Je to zvláštne.
Človek by čakal, že po tom, čo si kirgizské moslimky vybojovali právo zakrývať si vlasy i na úradných fotkách, budú toto právo hojne využívať. Veď ten zúfalý boj o možnosť zahaľovať sa trval nepretržite tri roky.
Konečne im štát dovolil schovať si uši, podbradok i krk, čo predtým podľa predpisov muselo byť na fotkách v pasoch zreteľne vidieť.
Teraz zákon tieto, podľa islamu neslušné miesta, povoľuje zakrývať napriek protestom kriminalistov či pohraničiarov, ktorí tvrdia, že kriminálne elementy jasajú a už sa s pomocou šatky maskujú na ženu, aby mohli získať nový pas a s ním aj novú identitu.
Šatka vraj zjemňuje mužskú tvár tak, že niekedy vôbec nie je možné rozoznať, aké pohlavie daná osoba predstavuje. Lenže, kirgizskí zákonodarcovia dali prednosť tradícii a právu správať sa podľa Koránu, ktorý nabáda ženy neprovokovať. Inak by mohli vzbudzovať túžby napríklad odkrytými ušami.
Tie si ženy z ortodoxných islamských krajín v pasoch, pokiaľ nejaké majú, zahaľujú.
Prečo sa teda Kirgizky teraz nevrhajú zahalené do šatiek k fotografom a nenechávajú si prerábať dokumenty na „islamskú“ verziu?
Myslím, že im to nestojí za to. Cez všeobecne rozšírený názor, že islam je náboženstvo obmedzujúce vlastnú vôľu a slobodu, i moslimovia sa chcú slobodne rozhodovať. Až pôjdu kirgizské moslimky k fotografovi, buď si šatku vezmú, alebo nie.
Nech si hovoria pohraničiari a ortodoxné duchovenstvo čo chcú. Vybojovali si jednoducho túto možnosť. Asi im išlo práve a len o ňu.