Čínski katolíci mali včera veľký deň. V štyristo rokov starej katedrále Nepoškvrneného počatia, ktorá stojí neďaleko pekinského Námestia nebeského pokoja, tam slávnostne uviedli do funkcie biskupa Josepha Li–Šana.
Svätá stolica ceremóniu verejne nekomentovala, čo sa považuje za znak súhlasu. Iba v júli vatikánsky sekretár Tarcisio Bertone povedal novinárom, že otec Li je „veľmi dobrý a kvalifikovaný kandidát“.
Li-Šan (42) nahradil biskupa Fu Tchie-šana, ktorý patrí medzi tvrdých odporcov Svätej stolice. Jeho inauguráciu sledovali stovky mníšok, kňazov a veriacich. Okolo chrámu stáli desiatky policajtov, ktorí blokovali prácu zahraničných novinárov.
Čínsky štát prakticky riadi všetky cirkvi vrátane budhistických chrámov a mešít. Režim zároveň kontroluje vymenovania náboženských hodnostárov.
Komunistický režim nemá diplomatické kontakty s Vatikánom od roku 1951, potom čo Svätá stolica uznala odštiepenecký Taiwan. Roztržku potom prehĺbili praktiky režimu, ktorý dosadzoval na biskupské stoličky svojich kandidátov bez konzultácií s Rímom. Dohoda o novom pekinskom biskupovi ukazuje pokrok v zmierení ateistických lídrov a Vatikánu.
Benedikt XVI. sa od nástupu na čelo katolíckej cirkvi snaží o zlepšenie vzťahov s Čínou. V júni poslal list predstaviteľom oficiálnej katolíckej cirkvi, v ktorom ich vyzval na dialóg.
Ešte pred rokom boli pritom vzťahy veľmi problematické. Pápež vyjadroval „hlbokú ľútosť“ nad tým, že Peking bez konzultácií opäť vymenoval nových biskupov. Čína vtedy obvinila Vatikán, že zasahuje do jej vnútorných záležitostí.
Podzemná cirkev
V Číne dlhodobo rastie počet katolíkov. Asi päť miliónov sa hlási k štátom kontrolovanej cirkvi, ale početnejšia je skupina tzv. odpadlíkov. Odhaduje sa, že až desať miliónov Číňanov je súčasťou podzemnej cirkvi, ktorá uznáva pápežskú autoritu. Modlia sa v neoficiálnych kostoloch a často čelia policajným raziám a ústrkom od vlády. Veľké nádeje teraz kladú do mladého Li–Šana.
Zlepšenie postavenia katolíkov môže mať podľa komentárov významný vplyv aj na ostatné náboženstvá. Čínski protestanti, moslimovia a budhisti sa budú snažiť o podobné výdobytky autonómie a slobody, ktoré sa podarili katolíkom.
Ak by pápež nesúhlasil s?čínskym rozhodnutím, Vatikán by ostro protestoval. To sa nestalo.
sestra Beatrice Leung expertka z Univerzity v Hongkongu