BRATISLAVA. HZDS podľa jeho šéfa Vladimíra Mečiara podporí novelu dôchodkových zákonov v parlamente, ak bude splnených päť požiadaviek. Medzi nimi je aj jedna, že štát zriadi štvrtý pilier, v ktorom bude garantovať sporiteľom z II. piliera vložené vklady a výnosy.
Z tejto požiadavky nie je zrejmé, či mal Mečiar na mysli vytvorenie garančného fondu spravovaného štátom alebo dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS). Prípadne, či by sa mal vytvoriť štvrtý pilier, ktorého detaily fungovania však nezverejnil.
Mečiar mal vraj na mysli štvrtý garantovaný fond
Podľa podpredsedu HZDS Jozefa Urbániho to Mečiar nemyslel tak, že by sa vytvoril špeciálny štvrtý pilier. Jednou z verzií, ako tomu rozumieť, je podľa Urbániho vytvorenie štátnej dôchodkovej spoločnosti, ktorá „by garantovala sporiteľom v prvom rade istinu“. Alebo by sa vytvoril štvrtý, takzvaný garantovaný fond, ktorý by spravovali dôchodkové spoločnosti. „Bude to však vecou diskusie, ako to technicky spraviť,“ povedal Urbáni.
Garancia vkladov má byť podľa Urbániho vecou dohody ministerstva financií a DSS s tým, že Počiatkov rezort by to mal zapracovať do koncepcie o prijatí eura.
Ani šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký si nemyslí, že by predseda strany hovoril o vytvorení štvrtého sporivého piliera. „Myslel sa skôr garančný fond, ktorý by garantoval vklady v druhom pilieri. Otázka je, čo by garantovali dôchodkové spoločnosti a či by sa na garanciách podieľal aj štát,“ povedal Halecký.
Poslanec Halecký nevidí zmysel vo vytvorení štátnej dôchodkovej spoločnosti. Pripomenul, že štátnou je už Sociálna poisťovňa, ktorá garantuje občanom dôchodky z I. piliera.
Ani členka sociálneho výboru za SNS Milada Belásová si nemyslí, že garantovať vklady občanov v II. pilieri by mala štátna inštitúcia. „Nemyslím si, že by štátna inštitúcia vôbec mohla robiť takúto činnosť,“ povedala poslankyňa. K zriadeniu štvrtého piliera povedala, že Mečiar tým zrejme myslel to, čo aj ona, teda, že by sa vytvoril štvrtý fond spravovaný DSS. Zhodnotenie úspor v tomto fonde by bolo na úrovni dvoch alebo troch percent. „Za ministerkou práce Tomanovou však chceme prísť aj s návrhom, aby sa nevytváral štvrtý fond, ale aby garančným bol dnešný konzervatívny fond,“ povedala Belásová.
Ministerstvá vyčkávajú
Ministerstvo financií chce o možnostiach garancií rokovať s DSS. Hovorca rezortu Miroslav Šmál povedal, že bude potrebné zvážiť všetky možnosti, no „v tejto fáze nie je na to žiadna odpoveď“. Problém vidí aj v tom, že politici prichádzajú často s rozdielnymi novými návrhmi, preto treba počkať, kým sa to ustáli. „Dôchodkový systém by mal byť nastavený tak, aby bol dlhodobo udržateľný. Musí to byť urobené tak, aby to neovplyvnilo prijatie eura,“ povedal Šmál.
Ministerstvo práce sa chce podľa jeho hovorkyne Oľgy Škorecovej usilovať o rozumný kompromis medzi stupňom ochrany sporiteľov a adekvátnym výnosom v takto garantovanom dôchodkovom fonde. Zatiaľ však nie je v štádiu, kedy by mohlo hovoriť o technických detailoch takejto garancie.
Asociácia DDS sa k Mečiarovmu návrhu nevedela vyjadriť. „Nevieme to komentovať, lebo nepoznáme detaily,“ povedal predseda asociácie Peter Socha.>