BRATISLAVA – Najvyšší súd Slovenskej republiky zrušil koncom minulého mesiaca všetky rozhodnutia predchádzajúcich súdov v kauze známej ako vláda proti SME a vrátil „vec súdu prvého stupňa na ďalšie konanie“. V ňom bude súd viazaný právnym názorom Najvyššieho súdu – „jednotlivé fyzické osoby, z ktorých sa skladá vláda, nemožno z hľadiska ochrany ich osobnosti stotožňovať s týmto štátnym orgánom“.
Znamená to, že žaloba na vydavateľa SME, ktorú podali v roku 1996 spoločne členovia vlády Vladimíra Mečiara z dôvodu utrpenia „psychickej traumy“ a ochrany ich osobnosti, nebola v súlade so zákonmi. „Žalobcovia nie sú z hľadiska hmotnoprávneho subjektmi práva, ktoré je predmetom daného konania. Nie sú teda v prejednávacej veci aktívne legitimovaní,“ napísal okrem iného v odôvodnení rozhodnutia Najvyšší súd.
Spor vláda proti SME predložil na Najvyšší súd generálny prokurátor na podnet vydavateľa denníka v takzvanom mimoriadnom dovolaní. Je to mimoriadny opravný prostriedok, v tomto prípade použitý proti konečnému rozhodnutiu odvolacieho Krajského súdu v Bratislave.
Ten v januári minulého roka rozhodol o tom, že denník SME je povinný sa ospravedlniť desiatim členom vtedajšej vlády a zaplatiť im z titulu nemajetkovej ujmy, ktorú utrpeli, sumu zhruba 4,5 milióna korún. Žalobu ostatných členov vlády vyčlenil na samostatné konanie.
Žalobu z dôvodu ochrany osobnosti podali v roku 1996 všetci členovia vlády V. Mečiara. Podľa nej utrpeli vážnu psychickú traumu po publikovaní krátkej reportáže z panychídy za Róberta Remiáša. Dotknutí sa cítili výrokom „toto sú prvé obete politickej studenej vojny, ktorú vedie vláda s občanmi Slovenska“, ktorý v smútočnej reči povedal redaktor SME. Žalobu na redaktora súd zamietol už v prvom konaní s odôvodnením, že jeho veta bola vytrhnutá z kontextu. Vydavateľa SME, ktorý reportáž uverejnil, však odsúdil zaplatiť žalobcom sumu vo výške zhruba 7,5 milióna korún a ospravedlniť sa im.
Sporom sa zaoberalo spolu päť súdov, bolo vznesených viacero námietok proti zaujatosti sudcov i súdov a trvá bezmála päť rokov. Jeho súčasťou bolo aj rokovanie súdu s vylúčením verejnosti na žiadosť Vladimíra Mečiara v apríli 1998. Zdôvodnil ju tým, že „v súčasnosti zastupuje aj prezidenta a je viazaný štátnym tajomstvom“.
JURAJ HRABKOTematicky príbuzný článok
Mečiarova vláda proti SME