Čím viac sa strany „protiklausovskej koalície“ snažia dohodnúť sa na kandidátovi, ktorý by mohol zosadiť Václava Klausa z Hradu, tým bezradnejšie ich pokusy vyzerajú.
Asi najlepšie situáciu vystihol podpredseda Senátu Petr Pithart, ktorý už odmietol nomináciu na voľbu prezidenta s tým, že je to vopred prehrané.
Niektorí poslanci a senátori z radov kresťanských demokratov Jiřího Čunka po odstúpení svojho kandidáta otvorene hovoria, že znovu podporia čestného predsedu ODS Václava Klausa, tak ako to urobili v roku 2003, keď prešiel i vďaka hlasom komunistických poslancov.
Za Klausom stojí najmä vplyvný ľudovec a minister financií Miroslav Kalousek. Čunek preto už jasne vyhlásil, že žiadneho antiklausa hľadať nebudú. „Nie je možné mať podpísané dve koalície. Jednu vládnu a vedľa toho inú,“ povedal pre MF Dnes šéf senátorov KDÚ–ČSL Adolf Jílek.
Tajné eso v rukáve
Situácia teda hrá v prospech Klausovho znovuzvolenia. Ak by sa aj dve ľavicové strany (Paroubkova ČSSD a komunisti) dohodli so Zelenými a liberálmi na spoločnom kandidátovi, museli by presvedčiť asi 15 ľudovcov. Z 24 hlasov, ktorými ľudovci v snemovni a Senáte disponujú, sa však polovica prikláňa skôr ku Kalouskovi.
Ak sa šéf socialistov Jiří Paroubek a predseda Zelených Martin Bursík predsa len budú chcieť o niečo pokúsiť, najskôr budú musieť vedieť, koho na Hrade vlastne chcú.
Ak ČSSD navrhne exministra zahraničia Jiřího Dienstbiera, stratí podporu komunistov, ktorí trvajú na nadstraníckom kandidátovi. Túto požiadavku by spĺňal šéf Akadémie vied Václav Pačes, ak by neodmietal referendum o výstavbe amerického radaru.
Jiří Paroubek však tvrdí, že v rukáve má ešte jedno eso, ktoré vytiahne v októbri. Ide vraj o kandidáta, ktorý má reálnu šancu na úspech.
České médiá tipujú troch ľudí, ktorých môže mať Paroubek na mysli. Šéfa Ústavného súdu Pavla Rychetského, bývalého premiéra Josefa Tošovského alebo exprezidenta Václava Havla. Ten však svoju kandidatúru vylúčil.
Pomer hlasov
Hlasy pre Klausa 128
ODS (122)
Senátori SNK (6)
Hlasy pre iného kandidáta 127
ČSSD (85)
KSČM (29)
Senátori KOD (7)
Poslanci SZ (6)
Nerozhodní 26
KDU-ČSL (24)
Poslanci Melčák a Pohanka (2)
Zdroj: Aktuálně.cz