Zatiaľ čo kolumbijské úrady oslavujú zadržanie Diega Montoyu a nazývajú ho "najvýznamnejším" chytením narkobaróna od zatknutia Pabla Escobara v roku 1993, odborníci hovoria, že všemocný kolumbijský drogový kartel je vecou minulosti a ustupuje menším, špecializovaným bunkám a moci miestnych ozbrojencov.Nedávna razia, pri ktorej bol lapený popredný kolumbijský narkobarón Diego Montoya, bola dôkladne naplánovaná a bezchybná.
Špeciálne vycvičená kolumbijská polícia, použijúc metódy vyvinuté britskou SAS, dva mesiace pozorovala JEHO úkryt v džungli. Ráno 10. septembra zaútočila na neďaleké údolie so skladmi kokaínu, aby odpútala pozornosť a rozptýlila "los Machos", čiže Montoyovu 100-člennú armádu telesných strážcov. V zmätku, ktorý nastal, sa dvanásť zvláštnych agentov vrhlo na odľahlý farmársky dom pri mestečku Zarzal, kde sa Montoya podľa ich vedomostí skrýval. Keď našli jeho peňaženku, šli v jeho šľapajach do neďalekej úžiny, kde ho našli pod kopou lístia, len v spodnej bielizni. "Prehral som," povedal po tom, čo polícia odmietla jeho ponuku päť miliónov dolárov za jeho útek.
Zadržanie Montoyu bolo svetu prezentované ako najväčšie kolumbijské drogové víťazstvo od zabitia Pabla Escobara v roku 1993. Koniec koncov, bol na zozname desiatich najhľadanejších zločincov FBI, s odmenou päť miliónov USD za jeho mŕtve či živé telo.
O necelý týždeň sa však situácia vrátila k zvyčajnej neschopnosti, keď kolumbijské väzenské orgány preložili nesprávneho muža do prísne stráženej časti väzenia. Namiesto Montoyu poslali do väzby veliteľa ozbrojencov Diega Murilla. "Nemyslím, že by sme to mohli kvalifikovať ako chaos," povedal minister vnútra Carlos Holguin. "Bola to len interpretačná chyba."
Prešľapy
Chyby a zrady prenasledovali kolumbijský boj proti miesntym drogovým obchodníkom od 80. rokov. Mesiac pred chytením Montoyu napríklad úrady zrozpačiteli pri odhalení, že Kartel severného údolia, ktorý on ovládal, vedel presné pozície amerických, britských, holandských a kanadských vojnových lodí v oblasti, čo im umožňovalo prešmyknúť sa pomedzi ich hliadky s kokaínom pre Mexiko a USA. Tajné kódy výzvednej služby a námorníctva získali od skorumpovaných kolumbijských námorných a armádnych dôstojníkov; odvtedy ich dvadsaťšesť vyhodili a penzionovali.
Pri ďalšom incidente začiatkom tohto roku sa kolumbijské zvláštne jednotky nazdávali, že zahnali Montoyu do kúta v psychiatrickej nemocnici vzdialenej 200 km na juh od Bogoty. Ukázalo sa, že to je pasca, ktorú pripravili niekoľkí vlastní kolegovia z armády, ktorí tajne pracovali pre Montoyu: umrelo jedenásť príslušníkov zvláštnych jednotiek.
Takéto prešľapy neboli náhodné. Severoúdolný kartel sa učil od kolumbijského drogového kartelu z Cali, ktorý rozbili v 90. rokoch, ale zlepšil ich taktiku podplácania verejných činiteľov. Mohol si to dovoliť: Podľa žaloby z roku 2004 kartel prepravil päťsto ton kokaínu do USA od roku 1990 v hodnote desať miliárd USD a bol zodpovedný asi za 70 percent kokaínu prepašovaného do USA.
Kartel využil svoje peniaze nielen na kupovanie informácií a ochranu pred armádnymi silami a políciou, ale aj na to, aby sa vybavil lepšou technikou, než akú mali jeho prenasledovatelia. Razia v dome, ktorý kartel v Cali používal v roku 1994, napríklad odhalila nonstop počítačové centrum so štyrmi zamestnancami a samočinný server IBM v hodnote jeden a pol milióna dolárov, ktorý monitoroval domáce a pracovné telefóny všetkých diplomatov USA, agentov CIA a kolumbijských príslušníkov rozviedky v tejto krajine, ako aj celú telefonickú databázu miestnej telefonickej spoločnosti. Využívali to na lov informátorov vo vlastných radoch; následne popravili dvanásť členov kartelu.
"Zatiaľ čo predchádzajúci bossovia organizovaného zločinu boli milionári," povedal Thomas Constantine z DEA, ktorý svedčil v roku 1998 pred americkým senátnym výborom, "dnes sú kolumbijskí drogoví obchodníci miliardári." "Ja som obmedzený rozpočtom, ale oni si tým nemusia lámať hlavy," povedal Steve Casteel, šéf DEA v roku 2002. "Ak niečo chcú, kúpia si to."
Kúpy kartelu zahrnovali modernú šifrovaciu a komunikačnú technológiu, ktorá polícii prakticky zmenožnila zachytiť, a ešte menej rozlúštiť ich odkazy. Komplikované internetové programy kamuflovali pohyby špinavých peňazí, zatiaľ čo počítače vystopovali radarové prieskumy lietadiel monitorujúcich drogy, aby našli medzery v pokrytí. A flotila ponoriek a ponorných lodí zaistila takmer bezrizikové doručenie do Mexika a USA z tichomorského pobrežia Kolumbie, kde kartel Valle Norte funguje.
Staré spôsoby
Prirodzene, Valle Norte sa neodvrátilo od metód, ktoré v minulosti tak skvele fungovali vrátane extrémneho násilia. V roku 2001 ukradli príslušníci kartelu vrtuľník a pustili podomácky vyrobenú bombu s dvesto kilami TNT na väznicu v Cali, kde držali rivalského obchodníka s drogami. Bomba nevybuchla, ale armáda odhadla, že by bola zabila všetkých tritisíc obyvateľov väzenia.
O rok, keď člen kartelu Victor Patino súhlasil, že bude spolupracovať so špeciálnymi agentmi USA výmenou za miernejší trest, Valle Norte zabil tridsaťpäť jeho vzdialených príbuzných vrátane tehotných žien a detí, pričom ich telá nakopili spolu na pyramídu a zapálili.
Ďalšiemu členovi podozrivému z donášania polícii odrezali nohy reťazovou pílou a priklincovali na strom. No Valle Norte nikdy neurobil tú chybu ako Medleinský kartel a neobrátil svoje násilie proti štátu. Namiesto toho si ho vyhradil pre súperiace gangy a zradcov vo vlastných radoch. Tento kartel bol predovšetkým hi-tech, dokonca aj pri najbarbarskejších akciách. Keď polícia založila Linku dôvery pre ľudí, aby anonymne volali a poskytovali dôkazy proti drogovým dílerom, Valle Norte sa podarilo zachytiť volania a vystopovať volajúcich. Každého popravili.
Nový smer
No v čase, keď zatkli Montoyu, bol kartel Valle Norte zjavne už za zenitom. V roku 2003 prepukla vnútorná vojna, keď sa niektorí z popredných vodcov, vystrašení počtom príslušníkov kartelu vyhostených do USA, pokúsili vzdať sa DEA. V následnom konflikte bol Montoya podľa kolumbijskej polície zodpovedný za vraždy tisícpäťsto ľudí.
Vojna vyslúžila kartelu zvýšenú pozornosť polície, čo viedlo k niekoľkým významným zatýkaniam. Brata Diega Montoyu, Juana Carlosa, chytili v roku 2003 spolu s dvoma ďalšími vysokopostavenými členmi kartelu a deportovali do USA, kde dostal takmer dvadsať rokov za prepieranie špinavých peňazí. V roku 2004 bolo najničivejším zadržanie Arcángela Montoyu, popredného technologického mága kartelu, hoci chytenie dvoch ďalších vodcov kartelu Valle Norte, spolu so zadržaním sto miliónov dolárov v aktívach, bolo rovnako zdrvujúcim.
V nasledujúcich troch rokoch úrady zhabali vrchného prepierača peňazí a vymáhača kartelu, a tiež ďalšieho Montoyovho brata a muža, ktorý zariadil podplatenie vrchných kolumbijských predstaviteľov, Juana Carlosa Ramireza-Abadiu. Keď chytili Diega Montyou, na slobode zostalo už len málo z pôvodných vodcov kartelu.
V tom čase kartel čoraz viac vytláčali z obchodovania s drogami dve polovojenské kolumbijské organizácie, ľavicová FARC a pravicová AUC, ktoré v roku 2004 spravovali 70 percent z ročnej produkcie kokaínu v Kolumbii, čo bolo osemsto ton.
Takže Montoyovo zatknutie ani tak nerozbilo Valle Norte, ako skôr znamenalo zánik dovtedy popredného kartelu ako jednotky organizovaného zločinu. Budúce drogové akcie budú viac špecializované, ako tvrdia odborníci, rôzne bunky sa budú sústreďovať na výrobu, dopravu alebo prepieranie špinavých peňazí.
"Éra kartelov sa skončila, už nebudú žiadni Diegovia Montoyovia," vyhlásil Joaquín Perez, miamský advokát, ktorý zastupoval kolumbijských obchodníkov s drogami. "To najhoršie, čo môže byť, je (veľká) organizácia, lebo sa stávate terčom iných obchodníkov a úradov."
No kolumbijským úradom, vzhľadom na ich veľmi striedavé úspechy v boji proti narkobarónom, možno hádam odpustiť, že tak významne oslavujú Montoyovo zatknutie.
"Obchodníci s drogami, berte to láskavo na vedomie," povedal kolumbijský minister obrany Juan Manuel Santos. "Toto je budúcnosť, ktorá čaká aj vás."
Zdroje: Andrew Malone, "The Coke-Father: How justice finally caught up with one of the world's most wanted drugs barons", The Daily Mail, September 13, 2007; Stefen Dudley, "Extraditions play role in Colombian drug cartel's internal war", Miami Herald, December 20, 2004; Jeremy McDermott, "FARC and the paramilitaries take over Colombia's drugs trade", Jane's Intelligence Review, September 2004; Paul Kaihla, "The Technology Secrets of Cocaine Inc.", Business 2.0, July 2002; Chris Kraul, "U.S. praises Colombia's arrest of alleged drug lord", LA Times, September 13, 2007.
Zatknutie Diega Montoyu je najväčším kolumbijským drogovým víťazstvom. FOTO - REUTERS |