Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád sa tento rok znovu zaradil do skupiny lídrov, ktorých prítomnosť na Valnom zhromaždení OSN vyvoláva rozpaky.
Persona non grata
Tak ako boli kedysi médiá vzrušené prítomnosťou Nikitu Chruščova, Fidela Castra, Jásira Arafata či Huga Cháveza, tak sú dnes prítomnosťou Ahmadínedžáda.
Iránsky prezident je zrejme najsledovanejším lídrom na newyorskom stretnutí.
Jeho kampaň na pritiahnutie pozornosti hladko funguje. Najprv mu odmietli prístup na Ground Zero, kde chcel položiť kvety, a ako ho citovali oficiálne iránske médiá, „pohovoriť o koreňoch terorizmu“.
Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová jeho prípadnú návštevu Ground Zero prirovnala k travesty šou.
„Toto je niekto, kto je prezidentom krajiny, ktorá je asi najväčším štátnym sponzorom terorizmu,“ povedala Riceová v rozhovore pre televíziu CNBC.
Včera prehovoril Ahmadínedžád na Columbijskej univerzite, ktorá jeho prejav pred študentmi považuje za otázku slobody prejavu. Rektor Lee Bollinger čelil silnej kritike pre pozvanie Ahmadínedžáda. Sľuboval však, že iránskeho prezidenta čakajú nepríjemné otázky. Počas prejavu ho nazval malicherným a krutým diktátorom. Ahmadínedžád na univerzite rečnil najmä o holokauste.
Priateľský prezident z Iránu
V kontakte so západnými médiami a „inštitúciami“ je iránsky prezident síce výrečný, ale málokedy aj niečo povie, prípadne sa tvári ústretovo. Tak ako teraz v Amerike.
V programe 60 minút americkej televízie CBS napríklad opäť povedal, že Irán sa nepokúša o žiadnu atómovú zbraň, lebo ju nepotrebuje.
Nechápavo tiež zareagoval na moderátorovu otázku o možnosti vojny medzi Spojenými štátmi a Iránom. Je nesprávne si myslieť, že Irán a USA smerujú k vojne. Kto to povedal? Prečo by mali smerovať k vojne? Vojna vôbec nie je na obzore.
Prezident sa už niekoľkokrát pokúsil získať srdcia Američanov, keď hovoril o snahe spriateliť sa a keď naznačoval, že je rozdiel medzi „ľudom“ a vládou. Jeho návšteva však zatiaľ vyvoláva skôr zlostné reakcie a protestné zhromaždenia. „Choď do pekla“ bolo na jednom z transparentov (na snímke SITA/AP).
Američania pre prezidentovu zastávku na univerzite opäť diskutujú o hraniciach medzi slobodou prejavu, zdravým rozumom a vkusom.
Časti Ameriky sa zdá, že muž, ktorý popiera holokaust a podporuje teroristické hnutia, na univerzitnú pôdu nepatrí, iní zasa hovoria, že sloboda prejavu stojí nad všetkým.