BRATISLAVA. Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera cúvol od svojej požiadavky, aby ministerstvo práce úplne prerobilo návrh novely zákona o sociálnom poistení.
Prečítal päť požiadaviek „ku korekcii“ novely, a potom spolu s ostatnými poslancami HZDS hlasoval za to, aby návrh prešiel do druhého čítania.
VIDEO: Mečiarove rozhodnutie a reakcie naň
KAMERA: Lukáš Kodoň
Stalo sa tak po rannej mimoriadnej koaličnej rade, ktorá trvala len pol hodinu. Ešte v piatok pritom jeho stranícki kolegovia tvrdili, že zákon treba prepracovať komplexne, čo by bol počas druhého čítania problém. Vo štvrtok sa s pomocou opozície pokúsili rokovanie o zákone odložiť.
Mečiar po hlasovaní tvrdil, že ide o „výsledok rozumného kompromisu“. Otázku „za čo ste to zobchodovali“, označil za „idiotskú“ a na ďalšie už neodpovedal.
Ján Kovarčík z HZDS tvrdil, že nešlo o ústupok. „Pokiaľ je takýto tlak, že chcú na všetku silu zákon do druhého čítania, tak my sme ako koaličný partner zahlasovali.“
„Ako vidíte, žiadna kríza, ktorú ste predpokladali, sa nekonala,“ povedal spokojný premiér Robert Fico. Za najvýznamnejšie označil, že sa druhý pilier otvorí na pol roka.
Mečiarom citovaných 5 bodov podľa Fica nie sú podmienky HZDS, ale stanovisko všetkých koaličných klubov.
„Ja by som to necharakterizoval ako podmienky. Myslím, že sú to námety, o ktorých sa dá komunikovať,“ povedal o požiadavkách HZDS predseda SNS Ján Slota, podľa ktorého ide o „vcelku rozumné“ pripomienky. Na otázku, či sa Mečiar snažil aj pri rannom stretnutí obhajovať stiahnutie novely, odpovedal, že „koaličná rada bola veľmi priateľská“.
Politológ László Öllős predpokladá, že Mečiar by sa chcel stať prezidentským kandidátom celej koalície. „Za tým, čo robil v minulých týždňoch, sa skrýva predovšetkým tento jeho zámer. V rôznych situáciách tlačí na koaličných partnerov a zároveň signalizuje, že je ochotný sa s nimi dohodnúť.“
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda si myslí, že premiér ustúpil Mečiarovi. „Fico si prišiel pre facku. Sadol si na stoličku a dostal poriadnu facku.“ Výsledkom dohody podľa Dzurindu je, že z pôvodného návrhu zostalo torzo a väčšina ustanovení, ktoré mali zmierniť deficit Sociálnej poisťovne, vypadne.
Predseda KDH Pavol Hrušovský si myslí, že nešlo o Mečiarov ústupok, ale o štandardnú metódu jeho práce. HZDS označil za „smiešneho koaličného partnera“.
Požiadavky HZDS
možnosť, aby predčasní starobní dôchodcovia mohli zároveň pracovať,
aby si matky na materskej dovolenke mohli vybrať, v ktorom pilieri budú,
aby si opatrovatelia zdravotne postihnutých mohli vybrať pilier,
súhlasia s otvorením II. piliera s podmienkou, že DSS vytvoria IV. štátom garantovaný fond,
zodpovedná úvaha o dočasnom znížení podielu na II. pilieri v prospech I. piliera.
Analýza
Mečiar by mal spresniť, o čo mu vlastne ide
Niektoré podmienky, ktoré predostrel predseda HZDS Vladimír Mečiar, sa dajú vyriešiť pozmeňovacími poslaneckými návrhmi.
Stačí, ak z návrhu novely zákona o sociálnom poistení poslanci vypustia tie ustanovenia, ktoré majú zastaviť súbeh predčasného dôchodku a mzdy pracujúceho dôchodcu. Tým sa ponechá súčasný stav, keď poberatelia predčasného dôchodku môžu zároveň pracovať za mzdu.
Hrozba kategorizácie
Podľa premiéra Fica by však zákaz súbehu mzdy a predčasného dôchodku mal „platiť len do budúcnosti“. Pre súčasných penzistov by teda pravidlá zostali nezmenené a norma by nepôsobila retroaktívne.
Takáto úprava by si vyžiadala technickú zmenu v prechodných ustanoveniach v predloženej novele. Môžu ju zvládnuť aj poslanci.
Opäť by však parlament vytvoril dve kategórie poberateľov predčasného dôchodku: starodôchodcov, čo poberajú mzdu aj predčasný dôchodok a novodôchodcov, ktorým to neumožní.
Vypustením príslušných ustanovení sa dá vyriešiť ďalšia Mečiarova podmienka, aby štát naďalej platil príspevky na dôchodkové sporenie za vybrané skupiny osôb, ako sú napríklad rodičia na materskej dovolenke. Či však má predseda HZDS práve toto na mysli, je otázne, lebo jeho požiadavka doslova hovorí o tom, aby sa poistenci štátu mohli „rozhodnúť pre starobné sporenie v I. alebo II. pilieri“. Občania si totiž sporia na dôchodok iba v druhom pilieri. Navyše, ani súčasné novely dôchodkových zákonov im v dobrovoľnom rozhodnutí nebránia. Sú len o tom, že štát za nich nebude platiť príspevky na dôchodkové sporenie, ale len do Sociálnej poisťovne. V II. pilieri môžu zostať.
Nejasný návrh
Štvrtá Mečiarova podmienka je priamym popretím toho, čo minulý týždeň avizoval za Smer minister financií Ján Počiatek: aby dôchodkové správcovské spoločnosti vlastným majetkom ručili za vklady sporiteľov a zhodnocovali ich aspoň na úrovni inflácie. Predseda HZDS požaduje, aby takúto záruku prevzal štát a zriadil „štvrtý pilier“. Ide o taký závažný a zároveň nejasný návrh, že by bolo veľmi riskantné zakomponovať ho bez diskusie a prepočtov rezortu financií do predložených noviel cez poslanecké návrhy.
Piata požiadavka HZDS o zodpovednej úvahe o znížení a neskoršom zvýšení príspevkov na dôchodkové sporenie nie je podmienkou v pravom zmysle slova, ale len námetom na diskusiu.
Ivan Štulajter