Ján Ľupták a jeho Združenie robotníkov Slovenska odovzdali vo štvrtok generálnemu prokurátorovi fotokópie materiálov, ktoré podľa nich ukazujú na nezákonnosť pri privatizácii. Zastavili sa aj u prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý má byť zárukou, že sa ich pravda nezamlčí.
Po príchode z Prezidentského paláca žiaril Ľupták spokojnosťou, lebo za ním Schuster prišiel osobne. Usvedčujúce materiály, ktoré odhaľujú podvody z rokov 1992–1994, mali pôvodne len odovzdať v kancelárii. Delegácia sa napokon zdržala a podpredseda ZRS Ján Pivoluska musel za svojho predsedu ospravedlňovať, aby asi piati novinári z tlačovky neodišli.
„Ak treba naháňať spravodlivosť, čestnosť, tak sa novinárov zúčastní zopár,“ povedal Ľupták, keď sa po polhodine objavil. „Zaujímalo ich len, keď sa Ľupták vozil na bavoráku, dvanásťročnom.“ Národ sa podľa robotníckeho predsedu mal vo štvrtok o privatizácii „všetko dozvedieť“, ale až po dlhšom páčení povedal, že dokumenty sa týkajú 624 podnikov. Vyznievalo to, akoby išlo o všetky podniky z prvej vlny privatizácie.
Pôvodne pre prezumpciu neviny nechcel povedať žiaden príklad, ale keď sa rozhovoril, spomenul Sabinu Sabinov, za ktorú majiteľ nezaplatil do konca roku 1994 ani halier, a špičkový Mäsokombinát Prešov, kde zaplatili len prvú splátku. „Za to je niekto zodpovedný!“
V bankách sú nedobytné úvery za 140 miliárd. Za 33 náhodne vybraných podnikov dlhovali podľa neho noví majitelia viac ako šesť miliárd. „Nie je možné, aby zmluvy chýbali, ceny v nich boli prepisované tužkou, alebo aby boli nečitateľné.“ Ľupták nepovedal, ako usvedčujúce doklady robotníci zohnali, keď už nie sú ani parlamentnou stranou, len sa tajuplne usmieval.
Na otázku SME, prečo sa nezaoberal aj obdobím, keď bolo ZRS vo vláde, odpovedal: „To nech Dzurinda vyšetruje.“ Už predtým však hovoril, že sa nevyšetrí nič, lebo zákony boli prijaté pre bohatých. ZRS podľa neho zabránilo privatizácii mnohých štátnych podnikov a „ani taká silná osobnosť, ako je Vladimír Mečiar, nemala síl nás zlomiť“.
Robotníci v parlamente chceli zmeniť ústavu, aby Najvyšší kontrolný úrad mohol kontrolovať aj FNM, ale nepodarilo sa im to. (fw)