BRATISLAVA. Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera neprišiel do parlamentu. Dohoda so Smerom a SNS o ďalšom postupe v súvislosti s návrhom novely ministerky Viery Tomanovej je zatiaľ v nedohľadne. Mečiar novelu vo štvrtok navrhol stiahnuť – neúspešne.
Bez dohody s Mečiarom včera nezostalo koalícii iné, ako obštrukciou v Národnej rade zabrániť hlasovaniu o tom, či návrh zákona posunie do druhého čítania. Bez podpory HZDS by zákon neprešiel a mohol by sa znovu prerokúvať až o pol roka. Fico by tak nemohol otvoriť druhý dôchodkový pilier.
VIDEO - Bez Mečiara poslanci nevedia, čo robiť
Mečiar tvrdí, že vo štvrtok po hlasovaní čakal, že sa s partnermi stretnú a situáciu prerokujú. „Čakal som v predsieni vyše hodiny. Moji partneri odišli preč. Ja uznávam kompetenciu a postavenie predsedu vlády. Len pripomínam, som zakladateľ štátu, trojnásobný predseda vlády. Tak sa aj ku mne treba správať,“ povedal Mečiar pre ČTK. Podľa neho nie HZDS, ale jeho partneri porušili dohody. Ponuku na rokovanie vraj nedostal a HZDS bude v pondelok proti Tomanovej návrhu.
Koaličná kríza poukázala aj na problémy opozície. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda priznal, že bolo chybou, keď kvôli chýbajúcim opozičným poslancom Mečiarov návrh neprešiel.
Prejavili sa aj rozpory v KDH, keď ľudia okolo Vladimíra Palka vydali k situácii v parlamente odlišné stanovisko ako vedenie hnutia. Opozícia sa však aj zabávala. Poslanec KDH František Mikloško navrhol predsedovi parlamentu, aby zohnal Mečiara, lebo „v opozícii nevieme, čo máme robiť“.
Dzurinda: Bola to chyba, poučíme sa
Mečiarov návrh mohol prejsť, keby opozícii nechýbali v sále poslanci.Predseda SDKÚ priznáva chybu.
Keby bolo vo štvrtok pri hlasovaní o Mečiarovom návrhu, aby parlament odložil rokovanie o novele zákona o dôchodkovom sporení, aspoň šesť z deviatich chýbajúcich opozičných poslancov, návrh by prešiel.
„Áno, bolo by to výraznejšie povzbudenie opozície a treba povedať, že z toho sa treba aj poučiť,“ povedal včera predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Prijímame opatrenia, aby naša účasť bola nielen pri týchto záležitostiach maximálna.“
Prvý úspech?
Dôvod každého poslanca SDKÚ, prečo chýbal, však podľa neho obstojí. Sám bol v Ríme na zasadnutí Stredopravej internacionály. Včera mal jej zástupcov prijať pápež, Dzurinda nešiel a bol už v parlamente.
SDKÚ chýbala aj Magda Vášáryová, ktorá mala prednášku v Prešove a poslanci Martin Pado a Jaroslav Ivančo. Obaja sa ospravedlnili z rodinných dôvodov.
Už to, že koalícia je rozhádaná, Dzurinda považuje za „prvý politický úspech“ opozície. HZDS sa podľa neho spätilo a „teraz sa budeme pozerať, či sa odpätí a za akú cenu“. Odmietol, že by s hnutím rokovali. Iveta Radičová správanie HZDS označila len za „nežnú vzburu“.
KDH chybu nepriznáva
Z KDH chýbali predseda Pavol Hrušovský, Vladimír Palko a Pavol Minárik. Hrušovský dôvod neúčasti nechce povedať. Palko vraj čakal inštalatéra a Minárik povedal, že nebude podporovať Mečiarov návrh, keď on predtým nepodporil rovnaký opozičný. Hrušovský trvá na tom, že opozícia chybu neurobila.
Na hlasovaní chýbal aj Peter Gabura, ktorý je ešte členom KDH, ale už nie členom jeho poslaneckého klubu. „Na miestnom zastupiteľstve v Svätom Jure som predkladal návrh o križovatke, kde je veľa smrteľných nehôd,“ povedal. „Ja som bezproblémový, ja hlasujem s opozíciou.“
Z SMK o Mečiarovom návrhu nehlasoval len bývalý predseda Béla Bugár, lebo nestihol prísť. SMK podľa neho nezlyhala.
Monika Žemlová
Stĺpček Petra Schutza
Spôsobiť zápchu
Efekt zmiznutia je u Vladimíra Mečiara osvedčená figúra. Odchod medzi medvede zvyšuje jeho cenu i vydieračský potenciál a tých, ktorí ho hľadajú, tlačí do roly prosebníkov. Taktika, že prídu za ním na kolenách, nie je repertoár normálneho politika. To však nie je ani náš prípad. Bolo by žiaduce, keby Mečiar vystúpil z ilegality, lebo zablokovaný parlament nie je riešenie. Obava, že legislatívny proces na Slovensku zachráni iba celoštátne pátranie, je však prehnaná. HZDS dnes nie je (a už ani nebude) v takej kondícii, aby šachovalo so Smerom dľa ľubovôle. Mečiar môže byť v depresii či inom požehnanom stave, ale debate s Ficom sa nevyhne, či ho vytiahnu z lesa, Elektry, či nejakej liečebne. Premiér sa však sťažovať nesmie, o politickú priechodnosť sa mal starať v prvom rade on. A to, že „zabudol“, je napokon stále lepšie, ako parlament v prevádzke a Tomanovej zákon v druhom čítaní.
Autor: knm, mož