BRATISLAVA. Príkaz ministra kultúry, aby sa pre všetky štátne organizácie, ktoré patria pod jeho rezort, nakupovalo centrálne, platí od polovice februára.
Centrálne obstarávať sa podľa neho má takmer všetko - od služieb mobilných operátorov až po tlačiarenské či kreatívne služby. Organizácie však v mnohých prípadoch stále nevedia, ako majú postupovať.
„Stále čakáme na inštrukcie,“ hovorí Angela Maďarošová z košického Štátneho divadla.
Postupne by totiž organizácie mali ukončiť svoje doterajšie zmluvy s dodávateľmi, nevedia však k akému dátumu, lebo veľká časť obstarávaní ešte nebola vyhodnotená ani vyhlásená.
Drahšie počítače
Medzi prvými v máji ukončili súťaž na centrálne obstarávanie výpočtovej techniky za 75 až 80 miliónov. Víťazom sa stala skupina dodávateľov Interlan a IBM.
Niektoré organizácie rezortu však majú ponuky, ktoré sú výhodnejšie ako tie vysúťažené ministerstvom. Podľa usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie, ak sú cenové ponuky totožné, nákup na základe ministerstvom uzatvorenej rámcovej dohody by nebol v súlade so zákonom, najmä s princípom hospodárnosti a efektívnosti.
Spoločné kopírky
Organizácie zatiaľ nedostali ani bližšie informácie na prenájom kopírovacích zariadení, ktorý sa mal začať podľa nového systému už v auguste.
Výsledok konkurzu na zákazku za 200 až 250 miliónov na štyri roky ešte tiež nie je oficiálne vyhlásený. Podľa ministerstva kultúry ho však vyhrala skupina dodávateľov Eurodeal, IBM Slovensko a Océ-Česká republika.
Systém leasingu kopírok zaviedla súčasná šéfka ekonomiky Hilda Gajdošová v Slovenskom rozhlase, kde bola kedysi ekonomickou riaditeľkou. Dnešné vedenie rozhlasu však vypovedalo od začiatku spochybňovanú štvorročnú zmluvu s firmou Interlan s tým, že je pre rozhlas nevýhodná.
Na otázku, či sa budú organizácie zbavovať súčasných tlačiarní či kopírok v prospech zapožičaných zariadení, ako to bolo v rozhlase, ministerstvo odpovedalo, že novšie zariadenia budú zaradené do systému a so staršími sa naloží ako s prebytočným majetkom.
Audit bez zmluvy
Ďalšou veľkou zákazkou s cenou do 10 miliónov bez DPH je audit výkonnosti v rezorte kultúry.
Organizácie rezortu, ktoré už mali odovzdať podklady ministerstvu, dostali písomne informáciu, že audit spracuje firma Centire, hoci zmluva s týmto dodávateľom je podľa ministerstva ešte len „pred podpisom“.
Ani výsledok tohto verejného obstarávania ešte nebol oficiálne zverejnený. Podľa hovorcu ministerstva kultúry Jozefa Bednára sa tak má stať v krátkom čase.
Ministerstvo tvrdí, že audit sa ešte nezačal, prebehla vraj len úvodná prezentácia. Do konkurzu sa okrem víťaza prihlásila ešte firma Deloitte.