Všetko sa to začalo minulý rok, keď Mirek Topolánek brázdil Českú republiku počas predvolebnej kampane na terénnom Volve XC 90. Na tom by nebolo nič zlé, keby z tribún nehovoril o boji s klientelizmom a potom nenasadal do auta, ktoré mu požičiavala súkromná podnikateľka Gabriela Horáčková.
Keď od nej nedávno drahé auto cez bazár kúpila Topolánkova priateľka Lucie Talmanová, začali sa týmto obchodom dôkladne zaoberať českí novinári. Hneď dali do súvislosti, že Horáčková je dôvernou priateľkou Marka Dalíka, premiérovho neoficiálneho poradcu, ktorý má na šéfa ODS veľký vplyv.
Horáčková v júni otvorila v Prahe módnu predajňu luxusnej talianskej značky Coccinelle a na podnikanie jej požičala J&T Banka. A práve tu sa začína podozrenie z klientelizmu.
Na otvorení obchodu s koženými výrobkami nechýbal ani Topolánek (na snímke ČTK/AP). Jeho vláda práve teraz podľa denníka MF Dnes rokuje o veľkom obchode s akciami firiem ČEZ a Pražskej energetiky.
A záujem o ne má aj finančná skupina J&T. Ak by s ňou nakoniec Topolánkov kabinet urobil obchod, mohol by sa premiér podľa najčítanejšieho denníka v Česku dostať do konfliktu záujmov.
Majiteľ J&T Patrik Tkáč obvinenie odmieta, Horáčková mlčí (je na dovolenke) a Topolánek obviňuje novinárov, že píšu na politickú objednávku Jiřího Paroubka, ktorý ho vraj chce zdiskreditovať.
Balík akcií ako odmena?
Do rovnakej pozície zatĺkania sa dostal aj český expremiér Stanislav Gross potom, čo vyšlo najavo, že si kúpil akcie energetickej spoločnosti Moravia Energo v hodnote údajne až 300 miliónov českých korún. Gross pred tromi rokmi odstúpil práve preto, že nevedel vysvetliť, kde vzal 1,2 milióna korún na byt.
Teraz podľa informácií týždenníka Euro vlastní tretinový podiel vo firme, ktorej hlavným akcionárom je slovenský spolumajiteľ Třineckých železiarní Tomáš Chrenek.
Gross tvrdí, že peniaze na 31–percentný balík akcií si požičal od silnej inštitúcie, ktorá takéto služby štandardne ponúka a že nejde o konflikt záujmov.
Podľa denníka Lidové noviny by takmer nemajetnému Grossovi takúto sumu nepožičala nijaká banka, pretože by mohol ručiť iba akciami, ktoré nie sú verejne obchodovateľné.
MF Dnes píše, že Gross kúpil svoj podiel od bývalého námestníka ministerstva priemyslu Roberta Sýkoru. Ten v roku 1999 rokoval s Třineckými železiarňami o miliardovej pomoci štátu na revitalizáciu. Neoficiálne sa vtedy s majiteľom firmy Chrenkom stretol aj Gross.
Na rozdiel od iných politikov sa s novinármi nesúdim, ani ich neudávam mediálnym radám.
Mirek Topolánek