BRATISLAVA. Uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov, ktoré pripravila SNS, včera v parlamente prijalo 120 poslancov.
Za hlasovali všetky strany okrem SMK. Tá presadzuje deklaráciu o zmierení, ktorú by mali schváliť slovenský aj maďarský parlament a ktorá by umožnila odškodnenie krívd spôsobených dekrétmi.
Predkladateľ vyhlásenia poslanec SNS Rafael Rafaj bol po hlasovaní spokojný. „Toto uznesenie vošlo do histórie.“ Podľa neho je jednoznačným signálom pre všetkých doma i v zahraničí, ktorí dekréty spochybňujú. „Pokiaľ vie SMK čítať politickú vôľu, tak by som od nich očakával, že s týmito aktivitami už definitívne prestanú.“
SMK však tvrdí, že Benešove dekréty otvárať ani nechcela. „Chceme iba zmierniť povojnové krivdy. V tejto snahe budeme pokračovať,“ povedal poslanec SMK József Berényi. Právnik Tomáš Kamenec si myslí, že snahe SMK nič nebráni, lebo uznesenie je „politická deklarácia a nie ústavný zákon“.
Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru predstaviteľom SMK vyčítal, že poslali do Európskeho parlamentu list, v ktorom opisujú deklaráciu ako „hanebný dokument“ a „alarmujúcu situáciu“. „Začali ste opäť robiť zlý obraz Slovenska.“
József Berényi priznal, že posielanie listu bolo neštandardné, ale „pritlačili nás k múru“. Pôvodný text uznesenia z dielne SNS totiž hovoril o nedotknuteľnosti „denacifikačných“ dokumentov. „Urážal tak našich dedov a otcov, ktorých dával na jednu úroveň s aktívnymi osobami pôsobiacimi vo fašistických organizáciách“. Denacifikačné dokumenty napokon v texte poslanci nahradili povojnovými.
Predstavitelia SDKÚ a KDH sa k významu deklarácie snažili vyjadrovať neutrálne. Podľa Eduarda Kukana z SDKÚ vyhlásenie „nič nové neprináša a pripomína vylamovanie otvorených dverí“. Okrem Pavla Minárika z KDH však zaň zahlasovali všetci. Minárik ho nepodporil, pretože bol za ním „zlý úmysel“.