O desať percent šťastnejší
Aj lotériové spoločnosti inde vo svete zachovávajú anonymitu výhercov, ale napríklad britská lotéria v prípade, že si to výherca želá, zverejní jeho meno, dokonca usporiada tlačovú konferenciu. Výherca sa na nej predstaví, povie, čo chce urobiť s peniazmi. "Neskôr zvyknú robiť prieskumy, ako sa výhercom zmenil život. A dokázali, že ľudia, ktorí vyhrali peniaze - väčšinou stredné sumy - sú o desať percent šťastnejší ako tí, ktorí nevyhrali nikdy. Príjemne sa im zmenil život." Zadovážia si štandardné veci - byt, auto, rekonštrukciu rodinného domu, idú na dovolenku.
"Máme výhercov, ktorí podávajú stále tie isté čísla, volajú ich šťastné čísla. Väčšinou sú to dátumy narodenia, rôzne rodinné výročia, dátum sobáša a podobne. Dosť často práve takíto vyhrávajú. Ani tento tip, pri ktorom padol historicky najväčší jackpot, nebol náhodný," vraví hovorkyňa. Máte totiž možnosť dať si terminálom vygenerovať náhodný tip. "Najčastejšie ešte dávajú číslo 7, všeobecne považované za šťastné, potom 11 a veľmi často čísla obsahujúce trojku - 3, 13, 33. Neviem, či im ľudia pripisujú magický význam, ale tieto čísla frčia," vraví Barbara Písecká, ktorá sama nikdy nič nevyhrala. "Vlastne áno, mikrovlnku na plese," smeje sa.
Televízni milionári
Ďalším zo spôsobov, ako prísť naraz k veľkému balíku peňazí, sa pred pár rokmi stala vedomostná televízna súťaž Milionár, populárna po celom svete. Posadiť sa do kresla pred tisícky divákov chce určite aj istú dávky odvahy. Mnohí mali milión iba na dosah, ale boli aj takí, čo si ho - zdanený 19 percentami - čiže v skutočnosti "len" osemstotisíc, odniesli domov. Napríklad Juraj Štec z Košíc. "Sprvu to bol určite veľmi príjemný pocit," vraví. "Povedali sme si fajn, konečne môžeme riešiť bytovú otázku. Ale o štyri dni nám vážne ochorel mladší syn, takže vzápätí prišli aj všedné veci." Vytúžený dom si kúpili, no museli si zobrať aj hypotéku a dodnes nie je všetko hotové, a to i napriek tomu, že pán Štec, pracujúci vo firme predávajúcej zdravotnícku techniku, vyhral aj v súťažiach Riskuj a Pokušenie. "Ale pomohlo to." A čo je hlavné, syn, ktorý musel ísť na operáciu do Francúzska, je už v poriadku.
Na príjemné pocity z výhry si spomína aj Juraj Makai z Galanty. "Toľko peňazí som nikdy v živote nevidel, nieto, aby som ich sám mal. Ja som učiteľ, takže sa mi to veľmi zišlo." Trochu si pocestoval, kúpil si počítač.
Život nám to nezmenilo
Milanovi Babiakovi z Nitry, tiež učiteľovi, a Jánovi Sakovi z Jelky sa podarilo odniesť si z Milionára milióny dva. "Kúpili sme si nové auto, niečo do bytu, dve deti študujú v zahraničí," vraví Milan Babiak. Ale či mu peniaze zmenili život? "Vôbec nie," odpovedá jednoznačne.
"Za celý čas, čo som pracoval ako robotník v Istrocheme, som nezraobil toľko peňazí, ako vtedy za jeden okamih," vraví Ján Sako.
Róbert Zváč z Handlovej pracoval v banke. Peniaze z Milionára mu pomohli k získaniu domu, ale zakrátko po odvysielaní súťaže prišiel o miesto. Keď prepúšťali z organizačných dôvodov, zrejme si pomysleli, že jeho to bude najmenej bolieť. Dnes pracuje v tlačiarni ako referent odbytu a cíti sa byť normálnym radovým občanom. Zostala mu len prezývka "milionár" a všetci ho vraj v Handlovej poznajú.
Čo robia VyVolení?
Oveľa kontroveznejší spôsob, ako sa stať milionárom, je účasť v televíznej reality šou. Aj Slováci a Česi prepadli pred pár rokmi tomuto lákadlu. VyVolená Linda Drevenková si napokon s priateľom Martinom Szapuom otvorila v Komárne super luxusný nočný klub, ktorý vyzerá ako Koloseum. Sexi dievčatá, bar s vodopádom, mučiareň a egyptská izba so sochami bohov - to všetko ju vraj vyšlo na púhych 20 miliónov korún.
O tom, že aj "vyvolení" majú ťažký život, svedčí príbeh víťaza prvej série českých VyVolených Vladka. Bulvár si ho podáva, že do televízie prišiel s holým zadkom a odišiel ako milionár. Vraj je nevďačný a sabotuje akcie televízie Prima, vždy sa vyhovorí na chrípku alebo inú chorobu. Údajne sa mu nepáči, že vyhral o štyri milióny menej ako druhý VyVolený Tony. Bulváru je to jasné - Vladko má nenásytnú túžbu po peniazoch a milióny mu už zrejme došli. Erika Hilára Lakatošovie, druhého víťaza slovenských VyVolených, zasa trápia neustále opletačky s políciou.
Človeku trocha "prepne"
Na druhej strane, minúť peniaze nie je problém. O tom čosi vie aj zabávač, rappová a dnes už aj filmová hviezda Will Smith. Hudbe sa začal venovať ako dvanásťročný, keď sa dal dokopy so svojím budúcim hudobným partnerom Jazzy Jefom. O osem rokov neskôr zožal hneď ich prvý album He's the DJ, I'm the Rapper obrovský úspech a bol ocenený Grammy. Smith, ktorý pochádza zo strednej vrstvy, sa tak stal vo svojich dvadsiatich rokoch milionárom. Pod tlakom úspechu sa zmenil za chvíľu na rozhadzovačného, márnivého rappera, míňal peniaze na ženy, autá, klenoty a domy. Otvorila sa mu však cesta do sveta šoubiznisu. Prišli úspechy vo filmoch Deň nezávislosti, Muži v čiernom či nominácia na Oscara za životopisný film o Muhammadovi Alim. A tak našťastie Will opäť zbohatol a dnes je šťastným človekom, ktorý už všetko dosiahol.
Čo to spraví s ľuďmi, keď rýchlo a ľahko prídu k peniazom? "Zamotá ich to," tvrdí psychlóg Dušan Fabián. "Zmenia obyčajne štruktúru nakupovania, míňania peňazí. Splnia si aj sen, čo je pozitívne, ale obyčajne zvyšok prehajdákajú. A to je veľká chyba. Sen si treba splniť, ale treba normálne žiť v rituáloch a stereotypoch ako predtým. Inak ani neviete ako, a je po peniazoch." Milión-dva vraj človeka nezmenia, ale 101 miliónov, to už je pálka. Podobné účinky ako výhra má aj dedičstvo. "Alebo, keď je niekto veľký talent a ako veľmi mladý zarobí veľké balíky." Treba si dopriať, ale dodržiavať ďalej svoj štýl života. "To je recept," tvrdí psychológ.
Ako rýchlo zbohatnúť?
Pre ženy je niekedy dosť jednoduché prísť k miliónom. Stačí ovládať umenie dobre sa vydať, dobre sa rozviesť, dobre ovdovieť, alebo mať skrátka bohatých predkov. Ivana Trumpová, nebohá Anne Nicole Smithová, Jacqueline Kennedyová-Onassisová či Paris Hiltonová by o tom čosi vedeli.
Na internete nájdete zaručené rady, ako prejsť stávkovým spoločnostiam cez rozum, aby vám tipovanie prinieslo zisk. No verte radšej svojim šťastným číslam. Možno práve vďaka nim sa zaradíte medzi najbohatších ľudí sveta hneď za zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, investičného mága Warrena Buffetta, mexického telekomunikačného mága Carlosa Simoma či štvrtého najväčšieho boháča Ingvara Kamprada, zakladateľa firmy IKEA. "Začnite riadiť svoj osud, lebo to za vás urobí niekto iný," radí jeden z najúspešnejších generálnych riaditeľov spoločnosti General Electric Jack Welch.
Chudobnému síce aj z hrnca vykypí, ale nezabudnite, že keď je šťastie unavené... Tipujte a dúfajte, že šťastie bude tentoraz veľmi unavené. Byť bohatý je odveký ľudský sen. A aké šťastie, že jeho splnenie máte vo vlastných rukách!