aktivačnými prácami je spokojný aj primátor. Rómovia, ktorí tvoria najväčšiu skupinu nezamestnaných, podľa neho získajú pracovné návyky. V samotnom Tisovci je nezamestnanosť desať percent, ale v celom okrese je najvyššia na Slovensku - 28 percent.
Premiér dnes položí kyticu ku Clementisovmu pamätníku a prehovorí k ľuďom. Zahrá si aj futbal. Na ihrisku v Klenovci, ktoré dotuje zo svojej rezervy.
Čakajú, či dá táto vláda viac
Premiér chce podporiť parný vlak. Naposledy ho podporil Mikuláš Dzurinda.
Okrem podpory infraštruktúry alebo priemyselných parkov je na programe rokovania vlády aj jeden konkrétny bod – podpora parnej zubačky z Tisovca do Pohronskej Polhory.
Šestnásťkilometrová trasa Muránskou planinou by mohla prilákať turistov. Premávať by mala začať v roku 2010.
Momentálne vozia turistov klasickým motorovým vlakom na trase Tisovec –Brezno. Toto leto mali dve objednávky od českých turistov. Jedna cesta stojí 16tisíc korún. Parný vlak je teraz v opravovni vo Vrútkoch. Predseda občianskeho združenia Zubačka Ján Spišiak hovorí, že naposledy ich podporil Mikuláš Dzurinda sumou dvestotisíc korún zo svojej rezery. Čakajú, či im Fico ponúkne viac.
Podľa primátora Petra Mináča potrebujú aspoň tristotisíc korún. Jednou z najväčších kultúrnych aktivít, ktoré Fico tohto roku z rezervy podporil, bolo 500tisíc na mercedes huslistu Jána Berkyho Mrenicu mladšieho.
Vláda má rokovať aj o rozvoji ekologického poľnohospodárstva v regióne. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS) nepríde. Je na dovolenke. Primátor na to zareagoval pokrčením pliec. Hovorkyňa Jureňu Magdaléna Králová povedala, že na tomto zasadaní vlády poľnohospodárstvo nie je prioritou. Minister podľa nej určite bude na výjazdovom rokovaní v Tatrách na prelome októbra a novembra, kde majú byť práve jeho témy prioritné.
Okrem Jureňu nepríde minister zahraničných vecí Ján Kubiš (Smer), minister spravodlivosti Štefan Harabin (HZDS) a minister školstva Ján Mikolaj (SNS). S riaditeľmi škôl sa namiesto neho stretne podpredseda vlády Dušan Čaplovič.
Vláda doteraz výjazdovo rokovala v Betliari a Sobranciach.
(mož)
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |
Primátor: Uvidia, kde sme
Primátor Tisovca PETER MINÁČ patrí k najdlhšie slúžiacim primátorom na Slovensku – od roku 1990. Bol členom KSS, SDĽ a teraz je v Smere.
Načo je dobré rokovanie vlády priamo tu?
„Od roku 1994 všetky strany chceli výjazdové rokovanie v našom okrese. Verím, že ak sa po tomto rokovaní povie Rimavská Sobota, nebude rezonovať len to, že je tu rómska kriminalita, ale niekto na úrade povie - hľadajme cestu. Niekedy nejde len o peniaze.“
Hlavne, že sa ministri dozvedia, kde tento okres je?
„Áno. Niektorí pracovníci úradov to nevedia. A ja sa nečudujem. Ráno prídu na úrad, pracujú za stolom, večer odchádzajú a nevedia, o čom je život na Slovensku.“
Jednou z priorít je turistický ruch. Príroda je krásna, ale služby strašné. Ministri by nemali kde spať.
„Súhlasím. Ponúkali sme im kúpele Číž alebo ubytovanie, ktoré má Slovmag Jelšava v Liptovskom Hrádku. Toto je náš najväčší problém. Skúsime prilákať investorov na pozemky, ktoré vykupuje mesto.“
Chcete prilákať najmä maďarských turistov. Správa sa vláda tak, že maďarskí turisti majú dôvod prísť na Slovensko?
„Máme veľmi dobrú spoluprácu s maďarským mestom Putnok, pritom pán primátor je veľký orbánovec. Nás názory politikov nijak neovplyvnia. Maďari sa tu cítia veľmi dobre.“
Ako vám vláda pomôže?
„Čarovný prútik nikto nemá. Vytypovali sme štyri priority: infraštruktúru, priemyselné zóny, cestovný ruch a nezamestnanosť a poľnohospodárstvo.“
Ministerstvo financií napísalo v pripomienkovom konaní k tomuto bodu rokovania, že chce vedieť, odkiaľ na to vláda vezme zdroje.
„Nečudujem sa ministrovi financií, že takto reaguje. Ak chceme euro, všetci musíme šetriť. Ak tento štát dáva veľké peniaze do tohto regiónu na sociálnu politiku, radšej ich využime na inú formu.“
|