ie zahraničného Slováka.
Postavenie zahraničného Slováka možno priznať osobe, ktorá nie je štátnym občanom SR, ak má slovenskú národnosť a slovenské kultúrno-jazykové povedomie. Dokázateľný slovenský pôvod znamená, že aspoň jeden z jeho predkov do tretieho pokolenia bol Slovákom. Ako doklad slúži rodný alebo krstný list. Ak však nemá takéto doklady, môže použiť písomné svedectvo svojej krajinskej organizácie, alebo aspoň dvoch Slovákov, ktorí s ním žijú v tom istom štáte.
Ďalšou podmienkou je aspoň pasívna znalosť slovenského jazyka a základná orientácia v slovenských reáliách, či to, že sa aktívne hlási k slovenskému etnickému spoločenstvu.
Ak to všetko splní a doloží aj výpis z registra trestov svojej krajiny a SR, mal by dostať preukaz zahraničného Slováka.
Majiteľ tohto preukazu je oproti ostatným cudzincom zvýhodnený pri žiadaní víz, na Slovensku sa môže zdržiavať dlhodobo. Má tu podobné práva ako ostatní občania SR, to znamená študovať, byť zamestnaný či nadobúdať nehnuteľnosti. O priznaní postavenia zahraničného Slováka rozhoduje ministerstvo zahraničných vecí – odbor pre záležitosti krajanov, ktoré má zároveň na starosti dlhodobú koncepciu štátnej politiky vo vzťahu k zahraničným Slovákom. (hr)