ické štúdie v Bruseli prišiel prednášať aj do Bratislavy na slovensko-poľský novinársky workshop.
Ako sa zmenilo Poľsko počas dvojročnej vlády bratov Kaczyńských?
„Zmenilo sa veľa a nič. To, čo sa zmenilo, nesúvisí s vládou Kaczyńských a ich strany Právo a spravodlivosť (PiS). Súvisí to so vstupom krajiny do Európskej únie - pokles nezamestnanosti o polovicu, z dvadsať na desať percent, 6 až 7-percentný hospodársky rast a jedna z najnižších inflácií v Európe. Na to oni nemali vplyv. A to, čo mohli ovplyvniť, neurobili - to je reforma verejných financií. Hoci, za to, že reforma neprešla, je zodpovedná celá politická scéna.“
A začo Poľsko vďačí bratom Kaczyńským?
„Vďačí, to je pozitívne slovo, radšej hovorme o dôsledkoch ich vládnutia. Vládnu úplne inak ako ich predchodcovia a tu súhlasím s Jaroslawom Kaczyńským, že v Poľsku sa ich príchodom skončilo obdobie postkomunizmu. Zmenili štýl politiky, veľmi spolarizovali spoločnosť a zničili poľskú zahraničnú politiku. Ukázalo sa, že ak aj chcú presadiť svoje veci, napríklad lustrácie či dekomunizáciu, nemajú to dobre pripravené. Sú nekompetentní. Vo vládnutí bratov Kaczyńských ide hlavne o vládnutie a moc. Premiér sústredil politickú debatu na svoju osobu a robí to perfektne. Aj preto má veľké šance vyhrať voľby.“
To sa Poliakom páči?
„To je fenomenálna politická hra Jaroslawa Kaczyńského a jeho ľudí. Situácia momentálne vyzerá takto: nemáme radi bratov Kaczyńských, lenže kto ich nahradí? Nie je jasná alternatíva. Kaczyńským sa podarila dobrá vec: bojujú s korupciou na najvyšších miestach. Aj keď aféra okolo Leppera tomu nenasvedčuje, ale naozaj je v krajine menej korupčných afér. Kaczyńských Poliaci nemajú radi, ale nemajú koho iného voliť. Spoločnosť je veľmi polarizovaná, buď bratov milujeme, alebo nenávidíme. Tých 30 percent by možno zvolilo niekoho iného, ale koho?“
A opozičná Občianska platforma (OP) nie je alternatíva?
„Nie, pretože PiS ľudí straší, že platforma pôjde do vlády s komunistami a zase bude vládnuť korupcia.“
Neuškodil Kaczyńským predčasný rozpad vlády?
„Ich hlavný odkaz znie - my sme chceli vládnuť, ale nedovolili nám.“
A to je vierohodné?
„Pre tých 30 percent áno. Bratia Kaczyńskí sa nesnažia presvedčiť nových voličov, mobilizujú vlastných.“
Môže sa stať, že vyhrajú voľby tak, že zostavia vládu sami?
„Až tak nie, iba ak by bola veľmi nízka volebná účasť. Ale myslím si, že bude okolo 50 percent. Vyhrá ten, kto zmobilizuje viac svojich voličov.“
Prečo si myslíte, že bude účasť vyššia ako pred dvoma rokmi, keď prišlo voliť 46 percent?
„Lebo je väčšia polarizácia spoločnosti a neistý výsledok volieb. Pred dvoma rokmi vyzeral víťaz istý a voliči nemali motiváciu.“
Hovorili ste, že PiS i OP majú veľmi podobné programy, ale rozdielny politický štýl. Mohla by v Poľsku po voľbách vládnuť veľká koalícia?
„Jasné. Je to asi najviac pravdepodobný scenár, že bude vládnuť PiS a OP alebo OP a PiS.“
A nebude ten štýl prekážkou?
„Bude, budú sa hádať a zopakuje sa situácia z posledných dvoch rokov. Akurát, doteraz to boli hádky s radikálnym Lepperom (šéf Sebaobrany) a Giertychom (šéf Ligy poľských rodín). Ibaže by jednotlivých ministrov dokázal Jan Rokita spacifikovať.“
Podľa vás bude budúcim premiérom Jan Rokita? Ten však vycúval z kampane Občianskej platformy, lebo jeho manželka začala pracovať pre prezidenta Kaczyńského a bude kandidovať za PiS.
„On vycúval, aby sa vrátil. Je teraz ideálnym kandidátom oboch strán na premiéra. A nie je podstatné, ktorá z tých dvoch veľkých strán vyhrá.“
Čo môže voľby rozhodnúť?
„Ťažko povedať, čo zaváži, ale rozhodujúce by mohlo byť, keby sa ukázalo, že premiér používa klamstvá, aby vyhral voľby, čo mi pripomína situáciu v Maďarsku. Keby ho pred voľbami niekto prichytil pri klamstve, to by mohlo zavážiť. Jediné, čo môže oslabiť PiS, je útok na Kaczyńského.“
Celá kampaň je zatiaľ veľmi útočná, nie?
„Absolútne áno, lebo cieľom je zmobilizovať vlastných voličov. Kaczyński napríklad hrozí návratom pomerov z 13. decembra 1981, keď poľskí komunisti vyhlásili výnimočný stav v krajine. Podľa neho to hrozí opäť, ak sa k moci dostane OP a ľavica.“
Aké šance má zjednotená ľavica (Ľavica a demokrati) na čele s exprezidentom Kwasniewským?
„Určite jej nevyhovujú predčasné voľby, ale ich povinnosťou je získať viac ako 10 percent, ak sa má s nimi ešte počítať. Veľmi zaujímavé bude sledovať menšiu Poľskú ľudovú stranu. Tej kedysi vyčítali, že ide do vlády s každým a teraz to môže byť jej veľká prednosť. Práve ona môže vyhrať na dedinách. Vo voľbách nerozhodnú veľké mestá, ale mestečká a dediny.“
Kto podľa vás vyhrá?
„To môžu byť veľmi čudné voľby. Myslím si, že nakoniec PiS prehrá. Dôležité je, čo sa deje v regiónoch hlavne na juhovýchode krajiny. To môže veľmi zavážiť. Je to oblasť PiS, ale stále nepoznáme kandidátov. Ak tam OP postaví dobrých kandidátov, môže jej PiS ukradnúť voličov.“
Akú úlohu hrajú v kampani médiá? Naposledy bojovali za Občiansku platformu, ale nepomohlo to.
„Áno, lebo ľuďom to vtedy bolo jedno. Chceli koalíciu PO a PiS, aby zabránili výhre ľavice. A väčšine bolo jedno, kto z nich dvoch vyhrá. Teraz sú ľudia rozdelení na dva nezmieriteľné tábory a médiá tomu pomáhajú. Keďže médiá vyznávajú boj, ešte viac tlačia personálne boje v jednotlivých mestách.“
Pomôže Kaczyńským k výhre nacionalistické Rádio Maryja ako v posledných voľbách?
„Pomôže zmobilizovať voličov PiS, ale nezíska nových, lebo počet poslucháčov je stabilný.“
Teraz pôsobíte v Bruseli. Koho by si po voľbách želali pri moci tam?
„Všetci sa modlia za koniec Jaroslawa Kaczyńského. Je to paradox. Keby sa naozaj modlili, tak by bol Jaroslaw v siedmom nebi, lebo by to znamenalo, že Poľsko je dôležité, ale Bruselu je teraz Poľsko ľahostajné, je ako taký nádor. Štát, ktorý nepomôže, ale veci komplikuje. Dá sa s tým žiť, ale lepšie je nádor odstrániť. Brusel je iritovaný Poľskom. To je smutné, pretože ide o šiesty najväčší štát v Európe.“
Autor: Malgorzata Wojcieszyńska Miriam Zsilleová