HZDS išlo proti Smeru s opozíciou

HZDS včera porušilo koaličnú zmluvu,kde sa píše, že strana svoje záujmy nemôže presadzovať s pomocou opozície.

Keď Vladimír Mečiar nedosiahol stiahnutie návrhu zákona o sociálnom poistení u premiéra Roberta Fica, pokúsil sa dosiahnuť odklad s pomocou opozície.Keď Vladimír Mečiar nedosiahol stiahnutie návrhu zákona o sociálnom poistení u premiéra Roberta Fica, pokúsil sa dosiahnuť odklad s pomocou opozície. (Zdroj: ARCHÍV SITA)

HZDS včera porušilo koaličnú zmluvu, kde sa píše, že strana svoje záujmy nemôže presadzovať s pomocou opozície.

BRATISLAVA. Strany vládnej koalície sa včera dostali do najväčšieho sporu od jej vzniku.

HZDS proti vôli Smeru navrhlo stiahnuť návrh novely o sociálnom poistení a presunúť ho na ďalšiu schôdzu parlamentu.

Hnutie Vladimíra Mečiara hlasovalo spoločne s opozíciou a porušilo tak koaličnú zmluvu. Návrh novely predložila ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mečiarov návrh aj napriek podpore opozície neuspel, hlasovalo málo poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Video: Ministerka Viera Tomanová o hlasovaní za dôchodkové novely

Video: Eugen Korda

SNS otočila na poslednú chvíľu

HZDS bolo do poslednej chvíle presvedčené, že spolu s ním bude hlasovať aj SNS.

Jej poslanci nakoniec nehlasovali. Priznávali však, že ešte predpoludním boli s Mečiarom dohodnutí na spoločnom postupe.

Prekvapená bola aj opozícia. Ak by hlasovali všetci jej poslanci, návrh novely mohli z rokovania stiahnuť. Na hlasovaní nebol ani predseda KDH, ani SDKÚ.

Napríklad Vladimír Palko z KDH povedal, že chýbal, lebo čakal inštalatéra. SDKÚ to za zlyhanie opozície nepovažuje a hovorí o víťazstve.

Mečiar a predseda Smeru a premiér Robert Fico o stiahnutí rokovali.

„Rozprávali sme o tom, že by bolo dobré tento zákon stiahnuť v primeranom čase, po prerokovaní vo vláde predložiť nový text na skrátené legislatívne konanie a prípadne aj mimoriadnu schôdzu Národnej rady,“ tvrdil pred hlasovaním Mečiar.

SkryťVypnúť reklamu

Fico mlčal. Medzi novinármi sa objavil len raz. Spolu s ochrankou medzi nimi prešiel tak razantne, že poškodili jednu z kamier.

Podľa hovorkyne Smeru Kataríny Kližanovej Rýsovej od návrhu ustúpiť nemienia. „Strane Smer záleží na tejto vládnej koalícii.“

Tomanová pripomenula, že novelu pripravovali pod gesciou štátneho tajomníka za HZDS Petra Siku.

Číž: Prvý vážnejší konflikt

„Analyzujeme situáciu,“ povedal po hlasovaní predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.

Podľa poslanca „je také podozrenie“, že došlo k porušeniu koaličnej dohody. Smer vraj už pred hlasovaním „cítil“ náznaky, že HZDS bude hlasovať spolu s opozíciou. Situáciu by podľa neho mala riešiť koaličná rada. „Je to taký prvý vážnejší konflikt v koalícii. Budeme hľadať cesty, ako ho riešiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar koordinoval postup so SNS, ale údajne aj s poslancami opozície.

Ráno návrh HZDS o stiahnutí novely zákona o sociálnom poistení podporil aj šéf SNS Ján Slota. Podľa šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja „na základe úplne iných informácií došlo k tejto prirodzenej zmene“. Zdôvodnil to tým, že nebola splnená istá podmienka, ktorú však neprezradil.

Porušenie koaličnej zmluvy

V koaličnej dohode sa píše, že žiadna strana nesmie presadzovať svoje záujmy s opozíciou, inak to bude mať vážne následky.

Politológovia si myslia, že Mečiar sa napokon so Smerom dohodne a rozpad koalície nehrozí. „Nemôže si to dovoliť Mečiar a tobôž nie Fico. Nemá alternatívu,“ myslí si politológ Miroslav Kusý. Namiesto HZDS by podľa neho do vlády z opozície nikto nešiel. „Mečiar dal najavo, že existuje.“ Návrh bude podľa neho neskôr tak či tak stiahnutý.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ László Öllös hovorí, že Mečiar má tri dôvody, pre ktoré sa takto správa. „To, že s touto reformou nesúhlasí, už dávnejšie požadoval. Má určite požiadavky, ktoré neboli splnené a chcel sa zviditeľniť. Veď v dohľadnom čase budú prezidentské voľby.“ Mečiar podľa Öllösa nijako neohrozil vládu, ale mohol získať sympatie u niekto­rých voličov.

Osud zákona závisí od HZDS

Tým, že neprešiel návrh preložiť novelu na ďalšiu schôdzu parlamentu, sa pre Smer a Vieru Tomanovú otvorilo riziko, že bude zablokovaný na pol roka. Pokiaľ by totiž neprešiel z prvého do druhého čítania, parlament by sa ním mohol zaoberať až po šesťmesačnej pauze.

HZDS sa navyše otvára ľahšia cesta, ako ho stiahnuť. Kým včera potrebovala Mečiarova strana spolu s opozíciou 76 hlasov, čo nemala, teraz sa garde obrátilo. Smer a SNS by museli dostať nadpolovičnú väčšinu z prítomných najmenej 76 poslancov, čo bez HZDS nemá. Včera podvečer poslankyňa SMK Klára Sarközy opäť navrhla, aby bola novela stiahnutá. O návrhu sa bude hlasovať dnes predpoludním.

SkryťVypnúť reklamu

Začali o nej rokovať

Poslanci však začali včera podvečer o Tomanovej novele rokovať.

Novela zákona by mohla v prípade úspechu v parlamente dočasne zdobrovoľniť druhý dôchodkový pilier, prípadne znížiť percento odvodov do druhého piliera v prospech prvého.

HZDS tvrdí, že novela zákona má príliš veľa problematických miest, a preto ho nepodporí. Je vraj pripravené ho zablokovať.

Stalo sa to aj Dzurindovi

Aj predchádzajúca koalícia SDKÚ, KDH, SMK a ANO mala v koaličnej zmluve, že „ak sa niektorý z koaličných partnerov vo vážnej veci a proti vôli ďalších členov koalície spojí na presadenie návrhu s opozíciou, je to hrubé porušenie práv ostatných partnerov koalície.“ Ak sa situá­ciu nepodarilo do 30 dní vyriešiť, koaličný partner mohol od zmluvy odstúpiť. Za porušenie koaličnej zmluvy považovalo SDKÚ v roku 2003, keď ANO spolu s opozíciou zahlasovala za zvolanie mimoriadnej schôdze o odpočúvaní a korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

ANO sa tiež s pomocou opozície pokúsilo presadiť zákon o interrupciách a obchodných reťazcoch, čo ostatní koaliční part­neri považovali tiež za porušenie koaličnej zmluvy. Žiadne následky to však nemalo.

Video: HZDS išlo proti Smeru s opozíciou

Video: HZDS išlo proti Smeru s opozíciou

Kovarčík: Koaličnú dohodu sme neporušili

Poslanec HZDS JÁN KOVARČÍK hovorí,že na spoločnom postupe bolo hnutie dohodnutés SNS. Nevylučuje,že zákon HZDS nepodporí,čo by znamenalo,že ho bude možnédo parlamentu predložiť opäť až o pol roka.

Prečo ste navrhli odložiť rokovanie o novele ?

„Pretože návrh nie je dostatočne pripravený a odmietame ho upravovať nejakými vsuvkami počas diskusie a pozmeňujúcimi návrhmi. Myslím, že ho najprv treba pripraviť tak, aby bol bez akýchkoľvek úprav prijateľný pre všetkých.“

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Mečiar pred hlasovaním hovoril, že odklad podporí aj SNS.

„SNS bola dohodnutá a aj pán Slota sľúbil, že budú za to, aby sa ten materiál stiahol alebo preložil na ďalšie rokovanie Národnej rady a aby sa kompletne doopravil.“

Čím si vysvetľujete, že tak nehlasovali?

„Neviem si vysvetliť, čo zaškrípalo v SNS.“

Pokúsite sa ešte návrh stiahnuť?

„Je možné, že sa to dostane do prvého čítania, a uvidíme, ako bude prebiehať diskusia.“

Môže sa stať, že ho neposuniete do druhého čítania?

„Všetko je možné, pokiaľ tam nebudú vsunuté niektoré výhrady, ktoré máme.“

Je to prvý vážny spor Smeru a HZDS?

„Myslím, že je to štandardná situácia, ktorá môže v parlamente vzniknúť.“

Niektorí poslanci Smeru hovoria o porušení koaličnej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja si nemyslím, že je to porušenie koaličnej dohody. To by bolo vtedy, keby sa schvaľoval určitý zákon už definitívne v treťom čítaní a v takomto prípade by niektorá koaličná strana urobila napriek.“

Ako vnímate to, že ste hlasovali spolu so svojím nepriateľom - KDH?

„KDH asi tiež posúdilo návrh zákona a stotožnilo sa s nami. Tak to dokonca aj deklarovali.“ (knm)

Video: Komentáre koalície k dôchodkovým zákonom

Video Eugen Korda Opozícia: My sme nezlyhali

Keby v parlamente nechýbalo šesť zástupcov opozície, zákon o dôchodkovom sporení by poslanci odsunuli na ďalšiu schôdzu.

Opozícia odmieta názor, že neustrážila svojich poslancov, ktorých hlasy chýbali, aby bol Mečiarov návrh v parlamente úspešný.

„Opozícia navodila svojimi argumentmi v parlamente takú atmosféru, že aj časť koa­lície zistila, že tadiaľto cesta nevedie. Toto je víťaz­stvo, žiadna porážka,“ povedal Stanislav Janiš z SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ chýbali štyria poslanci vrátane predsedu Mikuláša Dzurindu, ktorý bol v Ríme na rokovaní Stredopravej internacionály. Na to, že návrh zákona sa mohlo podariť preložiť na ďalšiu schôdzu, Janiš povedal, že „keby voľby dopadli ináč, tak by sa to ináč dialo“.

„Je to totálna neschopnosť koalície dohodnúť sa na takej vážnej veci, ako je dôchodková reforma, nie opozície, ktorá je v menšine,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Prečo nebol na hlasovaní, nepovedal.

Vladimír Palko z KDH hovorí, že čakal inštalatéra. „Prečo by som mal podporiť Mečiarov návrh, keď Mečiar nechcel podporiť rovnaký predtým?“ spýtal sa Pavol Minárik z KDH, ktorý v parlamente bol, ale nehlasoval. „Mečiar si nemôže s celou opozíciou robiť, čo sa mu páči, to môže robiť v Elektre.“

SkryťVypnúť reklamu

Z SMK chýbal len Béla Bugár. Do parlamentu vraj nestihol prísť z jedného rokovania, za zlyhanie to nepovažuje. „Málokedy chýbam, ale mea culpa,“ uznal.

Opozícia už raz hlasovala s HZDS, keď odmietla zobrať na vedomie výročnú správu SIS. Správu parlament odobril aj bez Mečiarových poslancov tiež preto, že niektorí opoziční chýbali.

(mož, knm)

Stĺpček Petra SchutzaFandiť Mečiarovi

Iba povestný vlások delil Vladimíra Mečiara od toho, aby na sklonku kariéry vykonal aj nejaký pozitívny politický čin. Keby opoziční lídri nemali dôležitejšie starosti, ako hlasovať v parlamente, tragický zákon o sociálnom poistení by už bol spojenými silami „Dzurindovej koalície“ (HZDS, SDKÚ, KDH, SMK) aspoň na mesiac zastavený.

Do útrob vládnej garnitúry nedovidí ani Hubblov teleskop, avšak je rovnako zrejmé, ako neprekvapuje, že dôchodkové miliardy stoja pri zrode zatiaľ najvážnejšieho konfliktu v koaličnej trojke. Ak si Mečiar podrží včerajší názor až dodnes, tak zákon neprejde cez prvé čítanie. Politické dôsledky nemusia byť ešte fatálne, keďže v tejto spoločnosti je porušenie koaličnej zmluvy iba gavaliersky delikt. Podstatnejšie je držať palce Mečiarovi, aby mu cez noc vzbura nevyprchala z hlavy. V tom sa musíme zjednotiť všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Kto by si to kedy pomyslel?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu